uretim-sektoru-dijital-donusum-haber-gorseli

İstanbul, 2 Kasım 2018 – Türkiye üretim sektörünün önde gelen kurumları, 1-2 Kasım tarihlerinde Sapanca NG Otel’de bir araya gelerek, sanayinin dijital yol haritasını çizdi.

“Sanayinin Geleceği: Dijital, İnovatif ve Karlı” teması ile gerçekleşen zirvede, teknoloji, ürün ve hizmet sağlayıcıları ile üretim sektörünün en etkili kurumlarının BT ve Üretim Yöneticileri, dijital dönüşümü şekillendiren en son teknolojileri, stratejileri ve önceliklerini tartıştı.

Endüstri 3.0’dan 4.0’a geçiş konusundaki deneyimlerin paylaşıldığı etkinlik, üretimin dijitalleşmesi için gerekli yatırımlarla global üretim trendlerinin tartışıldığı eşsiz bir platform olarak Türkiye’de sektörün geleceğine dair net bir bakış sağladı.

IDC Türkiye Direktörü Nevin Çizmecioğulları, “Günümüzde işletmelerin çoğu rekabetçi güçlerini kaybetmemek ve verimliliklerini arttırmak için teknolojik yatırımlara yönelmiş durumdalar.

Dijital dönüşümün, Türk imalat sanayiinin yüksek katma değerli üretime geçişini kolaylaştıracağına ve küresel pazarda sürdürülebilir bir şekilde rekabet gücü kazanmasına yardımcı olacağına inanıyoruz. Sadece inovatif ürün ve servislerden değil, aynı zamanda tamemen yeni oluşturulan iş modellerinden bahsediyoruz.”

IDC Türkiye Kıdemli Araştırma Analisti Ayşe Kaptanoğlu, Üretim Zirvesi’nde, globaldeki üretim trendleriyle, üretim sektörünün gelecek vizyonundan, üretim sektörüne özel önümüzdeki yıllar için IDC’nin duyurmuş olduğu tahminlerden, Türkiye’deki üretim sektörü BT yöneticilerinin teknoloji yatırımlarıyla ilgili önceliklerinden ve yaşadıkları zorluklardan bahsetti.

Kaptanoğlu’nun yapmış olduğu sunumda, üretimde dijital dönüşümün sadece dünyada değil, ülkemizdeki kurumlar tarafından da önceliklendirmeye başlandığı görüldü. Akıllı üretim dendiğinde dikkat edilmesi gereken unsurlar, sektördeki bu anlamda örnek olabilecek başarı hikayeleri, dijital dönüşüm adı altında yapılan tüm yatırımlarin kurumlara geri dönüşü ve kazancı detaylıca anlatıldı.

Ayşe Kaptanoğlu şunları vurguladı: “Şu ana kadar üretim sektöründeki her kurumun ortak hedefi maliyetleri kotrol altına alıp, karlılığı arttırmaktı. Artık günümüzde kurumların, yeni nesil teknolojileri kendi bünyelerine entegre ederek, dijital dönüşüm yolculuğuna çıktıklarını, süreçlerini gözden geçirdiklerini, inovasyona ve müşteri memnuniyetine daha fazla önem verdiklerini, yeni yeteneklere olan ihtiyaçlarının daha çok arttığını görmekteyiz. Türkiye’de sektörde değişim ve dönüşüm başladı, geride kalan bu avantajı yakalayamayacak.”

80 sektör yöneticisinin katılımı ile gerçekleşen “Üretim Zirvesi”, dijital dönüşüm girişimleri ile uygulama stratejileri üzerinde yoğunlaşan bilgilendirici sunumlar ve interaktif panellerle fikir paylaşımlarına olanak verip, sanayi analitiği, ürün yaşam döngüsü, büyük veri, bulut, akıllı otomasyon, sosyal uygulamalar, nesnelerin interneti, 3D baskı teknolojileri, tedarik zinciri optimizasyonu ve yeni nesil güvenlik konularında eşsiz bir platform sağladı.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.