Türkiye’nin En Büyük GES’inde Yingli Solar ve Tekno Ray Solar İşbirliği

Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali Konya’da açıldı. Yingli Solar panellerinin kullanıldığı, Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali (GES) 4 Mayıs 2016 tarihinde Konya Kızören’de açıldı.

Tekno Ray Solar firması tarafından kurulumu gerçekleştirilen 22,5 MW kapasiteli santral, aynı zamanda “online SCADA” mimarisine sahip Türkiye’deki tek GES.

Dünyanın en büyük fotovoltaik güneş paneli üreticilerinden biri olan Yingli Solar, Konya Kızören’de 4 Mayıs Çarşamba günü açılışı yapılan Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santraline panelleriyle imzasını attı.

Tekno Ray Solar firması tarafından kurulumu gerçekleştirilen ve 18,5 MW’lık ilk fazı devreye alınan, toplam 22,5 MW kapasiteli santral, aynı zamanda “Uzaktan Kontrol ve Gözleme Sistemi” (SCADA – Supervisory Control And Data Acquisition) mimarisinin kullanıldığı Türkiye’deki tek GES olma özelliğine sahip.

Maliyeti 22,5 Milyon Dolar

Toplamda 430 bin metrekarelik alana kurulan ve toplam 22 buçuk milyon dolar yatırım maliyeti olan Konya Kızören Güneş Enerji Santrali’nin, yıllık olarak toplamda 30 milyon 730 bin kWh elektrik üretimi gerçekleştirmesi planlanıyor.

Projede her biri YGE 60 hücreli, 250 W gücündeki 75 bin adet Yingli Solar paneli yer alıyor. Santralin yıllık ortalama 20 bin hanenin elektik ihtiyacını karşılaması planlanıyor.

Türkiye’de güneş enerjisi alanında “online SCADA” mimarisinin ilk kez kullanıldığı ve örnek olma niteliğine sahip Konya Kızören GES, yüksek verimli sistem tasarımı ve uzaktan izlenebilme özelliği ile üretim değerlerini anlık izleme fırsatı da sağlıyor.

Güneş Enerjisine Dev Proje

Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç, “Konya Kızören GES ülkemizde güneş enerjisinden elektrik üretimi adına atılmış büyük bir adım. Türkiye’nin en büyük GES’inde yüksek performansı ve güvenilirliği uluslararası testlerle onaylanmış Yingli Solar güneş panellerinin tercih edilmesi bizi çok mutlu etti.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük çaplı projelerde Yingli Solar panelleri güvenle tercih ediliyor. Uluslararası tecrübemizle ve hızlı tedarik olanaklarımızla güneşten elektrik üretimi yapmak isteyen yatırımcıların yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Tekno Şirketler Grubu CEO’su Altay Coşkunoğlu, ”Güneş Türkiye’nin milli servetidir. Konya Kızören Güneş Enerjisi Santrali açık ara farkla Türkiye’nin en büyük GES’i olma özelliğini taşıyor. Güneş enerjisi sektörünün Türkiye’de hızla büyüyeceğine ve güneşten elde edilen enerjinin diğer tüm enerji kaynaklarının önüne geçeceğine inanıyoruz” dedi.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.