tuketici-guvenindeki-degisim-ne-anlama-geliyor

Bir önceki yazımızda Korona virüsünün reel sektöre yansımalarından bahsetmiştik. Henüz makro verilerde somut bir yansıma görememiştik. Bu nedenle de beklentilerimizi ifade etmiştik.

Şimdi veriler gelmeye başladı. Sektörel güven endeksleri ve tüketici güven endeksleri açıklandı. Sektörel güven endeksleri tüm sektörlerde sert düşüş gösterdi. Çünkü bazı sektörlerde faaliyetler tamamen durduruldu.

Bu nedenle de ciroların yapılamaması nedeniyle tahsilatlar da yapılamamakta ve ödemeler de aksamaktadır. Hem mevcut durum hem de geleceğe yönelik beklentilerde virüs nedeniyle ciddi bozulmalar olmuştur.

22/04/2020 günü Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Nisan 2020 ayı mevsim etkilerinden arınmış tüketici güven endeksi 58,2’den 54,9 seviyesine gevşemiştir.

Tuketici-Guven-Endeksi-2020-Nisan-Grafik

Zaten olumsuz olan endeks, virüs tedbirleri ve şirketlerin eleman çıkarmaları nedeniyle daha da olumsuz hale gelmiştir. Söz konusu veri, tüketicinin geleceğe daha da karamsar bakmaya başladığını göstermektedir.

Detaylara baktığımızda; hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi, genel ekonomik durum beklentisi, işsiz sayısı beklentisi (azaldıkça işsizlik artacak demektir), tasarruf etme ihtimali beklentisi endekslerinin tamamında düşüş gerçekleşmiştir.

Tüketicinin karamsar olması, olumlu beklentilerinin düşmesi gelecekte daha fazla tasarruf eğilimi, daha düşük harcama eğilimi anlamına gelmektedir.

Bu durumda salgının tamamen dağılması ve alınan tedbirlerin kaldırılmasına kadar beklentilerdeki olumsuzluğun aynen devam edeceğini söylemek yanlış olmaz.

Yani ciro beklentileri düşebilir, o zaman da stok yapma eğilimi de düşebilir. Beklentiler ve geleceğe güven azaldıkça, ticaret hacminin de düşmesi kaçınılmazdır. Tedbirler geçene kadar en az giderlerle faaliyete hazır bir şekilde beklemelidir.

Tedbirler kalkınca da sert bir ciro artışına hazırlıklı olmakta fayda var. Bunun için sistemi muhafaza etmek gerekmektedir. Son sözümüz “ Sabreden derviş muradına ermiş.” diyelim.

Sağlıkla kalın. Görüşmek dileğiyle..

HİKMET BAYDAR 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. CNBC-E, TRT, SKYTÜRK, vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır. Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.