Gersan-Sektorum-Dergisi
Gersan-Sektorum-Dergisi

Gersan, elektrikli araç üreticisi Tesla ile şarj istasyonu anlaşmasına imza attı.

Şirket yetkilileri, Tesla lisansıyla üretilecek hızlı şarj istasyonlarının, Gersan markasıyla hizmet vereceğini bildirdi.

Yerli elektrikli araç şarj istasyonu ve LED aydınlatma sistemleri üreticisi Gersan Elektrik, Tesla Motors Netherlands B.V. ile tek taraflı gizlilik sözleşmesi imzaladığını duyurdu.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, sözleşmenin Tesla ile Gersan Elektrik arasında, AC/DC elektrikli araç şarj istasyonları üretimi ve montajı ile ilgili olası bir ticari ilişkiyi değerlendirmek için imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, “Tesla, bu amaçla sadece kendi teknolojisi, üretimi, planlamaları ve operasyonları ile ilgili gizli veya özel bilgileri açıklayabilir” denildi.

Onaylı Üretici Oldu

Yaklaşık 6 yıldır elektrikli araçlar için sarj istasyonu üretimi yaptıklarını belirten Gersan Elektrik Satış ve Pazarlama Direktörü Mustafa Serdar Şalcı, yapılan anlaşma ile Tesla’nın yetkili üreticisi haline geldiklerini kaydetti. Şalcı, Tesla’nın hızlı şarj istasyonlarının muadillerini ürettiklerini vurgulayarak “Kendi tesislerimizde ürettiğimiz şarj istasyonlarını birçok ülkeye ihraç ediyoruz.

Tesla mühendisleri yurtdışındaki ürünlerimizi görünce bize talepte bulundular. Anlaşma ile de Tesla onaylı şarj istasyonu üreticisi olduk” dedi. Mustafa Serdar Şalcı, Tesla marka araçların ihtiyaçlarına özel olarak üretilen şarj istasyonlarını öncelikle Marmara Bölgesi’ne konumlandıracaklarını aktararak, “Elektrikli araçların şehirler arası yolculuk yapabilmesi için, Ankara, Antalya ve İzmir’e de şarj üniteleri kuracağız.

Tesla lisansı ile ürettiğimiz istasyonları Gersan markasıyla yerleştireceğiz” diye konuştu. Şalcı, İspark’ın şarj istasyonlarını da kendilerinin ürettiklerini söyleyerek, “Tesla ile yapılan anlaşma kapsamında üretilecek yeni istasyonlar, İspark’takilere göre daha yüksek teknoloji içeriyor” dedi.

A Turkish Company to Charge Tesla

Gersan sings an agreement on the electric car charging stations with Tesla, electric car manufacturer.

Signatories of the company stated that the rapid charging stations which are to be manufactured under the license of Tesla will be operational carrying Gersan brand.

Gersan Electricity, local manufacturer of electric vehicle charging stations and LED lighting systems, announced that they have signed a unilateral NDA with Tesla Motors Netherlands B.V. According to the announcement made to the Public Disclosure Platform (KAP) by the company, the agreement is signed in order to assess the potential commercial relationship between Tesla and Gersan Electricity concerning the manufacturing and installation of AC/DC electric vehicle charging stations.

“Tesla may only be able to disclose any trade secrets or private information about its technology, production, plans, and operations,” the announcement read.

Became the Approved Manufacturer

Having stated that they have been manufacturing charging stations for electric cars for approximately 6 years, Mustafa Serdar Şalcı, Sales and Marketing Director of Gersan Electricity, said that they are now the authorized manufacturer for Tesla with this agreement.

“We have been exporting the charging stations manufactured in our facilities to many countries,” said Mr. Şalcı, noting that they have been manufacturing equivalents of Tesla’s rapid charging stations. “When the engineers from Tesla became aware of our products in foreign markets, they have made an offer.

And with this agreement we are now a charging station manufacturer approved by Tesla,” he added. “We are going to install charging units to Ankara, Antalya, and İzmir to allow electric cars in intercity transport,” said Mustafa Serdar Şalcı, having stated that they will prioritize Marmara Region for the installation of charging stations manufactured only for Tesla vehicles.

“To be manufactured under the license of Tesla, we will install the charging stations with the Gersan brand,” he elaborated. “The charging stations to be manufactured as required by the agreement with Tesla will be equipped with a higher technology when compared to those made available for İspark,” added Mr. Şalcı, underlining the fact that they are the sole manufacturer of the charging stations delivered to İspark.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.