yeni-bir-aydinlatma-tasarimi-anlayisi-gun-isigi-kontrollu-elektrik-isiginin-kombinasyonu

Gün Işığı ve Kontrollü Elektrik Işığının Kombinasyonu

HLB Lighting’in LightSPEC West konuşmacıları Teal Brogden ve Venna Resurreccion, gün ışığı ve kontrollü elektrik ışığının doğru kombinasyonuyla, insanların refahı için optimum aydınlatma olanaklarının ortaya konulabileceğini açıkladı.

Neredeyse herkes oturduğu binalarda, özellikle de harika manzaralar sunan pencerelerinden gelen güzel ve dengeli gün ışığını tercih eder. Bu rağmen çevremizdeki yapılar, birçok nedenden dolayı bu manzaraları ve gün ışığını sağlamıyor.

İnşaatı tamamlanan yapıları sonradan değiştirmenin çok zor olduğu biliniyor. Bunu tıbbi bir benzetme kullanarak anlatacak olursak, “hastalıklı” bir binanın gün ışığı ve manzara eksikliği semptomlarını temelden değiştirmek yerine genellikle teknolojiyi (güneş ışığını elektrik ışığıyla çoğaltarak ve daha karmaşık aydınlatma sistemleri geliştirerek) ilaç yerine koyarak tedavi ederiz.

venna-resurrection

Eski zamanlarda gün ışığı tasarımı, aydınlatma tasarımcısının ilgi alanı değildi. Ancak yenilikçi firmalar, mimari ve diğer bina sistemleriyle yakın entegrasyonu içeren aydınlatma ve gün ışığı tasarımına daha bütünsel bir yaklaşım getirdikçe bu durum değişmeye başladı.

Gün Işığı İle Elektrik Işığını Entegre Etmek

Los Angeles’ta gerçekleştirilen LightSPEC West’te, HLB Lighting’den Teal Brogden ve Venna Resurreccion “Experiencing the Daylight Dynamic” isimli bir konuşma yaptılar.

Gün ışığı tasarımında derin ve sağlam bir uygulamaya sahip ABD’deki birkaç aydınlatma firmasından biri olan HLB, gün ışığını elektrik ışığıyla entegre etme konusunda örnek bir uygulama geliştirmişti.

Brogden ve Resurreccion konuşmalarında, tasarım sürecine odaklandı ve gün ışığı ile manzaranın sağlık ve zindelik gibi yararları üzerine bir dizi örnek vaka çalışmasını aktardı.

Elektrik ışığını anlatmadan önce rejeneratif aydınlatma tasarımının gün ışığını nasıl kullandığını ve bu ikisinin nasıl dengelenebileceğini açıkladılar.

Manzaraların ve gün ışığının etkisine ilişkin verilere, aydınlatma tasarımcılarına, okul ve gün ışığı araştırmalarına, gayrimenkul değerine, gün ışığının sağladığı üretkenlik ve diğer ölçümlere değinen konuşmacılar, manzara ve gün ışığına erişimi olan hastane odalarından sağlık sonuçlarından bile örnekler gösterdi.

Konuşmacılar ayrıca optimum görüş ve gün ışığı sağlayan mimarilerin niteliklerini, biçimlerini ve bunların elektrik ışığı için de en iyi şekilde nasıl kullanılabileceğini değerlendirdiler.

Gerçekleştirilen konuşmanın ve kaynağının aynı zamanda aydınlatma tasarımcıları için büyük öneme sahip olan gün ışığı ve pencere düzenleme konusuna katkı sağlayarak; mimarlar, mühendisler ve bina sahipleri ile doğrudan iş birliği yaparak profesyonel uygulamalar geliştirilmesine olanak yaratacak fırsatları da ortaya çıkarması bekleniyor.

Bu yenilik, birçok aydınlatma tasarımcısı için ilgiyle bekleniyor ancak genelde yalnızca elektrik ışığı ve ışığın kontrolleri ile ilgilenen tasarımcıların ve belirleyicilerin kapsamının dışında olduğu için alışma sürecinin biraz zaman alacağı öngörülüyor.

Gün ışığına dayalı tasarım konusundaki uygulanabilir deneyimlerinden bağımsız olarak, konunun ilgilileri elektrik ışığıyla tasarım anlayışlarını büyük ölçüde geliştirme fırsatı yakalayabilirler. Işık, kaynağı her ne olursa olsun mimariyle yapılan bir danstır. Ve gün ışığı belki de dans etmek için çalan en güzel müziktir.