tuketici-guveni-neden-onemlidir

Türkiye İstatistik Kurumu aylık bazda tüketici güven endeksini yayımlamaktadır. Aylık Tüketici Eğilim Anketi ile; tüketicilerin kişisel mali durumları, genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ve gelecek dönem beklentileri ile yakın gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimlerinin ölçülmesi amaçlanmaktadır.

Peki Bu Veri Bizim İçin Ne Kadar Önemlidir?

Tüketici eğer geleceğe güvenle bakamazsa, gelecekte tatmin edici bir gelir seviyesine ulaşacağına inanmazsa harcama iştahı azalır ve daha çok tasarruf etme isteği duyar. O zaman iç piyasada durgunluk baş gösterir.

aylik-tuketici-egilim-anketi

En son açıklanan Haziran 2022 ayı tüketici güven endeksi 63,4 olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki ay 67,6 olan oran %6,2 oranında azalış göstermiştir.

Bu tarz endekslerde 100 seviyesi bir nevi kırmızı çizgidir. Üzerinde tüketici olumlu ve geleceğe güvenle bakan bir ruh hali içerisinde olduğundan harcama eğilimi daha fazladır.

100 seviyesinin altında ise, tüketici geleceğe karamsar bakmakta ve harcama isteği azalmaktadır. Son açıklanan veri tarihin en kötü verisi olduğu için çok anlamlıdır.

Bu endeks kapsamında sorulan sorulara verilen cevaplara bakalım;

  • Mevcut dönemde hanenin maddi durum beklentisinde %8,1 azalma olmuştur.
  • Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisinde %10,0 azalma olmuştur.
  • Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisinde %7.1 azalma olmuştur.
  • Gelecek 12 aylık dönemde dayanaklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi %1,8 azalma olmuştur.

Tüketici güven endeksinin daha yüksek olması için gelir dağılımının düzenlenmesi, tüketicinin geleceğe daha güvenle bakması gerekmektedir.

Aksi halde daha durgun günlere doğru gidebileceğimizi, resesyon ve stagflasyon söylemlerinin daha çok artabileceğini unutmayalım.

Görüşmek dileğiyle…

HİKMET BAYDAR 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. CNBC-E, TRT, SKYTÜRK, vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır. Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.