harun-totan-led-aydinlatma-gorseli

Harun bey, Totan Aydınlatma’nın hikayesi nasıl başladı, biraz bahseder misiniz?

harun-totan-led-aydinlatma-gorsel

15 yıl önce bir Çin seyahatim sırasında aydınlatma sistem ve ürünlerini yakından inceleme fırsatı bulduğumda, bu konuda ülke olarak ne kadar geri kaldığımızı gördüm. Doğrusu buna içerledim de.. Bu konuda uzmanlaşmak adına ciddi bir karar alıp, kısa süre sonra Çin’de bir ofis açtım. Kısa sürede çok ciddi bilgi ve deneyim kazandım.

Edindiğim gözlem ve bilgi birikimini kullanarak, bir yandan da Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak maksadıyla, 2011 yılında Totan Aydınlatma’yı kurdum. Totan markası 15 yıllık birikim ve beyin gücünün eseridir.

Ürün gamınızda neler var ve bu ürünlerin pazar hedeflerini hangi sektörler oluşturuyor?

2011 yılında ticari hayatımıza çok geniş bir ürün gamı ve grubuyla başladık. Ancak bunun yanlış bir karar olduğunu 2013 yılında katıldığımız İstanbullight Fuarı’nda anladık. Radikal bir kararla, iç mekan aydınlatma konusunda, bir branşta uzmanlaşmaya yönelik stratejik bir kararı aldık.

totan--led-aydinlatma-otomasyon-gorselii

Doğru zamanda doğru yerde olmak deyimini hep sevmişimdir. O gün doğru zaman ve doğru yerde olduğumuzu düşünüyorum çünkü; İlk ihracatımızı da bu fuarda gerçekleştirdik.

Bu aşamadan sonra dış pazara daha fazla yönelmemiz gerektiğini gördük. İç mekan ürünlerimizde koşan ürün tabir ettiğimiz; kaliteli, belgeleri eksiksiz, talep gören panel grubu, downlight  ve ampul grubu ürünlerimizi geliştirdik.

Bildiğim kadarıyla Totan Aydınlatma olarak üretim sürecinde full otomasyon bir tesis kurdunuz. Üretim bandınız hakkındaki detayları sizden dinleyebilir miyiz?

Aslında bu sorunun cevabı benim için, biraz acı verici olacak. Aydınlatma” sektörü, ekonomisi bakımından maalesef çok güçlü değil. Hazırcılık, al-sat ve ithalat üstüne kurulmuş bir temele sahibiz.

Özellikle de hükümetimizin inşaat sektörüne verdiği değerin bir sonucu olarak; kredi, yatırım teşvikleri vb. argümanlarla geçinen bir sektördeyiz. Hala üretime dayalı güçlü bir ekonomi modeli geliştiremedik.

“LED aydınlatma ürünleri” için gelişmiş bir alt yapımız henüz yok. TSE gibi bir kurum dahi bazı testleri yapamıyor. Bu sebeple ilgili desteklerin de, her zaman gerçekten hak edenlere verildiğini çok düşünmüyorum. Bu sektör amatörlüğü kaldırmaz. Üretim sadece, gerçekten kendini üretime adayanların işidir.

Mevcut konjonktürde üretim yapmanın maliyetleri, özellikle de işgücü maliyetleri çok yüksek. Artık insanlarımızda da maalesef 4S kuralı (Sevgi, Saygı, Sebaat, Sadakat) kalmadı. Bu durum sanayicileri de makineleştirmeye, otomasyona ve az sayıda insanla ile çalışmaya sevk ediyor. Tabi bir diğer avantaj üst başlığı da hata oranı ve maliyetlerinizin daha az olması.

Biz de Totan Aydınlatma olarak, 2016 yılından bu yana, teşvik, hibe vs. gibi devlete yük olmadan kendi öz kaynaklarımızla ciddi bir Ar-Ge araştırması yaparak, üretimimiz için doğru olan makine parkurunu belirledik. İlk olarak LED ampul otomasyonu ile bu fikrimizi hayata geçirdik.

totan--led-aydinlatma-otomasyon-gorseli

15 kişi ile günlük 3.000-4.000 adet olan ampul üretimimizi, 2 operatör 10.000 adete yükselttik. Bunun yanında panel grubumuzu da yarı otomasyon ile üretiyoruz.

Bugün aldığımız sonuçlar beklentilerimizin biraz altında ama dünyada henüz olmayan bir sistem ile mücadele ettiğimiz bir Ar-Ge den bahsediyorum. Çalışmalarımız tamamlandığında panellerde de full otomasyona geçerek bu konuda sektöre önderlik edip yeni bir sayfa açılmasını sağlayacağımıza inanıyoruz.

Zorlu rakiplerin varlığı göz önüne alındığında, Totan ürünlerinin fark yaratacak yönleri ve avantajları nelerdir?

Pazar baktığınızda belli başlı oyuncuları görüyorsunuz ama aslında görünenden çok daha büyük bir pasta var ortada. Maalesef, piyasada yabancı sermayeli ya da direk yabancı firmaların markaları ön planda. Bu aslında biraz da, biz üreticilerin bir ayıbı diye düşünüyorum.

Birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek oluşan güçle, hükümete izahat ve sunumunun iyi yapıldığı, bitmiş ürünlerimizle ilgili, ithalata kota konmasını sağlama çabasında olmamız gerekirdi.

İşte bu fotoğrafın içinde Totan Aydınlatma, kalite-fiyat dengesi, hızlı üretim hattı, müşteri ihtiyaçlarına entegre pozisyon alma gibi unsurlarıyla sektörde farkını hissettirecektir.

2019 yılı İçin stratejik planlarınız ve hedeflerinizle ilgili neler söyleyeceksiniz? Beklentileriniz ne yönde?

İçinde bulunduğumuz olumsuz ekonomi koşulları ve kur devinimi hepimizi ister istemez ürküttü. Tüm sektörlere bir bekleme ya da hedeflerinde sapma yaşattı. Ama Totan Aydınlatma için bunu söylemek emeğe haksızlık olur. Biz, yola “ Yarın daha aydınlık olacak..” diyerek çıktık ve bugün hiç bir şey olmamış gibi yürümeye devam ediyoruz.

Son olarak, dergimize ve okurlarına yönelik eklemek istedikleriniz var mı?

Üretim yapmanın dinamikleri tıpkı evlilik gibidir. Ürünlerimiz de, bu evliliğin meyvesi olan çocuklarımızdır.. Onun için bir anne, bir baba gibi çocuklarımızı büyütüp geliştirelim. Üretime değer veren her toplum kalkınmış ve en zor zamanlarda dahi ayakta kalmayı başarmıştır.

Güçlü aile, güçlü bir ekonomi, güçlü Türkiye ve güçlü bir gelecek için üretelim.

KÜNYE

 • Firma Adı:  Totan Aydınlatma Elektroteknik San ve Ticaret. Ltd. Şti.
 • Kuruluş Yılı: 2011
 • Faaliyet Alanı:  LED Aydınlatma
 • Faaliyet Şekli: Üretici
 • İletişim Bilgileri: Akçaburgaz mah. 3047 Sk. No:10-12 Kat 4 Esenyurt- İstanbul
 • T: +90 212 886 1 886    F: +90 212 886 78 78
 • Ürün Grupları:  LED Ampul , LED Panel, Downlight, Bant Armatür, Projektör, LED Spot
 • Yetkili Kişi:  Harun Totan
 • Çıkış Sloganı:  Yarın Daha Aydınlık Olacak
 • Çalışan Sayısı:  9
 • Belgeleri: ENEC, TSE, HYB, ROSCH, ATEC, CE

Tomorrow Will Be Brighter with Totan Lighting

Mr. Totan, could you please tell us about the birth of Totan Lighting?

It was 15 years ago when I was in China, I found the chance to take a closer look at the lighting systems and lighting products and I realized that, as a country, we were using obsolete technologies. Indeed, this situation bothered me.. I made my mind to become specialized in this segment and, shortly after, I opened an office in Chine. I was able to obtain lots of important information and gained the know-how in a brief period of time.

Using the information I deducted from my observations and my know-how, I started Totan Lighting in 2011 with an emphasis on contributing to the Turkish economy. Totan brand is the result of 15 years of experience and intelligence.

Could you elaborate on your product range and let us know about your target sector(s)?

In 2011, we set out with a very wide range of products. However, it was 2013 in the IstanbulLight Exhibition when we understood that this was a bad decision. Then, we made a strategic decision to focus on a single segment, i.e. interior lighting.

I always liked the phrase, ‘being in the right place at the right time’. I believe that we were in the right place at the right time that day, as we signed our first export contract at that exhibition.

At that point, we realized that we had to put more emphasis on the international markets. This was followed by the development of our “spearheads”, namely the quality products with necessary certifications which included panel, downlight and lightbulb series.

To the best my knowledge, Totan Lighting now operates a fully automated manufacturing plant. Could you please elaborate on your production line?

I must admit that the answer to your question pains me. In terms of the economy behind it, the Lighting sector unfortunately lacks the power it was meant to have in Turkey. The Turkish lighting sector is based on importing and not manufacturing.

Particularly as the direct result of the incentives Turkish government offers to the construction sector, the lighting sector circles around the arguments such as loans, investment incentives, etc. We are yet to develop a sectorial economy which is built on manufacture.

We still lack the infrastructure necessary for LED lighting sector. Even a well-established institution like TSE is not able to perform some of the modern product tests. Therefore, I do not believe that the incentives in question are always awarded to those who really deserve them. This sector has no place for amateurism. Manufacturing only accommodates those who are dedicated to production.

Today, the cost of manufacturing, especially the cost of manpower, is very high. Unfortunately, our people no longer have the dedication, respect, patience, and royalty to their organization. As a result, the industry is attracted to mechanization, automation and reducing the manpower. On the other hand, among the advantages of this strategy are reduced human errors and reduced costs.

After extensive R&D efforts, as Totan Lighting, we defined and established the right machine park for our production processes using our equity capital without being a burden on the government with incentives, grants, etc. First, we have materialized this idea with LED light bulb automation.

Once was operating with an output of 3,000-4,000 light bulbs a day with 15 operators, now we are operating with an output of 10,000 light bulbs a day with 2 operators. Nevertheless, we are manufacturing our panel series in a semi-automated manner. The results we have today fail to exceed our expectations.

However, here we are talking about an R&D effort which is not widely available in the world. As soon as we complete this task, we will start fully-automated panel production and open a new page in our sector as the leader of the sector.

Considering that the competition is fierce in this segment, with which aspects Totan products outshine the competition?

When we take a close look at the market, there are a number of well-established actors, but the pie itself is bigger than what we see today. Unfortunately, foreign-financed or foreign brands have a large market share.

I believe we, the manufacturers, are to blame for these statistics. We were supposed to act as one and to be able to push for import quotas with our end-products having presented them to our government as necessary.

In this context, Totan Lighting will make a difference in this sector with its quality-price balance, improved production line, and its flexibility to satisfy customer needs.

Would you like to share your strategic plans and targets for 2019? What is your expectation from 2019?

We all are spooked about the current economic bottleneck and the loss in the value of local currency. All the sectors have deviated from their targets and they are now on standby. However, it would be a shame for us if we followed the same rhetoric in Totan Lighting. We started with the motto of “Tomorrow will be brighter…” and today we proceed as if there is nothing wrong with the economy.

Lastly, would you like to add anything for our magazine and our readers?

Dynamics of manufacturing are similar to those of a marriage. And our products are the children born to that marriage. Let’s develop our products as if we are bringing up our children. Any nation which put emphasis on manufacturing manages to develop and manages to stand before the challenges of the time.

Let’s manufacture for a wholesome family, strong economy, powerful nation and a bright future.

 • COMPANY ID
 • Company Name:  Totan Lighting Electrotechnics Ind. & Trade LLC .
 • Established: 2011
 • Field of Activity:  LED Lighting
 • Type of Activity: Manufacturer
 • Contact Info: Akçaburgaz mah. 3047 Sk. No:10-12 Kat 4 Esenyurt- İstanbul
 • T: +90 212 886 1 886    F: +90 212 886 78 78
 • Product Groups:  LED Light Bulb, LED Panel, Downlight, Strip Light, Projector, LED Spotlight
 • Authorized Person:  Harun Totan
 • Company Slogan:  Tomorrow Will Be Brighter
 • Number of Employees:  9
 • Certifications: ENEC, TSE, HYB, ROSCH, ATEC, CE