trimbox-marine-serisi-yeni-nesil-parafudr

Yeni Nesil Parafudrlar ile AG Parafudrların uygun ürün seçim ve uygulama sorunlarını ortadan kaldıran ve iyi bir topraklama bir yana, topraklama olmasa da koruma kabiliyeti ile cihaz ve sistemlerin verimli çalışma sürelerine katkı sunan Trimbox, teknik yeniliklerle çalışmalarına Mobil Parafudr’dan hemen sonra Marine Serisi’ni ekledi.

Yeni nesil parafudrların tüm özelliklerini bünyesinde barındıran Marine Serisi; ayrıca teknelerde özellikle seyahat esnasında meydana gelen yoğun statik elektriğin cihaz ve sistemlerde oluşturacağı tahribatı engellemeyi amaçlıyor.

Teknelerde Tutya Kullanımı

Teknelerde tutya denilen çinko malzemeden yapılmış malzemeler kullanılır. Çinko tercih edilmesinin sebebi, doğadaki en aktif metallerden olması ve nispeten yumuşak yapısından dolayı anot görevi görerek, elektriğin en az direnç göreceği yeri tercih etme yasasından faydalanarak, oluşacak devreyi kendi üzerinden akıtmasıdır.

tutya

Tutyalar, tekne hareket halindeyken tuzlu suyun iletkenlik özelliği dolayısıyla pervane, şaft gibi teknenin metal aksamları arasında oluşan elektron alışverişinin, kendi üzerinden yapılmasını sağlayarak bir nevi topraklama görevi gören malzemelerdir.

Tutyalar teknenin metal aksamında erime ve malzeme kaybı oluşumunu engellerken, zamanla kendisi erimeye başlar ve işlevini kaybeder.

Marine Serisi ile Statik Elektrik Oluşumunu Engelleme

Marine Serisi de yeni nesil parafudrlar gibi;

  • İyi bir topraklama bir yana, tekneler için çok değerli olan topraklama olmasa da koruma kabiliyeti ile ayrıcalık sunmaya devam ediyor.
  • B, C, D sınıfı tüm parafudrların koruma kabiliyetlerini birlikte sunuyor.
  • Aşırı gerilim sönümleme kabiliyeti sunuyor.

Ayrıca;

  • Tekneler için son derece önemli olan, özellikle seyahat esnasında oluşan statik elektriğin oluşumunu minimuma indirerek, cihazlarda oluşturacağı tahribatı engelliyor.
  • Özellikle tutyaların özelliğini yitirmesiyle teknenin metal aksamlarında oluşmaya başlayan elektron alışverişini, sanal bir topraklama oluşturarak minimuma indirir ve metal aksamda potansiyel fark/gerilim oluşumunu engeller.

Trimbox Marine Serisi yeni nesil parafudr kabiliyetine ek olarak sunduğu cihazlarda statik elektrik oluşumunu minimuma indirme ve cihazların metal gövdelerinde voltaj oluşumunu engelleme özellikleriyle teknelerde sıkça tercih edilecek gibi görünüyor.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.