Vestel yerli malı LED aydınlatma ile pazarın yarısını gözüne kestirdi

vestel-led-logo

LED aydınlatma pazarının lideri ABD’li Cree ile kurduğu ortaklık sayesinde yüzde 100 yerli üretim yapacak olan Vestel, 2013 yılında pazarın yüzde 50’sini elde etmeyi hedefliyor

Vestel aydınlatma sektöründe yüksek enerji verimliliği ve çevreye daha az zarar vermesiyle bilinen Led aydınlatma çözümlerini piyasaya sunmak için, ABD menşeli Cree ile teknolojik ortaklığını duyurdu.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, ‘Vestel olarak Cree’den aldığımız Led çözümleri kendi sistem ve armatür tasarımlarımızla sunacağız.

Şu anda Türkiye’de dikey entegrasyonu tamamlamış, üretim yapan bir firma yok. Bu alanda boşluğu doldurmayı ve ülkemizde bilinç yaratmayı hedefliyoruz’ dedi.

Vestel’in perakende satışların yanında kurumsal ve proje bazlı satışlara yöneleceğini belirten Yüngül, Led aydınlatmanın Türkiye’de ve dünyada iyice yaygınlaşacağını düşündükleri 2013’te ise yüzde 50 pazar payına sahip olmayı hedeflediklerini açıkladı. Üretim Merkezi Manisa Olacak

Vestel, 2012’de tüm Led aydınlatma ürünlerinin sistem ve armatürlerini Manisa’daki Vestel City’de yapacak.

Led paketleme yatırımına da eşzamanlı başlamak istediklerini belirten Yüngül, endüstriyel tasarımın yanı sıra mekanik, elektronik devre, güç katı tasarımı ve optik tasarım için Türkiye’de Ar-Ge ekipleri kurduklarını açıkladı.

Patent Şampiyonu Ortak Vestel’in ortaklık kurduğu Cree ise Led aydınlatma alanında her yıl farklı yeniliklere imza atan bir firma.

Toplantıda konuşan Cree Başkan Yardımcısı Christopher Matthew James, ‘Bugüne dek 1551 adet onaylı patentimiz bulunuyor, onay beklediklerimizin sayısı ise 2241 tane. Kullandığımız silikon karbür teknolojisi sayesinde endüstrinin teknoloji lideriyiz. Vestel de bizimle bu anlamda benzer bir firma olduğu için bu ortaklığın değerli olacağını düşünüyoruz’ dedi.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.