yeni-nesil-termik-santraller

Eemshaven Elektrik Üretim Tesisi’nin Operasyon Müdürü Tabak, Hollanda’nın kömüre dayalı termik santral yatırımları gerçekleştirdiğini belirterek artık kömürün de temiz bir enerji kaynağı haline geldiğini ifade etti.

İklim değişikliğiyle mücadele sonrası gündeme gelen “Avrupa kömürden vaz geçecek mi” sorusu yanıtını buldu. Hollanda’daki Eemshaven Elektrik Üretim Tesisi’nin Operasyon Müdürü Marinus Tabak, Hollanda’nın yüzde 60’lara varan doğalgaz bağımlığını düşürebilmek adına kömüre dayalı termik santral yatırımı gerçekleştirdiğini belirterek, kaynak ve tedarikçi çeşitlendirmesi sayesinde bağımlılığın düşürülebildiğini söyledi.

2017 ilk yarısı itibari ile 682 kömür santralinin faaliyet gösterdiği AB’de 30 adet yeni santral için de çalışmalar sürüyor. Kuzeybatı Avrupa’nın enerji limanı olarak adlandırılan Hollanda’daki Eemshaven Elektrik Üretim Tesisi’nin Operasyon Müdürü Tabak, yenilenebilir enerji kaynaklarının kesintili bir enerji türü olması nedeniyle mutlaka termik, nükleer yada doğalgaz çevrim santralları gibi santrallerle desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Elektrik arz güvenliği için yeni nesil termik santrallara yatırım yaptıklarını belirten Tabak, son yirmi yılda gelişen teknoloji sayesinde kükürtdioksit ve azotoksit emisyonlarının sıfıra yakın düzeylere düşürüldüğünü, günümüzdeki teknolojik imkanlar sayesinde kömürün de temiz bir enerji kaynağı haline geldiğini ifade etti.

Tabak, Hollanda’nın en rüzgarlı noktasında bile rüzgar türbinlerinin yüzde 30 kapasiteyle çalışabildiğinin altını çizerek, “Buna karşın, gelişen teknolojiyle birlikte kömüre dayalı termik santralların verimlilikleri, 80’lerdeki yüzde 36 düzeyinden bugün itibarıyla 46’ya yükseldi.

Bu sayede kömür halen dünyanın en etkin enerji kaynaklarından biri olmaya devam ediyor” dedi.

Tabak kurulan temiz kömür santrallerine karşılık eski kömür santrallarının devreden çıkarılmasıyla karbon emisyonlarının da azaltıldığını ifade etti.

Tabak, gelişmekte olan ülkelerde önümüzdeki yüzyılda enerji talebinin artmaya devam edeceğini belirtti.

Türkiye’de açılan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerinin yanı sıra, yeni nesil termik santral ihaleleri de gerçekleşiyor. Konuya ilişkin olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yapılacak termik santralların yeni nesil santrallar olarak hayata geçirileceğini, eski santralların da 2019’a kadar tamamının en son teknolojik filtreleme ve çevresel kriterlere göre bacalama, filtreleme sistemlerini yenileyeceklerini kaydetmişti.

Termik santralda üretilen elektriğin yalnızca Hollanda’ya değil, çekilen kabloyla Norveç’e de elektrik götürebildiğini ifade Tabak, yakın zamanda Danimarka’ya da bir hat götürüleceğini, böylece Hollanda’nın bölgesindeki en önemli enerji üssü olacağını kaydetti.

Kuzey denizinden sağlanan suyla santraldaki soğutmanın sağlandığını belirten Tabak, gerek denizden alınan gerekse de geri verilen suda balık ölümlerine neden olmamak için de özel bir sistem kurduklarını ifade etti. Tabak, bu devasa sistemin işletilmesi için normal zamanlarda bin kişilik bir ekibin çalıştığını kaydetti.