Genel Yayın Yönetmeni Nurşah SUNAY
Genel Yayın Yönetmeni Nurşah SUNAY

Bu sayımızda Y kuşağı çalışanları ile ilgili küçük ipuçları veriyor olacağız. Y kuşağı 1980’li yıllarından başından 2000’lerin başına kadar uzanan zaman dilimi kapsamaktadır.

Y kuşağı bugün 7 mil­yarlık dünya nüfusunun, yaklaşık 1,8 milyarlık bir kısmını oluştu­ruyor. Ülkemizde 10 yıl içerisinde çalışan nüfusun yüzde 70′ini, Y kuşağının oluşturması bekleniyor.

Y kuşağı özgürlükten, sosyallikten, değişimden yana. Teknolojinin hayatını kolaylaştırmasını seviyor, hayatının odak noktasına işini koymuyor. Y kuşağı’nın dilinden anladığınız sürece onların yakla­şımından yararlanabilir ve verimli bir iş ortamı sağlayabilirsiniz. Yöneticiler için Y kuşağı çalışanları ile ilgili birkaç ipucu…

*Y kuşağı, 2020 yılına geldiğimizde, iş hayatının neredeyse yarısı­nı oluşturuyor olacak. Bu kuşağın mutluluğu, iş dünyanın verim­liliği açısından büyük önem taşıyor. Motivasyonu yüksek tutmak ve verimliliği arttırmak adına, performans bazlı sistemi, çalışan memnuniyetine ve verimlilik konusunda ciddi artışlara olanak sağlayabilir.

*Rehberlik, sadece okullara özgü bir yardım sistemi değildir. Ve­rimliliği arttırmak adına, rehberlik hizmetlerinin çözebileceği tür­de problemler için ofislerde bu tür uzmanlar bulundurulmasında fayda var.

*İş ortamında elbette hiyerarşi gibi şirket kültürünüzde bulunan ve değişmeyecek kurallarınız olabilir. Ancak bunlar dev ve kalın duvarlarla örülü olmamalı. Y kuşağının fikrini almak onlara bazı sorumluluk vermek verimliliği artırmak adına son derece önemli.

*Y kuşağı sosyal olmayı seviyor. Hayatının tamamını ofis ortamın­da geçirmek ona göre değil. Bu durumun düşüncesi bile onların verimliliğini azaltıyor. Bu nedenle daha esnek çalışma saatleri, za­man zaman home office çalışma olanağı onları kalbinden vuruyor. Ayrıca kıyafet yönetmeliği, ofiste mesaiye kalmaktansa işe evde devam etmek gibi konularda esnek davranmanız, Y kuşağının işe duydukları bağlılığı artırabilir.

*İşi tüm stresiyle yüklenmektense, ofis ortamını eğlenceli kılacak aktiviteler yapmak mutlaka iyi gelecektir.

1983 İstanbul doğumlu olan Nurşah Sunay aslen Of’ludur 🙂 Elektrik Aydınlatma sektöründe reklam satışı, marka danışmanlığı, sektörel fuar hizmetlerine kadar olan tüm Satış-Pazarlama birikimini, 2010 yılında kurduğu Sektörüm Elektrik Aydınlatma Dijital Dergisi’ne taşıyarak sektöre önemli katkı sunan bir medya organı oluşturmuştur. Farklı disiplinlerde bilgi edinmeyi kişisel ilgi alanı olarak benimsemiş; Ekonomi alanında Sermaye Piyasası ve Menkul Kıymetler Borsası, Dinler Tarihi alanında İlahiyat ve Gazetecilik alanında Yeni Medya lisans ve ön lisans eğitimlerini tamamlamıştır. Evli ve 4 çocuk annesi olan Nurşah Sunay, tüm mesleki faaliyetlerini, Sektörüm Dergisi’nin Dijital Medya Direktörlüğünü de üstlenen eşi Serdar Sunay ile birlikte yönetmektedir.