uretim-sektorunde-degisime-uyum

Şubat ayına girmiş bulunmaktayız. Tüm Dünya’yı etkileyen pandeminin etkilerinin ülkemizde azalma göstermesi ve aşılamanın başlaması bizleri biraz rahatlatacak gibi gözüküyor.

Hiçbir şey belki eskisi gibi olmayacak ama en azından yeni yıl içinde, üretim sektörlerinde görülen olumlu hareketlenmelerin devam etmesi halinde ekonomik büyümede görülen sonuçları artarak görmek mümkün olacaktır.

Dünya bir değişim içinde. Bizler bu değişime karşı hazır durumda olup, rekabette geri kalmamak için kendimizi uyum içinde çalışılabilecek, alt yapısı hazır ve güçlü hale getirmek zorundayız.

Daha önceki yazılarımda bununla ilgili birçok kez olanları ve olacakları yazmıştım. Komplo teorileri gibi varsayımlardan söz ederken, bunlar artık gerçekleşen değişimler olarak da görmek mümkündür. Sanayi devrimlerinin başlangıcından bugüne 4.0′ları konuşurken, bundan sonra boyut geçişlerinin hayal olmadığını görmezden gelemeyeceğiz.

Bu hızlı değişim hareketi için üretim sektörü hazırlıklarını yapıyor mu? Kendini güncelliyor mu? Dünya ile rekabet durumunu gözden geçiriyor mu? Bu soruların cevaplarını hızlıca vermemiz, gelecek açısından gerekli ve çok önemli.

Değerli dostlarım; her bir değişim, gelecekte sağlam adımlar demek ve biz üretim sektöründeki dinamikleri hesaplayarak, bu değişime uygun donanımların yapılanmasında geç kalmamak zorunluluğu içindeyiz.

Aslında son on yıldır işletmelerin çoğunda bu yapılanmaların hazırlıkları yapılmış hatta tamamlanmış gibi görünüyor. Katma değer yaratacak üretim hamlelerini  çok açık görüyor ve izliyoruz.

Yapay zekanın üretim üslerinde yer alması dünya genelinde ülkemiz sanayisi güçlerinin rekabete hazır olduğu anlamı taşımaktadır.

Bu konuda çok hızlı hamleler görülmekte olup, bu değişimden uzak kalamayacağımızı güncellenmek zorunda olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sanayide 4.0 gelişim sürecinin, hızla yeni gelişmelere yön verdiğini belkide terminolojik olarak artık başka adlandırmalar ile değişeceğini göreceğiz.

Önümüzdeki on yıl gibi bir sürede bu değişimin net olarak karşımıza çıkması muhtemel.. Üretim sektörlerinin güçlenmesi ve güncel uyum sürecinde, sanayiciler olarak geç kalındığı söylemlerine karşılık, Dünya’da çok fazla marka ile rekabet içinde olacağız.

Bu açıdan küçük-büyük gözetmeksizin, yeni Dünya gelişmelerine ve değişimlerine uyumlu olabilmek, her işletmenin gelecek planlarında mutlak yer almalıdır.

Pandemi ile “yeni dünya” söylemleri gündeme oturmuş durumda ve köklü değişimleri getireceği de aşikar ama bunun yanında teknolojik devrimler diyebileceğimiz gelişmelerin, ülkemizin bir üretim üssü olması hedef ve söylemlerinin gerçekleşmesi ile refah seviyesinde artışlara neden olması da beklediğimiz sonuçlar arasında.

Üretim ekonomisine yönelik aksiyon alma ve diğer destekler ile ülkemizin en önemli ekonomik girdilerini omuzlayan üretim sektörünün temsilcileri olarak, gelecekte ancak kendimizi güncellememiz koşuluyla var olabileceğimizi unutmamak gerekir. Yani uyumdan geri kalmamalıyız.

Pandemi bizleri farklı düşünmeye, geçmişten dersler almaya ve terazideki dengenin tekrar kontrol edilmesi mecburiyetine itiyor.

Hızla dijitalleşiyoruz. Üretim sektörü içinde yer alan işletmeler, bu dijital çağa geçişte Dünya ile entegre olarak bilgi birikimimizi ispatlamak zorundayız.

Üretim sektörü, güçlü yapısıyla yeni dünya değişimine hazır olduğunu, ticari rekabete hazır olduğunu göstererek aslında tüm Dünya’ya kendini kanıtlamıştır.

Değerli Sektörüm dostları; “Üretmek bir ülkenin ekonomisini şaha kaldıran en önemli husustur” sözü çok anlamlı bir hakikattir. Üretmek, gelişmişliğin başıdır.

Tüm okurlara saygılar sunuyorum..

Görüşmek dileğiyle…

 

Opaş Paket Şalter Firmasında Genel Koordinatörlük yapmakta olan sayın Yılmaz Caymaz’ın Sektörüm Elektrik Aydınlatma dergisinde kaleme aldığı pazarlama, satış ve özgün içerikli makalelerimize bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Opas Cam Switch & Wascol Cooling System Yılmaz CAYMAZ Genel Müdür/General Manager Opas Paket Salterleri ve Soğutma Sistemleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.