tunc-goz-vestel-led-aydinlatma
Tunç Göz

Sektörüm Dergisi: Kısaca bize firmanızın faaliyetlerinden söz eder misiniz?

Tunç Göz: Vestel LED Aydınlatma olarak yaklaşık 3 senedir aydınlatma sektöründeyiz. Türkiye’de Manisa fabrikamızda üretim yaparak yurtiçi satışın dışında ihracat da yapmaktayız.

LED Aydınlatma ürünlerimizin üretimi Türkiye’de yapılmaktadır.

Ar-Ge çalışmaları da Manisa fabrikamızda Türk mühendisler tarafından yapılan Vestel LED Aydınlatma ürünleri portfolyomuzda LED Panel, LED Downlight, LED Lamba; LED Tüp, LED Sokak aydınlatması, LED Etanj, LED Yüksektavan ve LED Lineer aydınlatma ürünleri bulunmaktadır.

Türkiye’deki LED sektörünü değerlendirir misiniz? Sektörde 2015 yılı için öngörüleriniz nelerdir?

Türkiye’de LED aydınlatma pazarı çok geniş ve yüksek bir potansiyele sahip. Hem Türkiye’nin hem de dünyanın geleceğinin enerji verimliliği yüksek LED aydınlatma teknolojisinde olduğuna inanıyoruz.

Fakat şu an ülkemizde LED aydınlatma kullanımını Avrupa ile kıyasladığımızda geride kaldığımızı söyleyebiliriz.

Bu açıdan Enerji Bakanlığı’nın kararnamesi ile sokak aydınlatmasında gerçekleşecek LED dönüşümünü çok olumlu bir adım olarak görüyoruz.

LED aydınlatma armatürleri ile değiştirilecek 15 milyon sokak armatürü ülkemize yüzde 80’e varan enerji tasarrufu sağlayacak.

Aydınlatma ile ilgili Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Vestel LED Aydınlatma olarak üretimlerimizi Manisa fabrikamızda gerçekleştiriyoruz. Üretim yapan bir firma için Ar-Ge faaliyetleri de tabii ki çok önemlidir.

Bizim LED aydınlatma ürünlerimiz üzerinde çalışan 40 kişinin üzerinde bir Ar-Ge ekibimiz bulunuyor. Örnek olarak Ar-Ge’si tamamen Manisa fabrikamızda yapılan ve bu yıl satışa sunduğumuz ürünlerden biri de LED sokak aydınlatmaları.

Bu armatürlerimizin optik, mekanik, elektronik ve güç ünitesi tasarımlarını Ar-Ge merkezimizde, üretimlerini ise Vestel City’de gerçekleştirdik.

Yerli üretim ve tasarım LED sokak aydınlatma armatürlerimizle yeşil ve akıllı şehirlerin oluşmasına öncülük etmeyi hedefliyoruz.

Aydınlatma sektörü sizce dünya pazarının neresinde bulunuyor?

Türkiye’de LED aydınlatma pazarı çok geniş ve yüksek bir potansiyele sahip. Hem Türkiye’nin hem de dünyanın geleceğinin enerji verimliliği yüksek LED aydınlatma teknolojisinde olduğuna inanıyoruz. Fakat şu an ülkemizde LED aydınlatma kullanımını Avrupa ile kıyasladığımızda geride kaldığımızı söyleyebiliriz. Bu açıdan Enerji Bakanlığı’nın kararnamesi ile sokak aydınlatmasında gerçekleşecek LED dönüşümünü çok olumlu bir adım olarak görüyoruz. LED aydınlatma armatürleri ile değiştirilecek 15 milyon sokak armatürü ülkemize yüzde 80’e varan enerji tasarrufu sağlayacak.

Aydınlatma sektöründe yaşadığınız sorunlar nelerdir? Bu sorunlara çözüm öneriniz ve fikirleriniz nelerdir?

Şu an LED aydınlatma sektörünün en büyük sıkıntısının sektörel standartların istenilen düzeyde olmamasından kaynaklı kontrolsüz LED aydınlatma ithalatı olduğunu görüyoruz. Bu durum, kalitesiz ürünlerin pazara girmesine ve tüketicinin güveninin sarsılmasına neden oluyor.

Biz Vestel olarak, büyüme ve gelişmenin dünya standartlarına uygun gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Amacımız, Türkiye LED aydınlatma sektöründe kaliteyi oturtmak, ürün ve ithalat standartlarının belirlenerek pazarda kaliteli ürünlerin yer almasını sağlamak.

Standartların oluşturulması, kontrolsüz ithalatın önüne geçilmesi ve LED aydınlatma kirliliğinin engellenmesi için sektöre rehberlik edecek bilimsel çalışmaları destekliyoruz.

25-28 Eylül tarihlerinde LED&LED Lighting Fuarı’yla eş zamanlı düzenlenen LED Konferansı’nın ana sponsorusunuz.

Bu fuar ile ilgili düşünceleriniz ve beklentileriniz nelerdir?

Sektörün büyümesi için fuarların çok önemli olduğunu düşünüyoruz ve Vestel olarak fuarlara katılımlara önem veriyoruz. LED&LED Lighting Fuarı sadece LED aydınlatmaya yönelik bir fuar, yani tam bizim alanımız.

Fuarda, hem aydınlatma armatürcülerinin hem komponent sağlayıcılarının katılımı ile etkili bir paylaşım platformu olacağını düşünüyorum.

LED&LED Lighting Fuarı’nda yer alarak her sene sektör ile de bir araya gelmiş oluyoruz. Açıkçası, ben sektörde ne kadar firma varsa herkesin fuarda yer alması gerektiğini düşünüyorum.

Biz de fuara olan desteğimizi göstermek için son iki senedir LED&LED Lighting ile eşzamanlı gerçekleşen LED Konferansı’nın sponsoruyuz.

LED&LED Lighting Fuar’ında %100 Türkiye’de üretilen çok özel fiyatlı yeni Vestel LED Panel ve LED Tüpü ziyaretçilerimize tanıtacağız. Bu ürünlerle Vestel olarak LED ürünlerindeki “yüksek fiyat” algısını yok etmek ve böylece Türkiye’deki LED aydınlatma ürünlerinin kullanımlarını arttırmaktır.

Ayrıca 2014 yılının son çeyreğinde piyasaya süreceğimiz dış cephe ve peyzaj bahçe aydınlatma ürünlerimizi de görücüye çıkaracağız.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.