trimboxtan-baz-istasyonlarinin-guvenligini-saglayan-parafudr

Ülkece yaşadığımız büyük deprem felaketinde insanlar arasındaki haberleşmenin ve bu haberleşmeyi sağlayan baz istasyonlarının önemine bir kez daha şahit olduk. Baz istasyonlarının özellikle afet durumlarında ve kötü hava şartlarında işlevine devam etmesinin önemine bir kez daha değinen Trimbox, bu istasyonların güvenliğini sağlamak üzere geliştirdiği parafudru anlattı.

Parafudr, her ne kadar elektrik piyasasında detayları ile birlikte tam olarak bilinmese de kullanım amacının önemiyle biliniyor.

Parafudrlar, baz istasyonları ve verici istasyonları gibi yoğun yıldırım tehlikesi yaşayan yerlerde olmazsa olmaz koruma elemanı olarak elektrik piyasasında talep görmeye devam ediyor.

baz-istasyonlarinin-bir-numarali-parafudru-ymone

Son zamanlarda parafudrların sınıfına göre tepki süresi ve deşarj kapasitesi değişmekle birlikte, IEC ve EN 61643-11 standardına göre test ediliş yöntemi ve vaat ettiği koruma şekli itibariyle kullanıcının beklentisini karşılamada sorunlar yaşanmaya başlandı.

İlk olarak 2014 yılında Trimbox tarafından TSE’ne yapılan başvuruyla birlikte parafudr testlerinde kullanımda karşılaşılabilecek;

  • İyi bir topraklama sağlamama olasılığı,
  • Darbe testi sırasında paralelde yükün korunduğunun ispatlanması,
  • Nötr kopması ya da temassızlığı gibi nötr hatalarına karşı koruma kabiliyeti ve tüm bunların mütemmim cüzü sayılabilecek aşırı gerilim engellenme konusunda ciddi bir bilincin oluşması sağlanmaya başladı.

Parafudr uygulamalarında elektrik piyasasında ve özellikle panocularda sıklıkla karşılaşılan problemlerden en büyüğü, parafudr patlaması ve buna bağlı olarak panonun kirlenmesi konusuydu. Halbuki parafudr patlamışsa bile sistem korunmuşsa, o parafudr standart gereği bir sorumluluğu olmamasına rağmen, alınma sebebi olan bağlı bulunduğu sistemi ve cihazları korumuş ve belki de yangın gibi çok ciddi bir felaketi engellemiştir.

Yani kısaca patlayan parafudr sistemi korumuşsa bu çok değerli bir özellik, parafudr sapasağlam iken sistemdeki cihazlar zarar görmüşse, bu durumda kullanıcı tarafında bir eksiklik görülmelidir.

Bu konularda Türkiye’nin dört bir yanında ve Kıbrıs’ta Elektrik Mühendisleri Odaları başta olmak üzere; elektrik dağıtım şirketleri ve birçok teknik ve iş dünyası odaları ile bilgilendirme çalışmaları yaparak, parafudrlardan beklenenin sistemin ve cihazların korunması olduğu konusunda ciddi bir bilinç oluşturulmuştur.

Bu çalışmaların yayılmasıyla birlikte zaman içerisinde özel çalışma talepleri de oluşmaya başlamış, Trimbox Türkiye’nin ilk aşırı gerilim sönümleyici ve parafudr üreticisi olmanın yanı sıra bir Ar-Ge ve Ür-Ge firması olarak teknik talepler doğrultusunda ürün gamını geliştirmeye başlamıştır.

Baz İstasyonlarının Bir Numaralı Parafudru: YMONE

Firmalara özel Ür-Ge çalışmalarının en önemlilerinden biri olan YMONE de Trimbox’ın söz verdiği ve 2022 yılının sonuna yetiştirilen; 10 yıl değişim garantili, yanmadan koruma kabiliyeti beklentisi ile geliştirilmiştir.

 

Trimbox YMONE modeli ile GSM şirketleri başta olmak üzere verici istasyonu ve yüksek güçlü panolar için elektrik piyasasının kullanımına güvenle sunuldu.

Trimbox YMONE, Türkiye’deki bir GSM şirketi tarafından talep edilen; baz istasyonlarında ulaşılması zor ve yıldırım yoğunluğu fazla olan yerlerde sürekli sistem hasarı oluşmaması ve baz istasyonuna gitmeden sorunun engellenmesi adına parafudrun da sağlam kaldığı, sisteminde çalışırlığının sağlandığı, beklentinin son derece yüksek olduğu bir koruma sistemi olarak sektöre kazandırıldı.

15 yıllık süreyle, on binlerce koruma ürünü tecrübesinin ardından, 6 aylık bir Ar-Ge çalışması sonucunda ortaya çıkan Trimbox YMONE, ülkemizden Dünya’nın birçok bölgesinde bulunan üst düzey koruma talep edilen sistemlerine güvenle uygulanıyor.

Güvenliği ve sürekli gelişimi hedefleyen Trimbox tarafından oldukça uygun bir fiyatla satışa sunulan YMONE, parafudr dünyasında çığır açacak teknolojisi ve 10 yıl değişim garantisiyle piyasaya yeni bir soluk getireceğe ve parafudrlara karşı beklentiyi oldukça yukarıya taşıyacağa benziyor.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.