tuketici-guven-endeksi-subat-2020-analiz

Tüketici Güven Endeksi Verileri Ekonominin Dinamizmi Hakkında Önemli İp Uçları Veriyor 

Tüketici Güveni Neden Çok Önemlidir?

Tüketici güven verileri bizler için tüketici davranışları konusunda önemli bilgiler vermektedir. Tüketici, beklentilerine göre harcama ve tasarruf eğilimini netleştirir.

Geleceğe umutla bakıyorsa, daha fazla para kazanacağını düşünüyorsa içinde bulunduğu zamanda harcama eğilimini artırır. Hatta kazancından fazla harcayarak tasarruflarını bile azaltabilir.

Tüketici güven endeksinde 100 seviyesi kritik yer olup, altı karamsar bir tüketici yapısını üzeri ise iyimser bir tüketici yapısını bize gösterir. Karamsar tüketici elinden geldiğince tasarruf ederek gelecek için tasarruf ederken, pozitif bir tüketici bugün var olan tasarrufunu bile rahatlıkla harcayabilir.

subat-2020-tuketici-guven-endeksi-grafigi (1)

Yani buradan çıkaracağımız sonuç; Tüketici güven endeksi yükseldikçe, tüketicinin harcama eğilimi artar, düştükçe de tasarruf eğilimi artar.

Şimdi Türkiye istatistik Kurumu tarafından açıklanan Şubat 2020 ayı tüketici güven endeksi verilerine bir bakalım.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Şubat ayında bir önceki aya göre %2,7 oranında azaldı; Ocak ayında 58,8 olan endeks, Şubat ayında 57,3 oldu.

Görüleceği üzere tüketici güven endeksi son 2 yılın en düşük seviyesine gerilemiş durumdadır. Böyle bir ortamda tüketici harcama eğiliminin artması beklenmemelidir. İç piyasanın canlanabilmesi için tüketici güven endeksinin yükselmesi çok önemlidir.

Endeks verileri hazırlanırken oluşturulan anket sorularından özellikle iki tanesi çok önemlidir. Gelecek 12 aylık dönemde maddi durum beklentisi, yani gelecekte maddi durumunun daha iyi olup olmayacağı konusunda beklentiler %3.4 daha olumsuza dönerken, işsiz sayısı beklentisinde artış olacağı yönünde %5.3 daha olumsuz bir düşünce oluştuğu görülmektedir.

İç piyasanın canlanması için özellikle tüketicinin geleceğe daha umutla bakması gerekmektedir. Bu sağlanabildiği takdirde iç piyasaya çalışan firmaların yüzü daha çok gülecektir.

Görüşmek dileğiyle…

HİKMET BAYDAR 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. CNBC-E, TRT, SKYTÜRK, vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır. Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.