Tip 2 (C Sınıfı) ,Tip 1 (B Sınıfı ) Ve Tip 1+2(B+C) Sınıfı Parafudrlar  Arasındaki Farklar? Farkı Nasıl Tespit Etmeliyiz?

Son zamanlarda özellikle şalt malzeme arasında AG PARAFUDR ürünlerinin teknikten uzak elma –armut gibi satıldığına şahit olmaktayız,bu da ülkemizde ticaretin tekniğin önüne geçtiği birçok konuda olduğu gibi sistemlerin yanlış korunmasına,konuda habersiz yatırımcı ve tesis sahiplerinin sistemlerinin zarar görmesine olası bir yıldırım darbesi sonucunda büyük maddi hasarın oluşmasına neden olmaktadır.

Parafudrlar teknik olarak birçok sınıfa sahiptir,bu noktada da ürün seçimi büyük önem arz etmektedir.Pano içerisinde yer alan alçak gerilim parafudr sistemine sadece parafudr gözüyle baktığımızda konunun uzun vadede ciddi ekonomik kayıplara yol açacağı ,herşeyden önce milli servetimizin yok yere erimesine neden olmaktadır.Koruma ürünleri gerçekten amacına uygun olarak seçilmeli ve sistemleri korumak amacıyla kullanılmalıdır.

Ancak özellikle şalt malzeme arasında önemsiz bir ürün olarak görülmekte ve sadece bazı şalt firmalarının sadece markaları yazdığı için yanlış ürünler yoğun olarak kullanılmaktadır.

Yılkomer olarak ürün gamımızda 2400 çeşit ürün bulunmaktadır,konu bu kadar basit olsa bu kadar parafudr çeşidine ihtiyacımız olmazdı bu nedenle doğru ürün seçimi için olayın en temel konusunu Tip 1 B sınıfı ve Tip 2 C sınıfı parafudr konusunu bir kez daha bu yazımızda özetlemek istedim.

En azından bilinçli kullanıcıların konunun önemine varmaları için teknik açıklamalarımızı okuyacaklarını düşünüyoruz.

Temel olarak AG Parafudrların kullanım amacı sistemimize yönelen Ani Aşırı Gerilim Darbeleri’nin tüm elektriksel ve otomasyonel sistemin zarar görmesini engellemektir.

Olası bir yıldırım darbesi çok ciddi hasarlara neden olabilmektedir buna karşın ani bir gerilim yükselmesi de tesisimizin en önemli kartını yakabilmektedir. Ancak bu iki darbe farklıdır,bizim mühendis olarak tüm olasılıkları göz önünde bulundurarak darbe karakteristiklerine göre ürün seçmemiz gerekmektedir.

Temel olarak literatürde AG Parafudr ürünleri Surge Protection ve Lightning Protection olarak 2 temel kategoriye ayrılabilir. Tesisimizi ani aşırı g