test-pozitif

Değerli Sektörüm dostlarım merhaba, bu ay farklı bir başlık ile karşınızdayım. “Test Pozitif.” Bu cümleye o kadar çok alıştık ki, insanların vefat sayılarını duydukça olağan bir durum imiş gibi davranır hale geldik.

Ama ben burada pandeminin etkilerinden değil, benzer bir durumdan benzetme yaparak bahsedeceğim. Değerli Sektörüm dostları, yeni yılın ilk çeyreğindeyiz ve bu ayın sonrası artık yılın yarısına doğru yol alacağız.

Fakat gelin görün ki tüm sektörlerde karantinaya benzer bir durağanlık yaşanmakta. Piyasa fiyatlanmasının gerçekleşmeye başladığı bu günlerde üretime yansımaya devam eden birçok yan girdilerin artma eğilimi devam ediyor.

ekonomi-piyasalarda-dalgalanma

Üretici enflasyonunun yıllık bazda ‘yüzde yüz’lere yaklaşması piyasa fiyatlanmalarının ne yazık ki olumsuz olarak zamlar ile sonuçlanmasına neden olmuştur. Bu durum sonucunda piyasalarda sektörlerin yaptığı ekonomik değerlendirme testleri, pozitif olarak karşımıza çıkmıştır.

Olumlu olmayan bu test sonuçları piyasaların durağanlığına neden olurken öngörüsüzlüğe ve sürekli revize halde olan planlamaların değişikliğine yol açmaktadır.

Yapılan aşılama, yani ekonomik yeni paketlerin uygulanmaya başlanması şu an için piyasaların henüz karantinada olan hasta gibi bekleme sürecine girilmesine sebep olmuştur. Oynayan taşların tekrar yerine oturması zaman alacağı gibi testlerin negatif hale gelmesi de zaman alacak gibi duruyor.

Böyle bir durumdan çıkış aşamasında ihracata yönelik sektör hamleleri ile sıkıntılı görülen sürecin çabuk atlatılması çare olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sektörüm okur dostları, bu sıkıntılı durumlardan çıkmak için açıklanan ekonomik tedbirler ve yeni paketlerin uygulanmaya başlanmasıyla bir nebze bile olsa taze kan arayışlarına çaredir diye bakmanın faydası olur diye düşünenlerdenim.

Umarım önümüzdeki aylarda rahat nefes alınır ve sanayi yönünden faydalı sonuçlar görülür. Dünya ekonomi dengelerinde yaşanan dalgalanmaların bizim ekonomimize vereceği olumsuzluklardan en az etkileniriz, aksi takdirde sizlere güzel şeyler yazmama engel teşkil edecektir.

Değerli Sektörüm dostları sektörlerin ekonomik PCR testleri şu an için umut verici olmasa bile yakın zamanda yoluna girecek ve yeni sağlıklı büyüme süreci yaşanacaktır.

Umarım bu ay ile birlikte olumlu esen rüzgarlarla sektörlerin canlılığı görülecektir. Öncelikle hizmet sektörlerinin canlı olması turizm hareketlenmesine öncülük olarak görülmesi muhtemel olup, üretime dayalı sektörlerin de yeni girişimleri ve ihracat ataklarıyla yılın en az ikinci yarısı itibariyle bunun yansımalarını hissedeceğiz.

Sektörlerin ekonomik PCR testleri pozitif olmadan şekillenmeli ve hatta durağanlık bile yaşanmamalıdır. Oluşan öngörüsüzlüğün yerini öngörülebilir, sürdürülebilir, canlı ve bereketli günlere bırakması umuduyla.

Değerli Sektörüm okurları, istikrarlı bir çarkın devamında sağlıklı olarak büyümek en önemli etken ve olumlu sonuçtur. Tedirgin edici öngörülemezlik ise sektörlerin zaman zaman ekonomik PCR testinin pozitif, bazen de negatif sonucu olarak karşımıza çıkar, ama en önemlisi piyasaların durağan konumda devamlı kalmamasıdır. Çünkü işletmelerin geleceği sağlıklı büyüme ve süregelen, artan iş hacimleridir.

Yolumuzun daima açık, bereketli olmasını diliyorum.

Görüşmek dileğiyle…

Opaş Paket Şalter Firmasında Genel Koordinatörlük yapmakta olan sayın Yılmaz Caymaz’ın Sektörüm Elektrik Aydınlatma dergisinde kaleme aldığı pazarlama, satış ve özgün içerikli makalelerimize bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Opas Cam Switch & Wascol Cooling System Yılmaz CAYMAZ Genel Müdür/General Manager Opas Paket Salterleri ve Soğutma Sistemleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.