teknik-rovelver-adil-sisman-ile-soylesi

Adil Şişman Kimdir?

1978 yılında sektörde bir çırak olarak iş hayatına başlayan Adil ŞİŞMAN, 8 senelik tecrübenin ardından 1986 yılında 18 yaşındayken Teknik Rovelver’i faaliyete geçirdi. Yaklaşık 27 senedir devam eden firma, kurulduğu yıllardaki 100 m2’lik yerinden, bugün 25 kişilik bir ekip ve 1500 m2’lik üretim kapasitesiyle sektöre hizmet veriyor.

Nurşah SUNAY: Türkiye’deki şirketlerin genç yapısını göz önüne alırsak bu uzun süreçte size başarıyı sağlayan etkenler neler oldu?

Adil ŞİŞMAN: İşimizi özverili ve severek yapıyoruz. Disiplinin başarı getirdiğine inanıyorum. Ben yıllardır işe personelden önce gelirim. İşyerimi kendim açıp kendim kapatırım. Kalite, fiyat hep iyi olmayı amaçladık.

Bunun yanında kullanıcının gözünden kaçan bazı maliyetleri oluyor. Bunları karşılıklı konuşarak maliyeti birlikte düşürtmenin planlarını yapıyoruz. Bundan dolayı bizi tercih ediyorlar. Firmalarla güven ilişkimiz mevcut. 27 senedir çalıştığım müşterilerimiz var. Hepsi sadık müşterilerimiz olmakla beraber dostumuzdur.

Ancak ticari başarı hedefi ve kaygısı bizi asla herkesle çalışmalıyız noktasına getirmedi. Getirmesini de istemiyoruz. Etiği bilen, emeğe saygı gösteren, ahlaki değerler ve karşılıklı kazançlar ile yürümenin doğru olduğunu bilen firmalarla çalışıyoruz.

Makel, Maksay, Özgünsan, Nead, Far Bakalit, Ayka, Örgün Aydınlatma, Fetih Elektrik gibi sizin de yakından tanıdığınız firmalar ağırlıklı çalıştığımız firmalarımızdır.

Çalışmayı sevdiğim için imalatın başında duruyorum. Satışı da buradan ben yürütüyorum. Anadolu’da ki müşteri ziyaretlerine gidiyoruz elbette ama şirketin müşteri grubu ağırlıkla referansla gelen işler oluyor.

Ürün gruplarını başlıklandıracak olursak..

  • • Anahtar prizde klemens perçin grubu,
  • • Grup prizlerin klemensleri,
  • • Elektrik saatlerindeki klemens blokları,
  • • Aydınlatma sektöründe duy klemensleri
  • • Fiş ayakları ve klemensleri olarak sıralayabiliriz.

Nurşah SUNAY: Adil bey, ürün kaliteniz dış pazarda da rahatlıkla yer alabilir. Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Adil ŞİŞMAN: Suriye, Mısır, Cezayir, Yunanistan’a şuanda birebir ihracat yapıyoruz.

Nurşah SUNAY: Peki ürünlerinizi diğer firmalardan ayıran özellik nedir?

Adil ŞİŞMAN: Firmamızda üretim hassasiyetle yapılmaktadır. Üretimin izin verilen töleransları dahilinde müşteri taleplerine tam uygunluğu sağlanmaktadır. Uzman çalışanlarımızın uzun yıllara dayanan tecrübeleri doğrultusunda temel dayanağımız sürekli ve artan müşteri memnuniyetidir.

Firmamız müşterilerinin bugün ve gelecekteki istek ve ihtiyaçlarını mümkün olan en ekonomik düzeyde ve zamanında karşılamaktadır.

Kalite Hedeflerimiz:

  • • Ürün şartlarına uygunluk,
  • • Müşteri memnuniyetinin artırılması ve şikayetlerinin azaltılması,
  • • Uygun olmayan ürün, yarı mamül ve firelerin azaltılması,
  • • Personel eğitimlerinin artırılarak, kaliteli ve hesaplı malzeme üretilmesini içerecek şekilde olmasıdır.

Çünkü, inanıyor ve biliyoruz ki kalite yan sanayi de başlar.

Nurşah SUNAY: Sizin ürününüzde de Çin ürünleriyle ilgili rekabet şikayeti var mı?

Adil ŞİŞMAN: Çin bizim sektöre hiçbir zaman giremedi. Şuan Hindistan biraz sektörümüzün içine giriyor. Hindistan’ın %15 devlet desteği var. Dolayısıyla bizi biraz zorlayabiliyor. Ancak kalite olarak bize pek yakın değiller. Bu da rekabet güçlerini azaltıyor.

Bizim için sorun aslında ithal ürünlerden çok iç piyasa satışlarımızdaki vadeler. Uzun vadeli satışlardan dolayı, bizim aldığımız faturanın Kdv’ sinden dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Hammaddeyi nakit alıyoruz. Satış karşılığı ise uzun vade de döndüğü için finansta sıkıntı yaşıyoruz. Bunları müşterilere anlatmakta zorlandığımız zamanlar oluyor. Onun haricinde ürün kalitesine ilişkin bir sıkıntımız yok.

Nurşah SUNAY: 2013 yılı ile ilgili planladığınız yeni bir ürün grubu ya da yatırım olacak mı?

Adil ŞİŞMAN: Bu yıl biraz daha hareketli geçecek gibi. Hareketli geçtiği zaman ürün değiştirmek pek cazip olmuyor. Ayrıca biz ürün değişikliklerinde sadece maliyet olarak bir şey yapabilir miyiz diye bakıyoruz. Çünkü kullanıcı bu ürünü değiştirirse fason yapacağı için onun isteği doğrultusunda yapmamız gerekiyor.

2013 yılını iyi bir şekilde değerlendirip, 2014 yılında Esenyurt’ta yeni fabrikamızı açacağız. Şuan bulunduğumuz 1000 m2 yer de bize ait. Burası kalacak ve 3000 m2 kapalı alanı olan ikinci fabrikamızı da faaliyete geçireceğiz.

Onunla ilgili yatırımımızı yaptık, arsamızı aldık. 2013 hareketli geçerse 2014 daha iyi olur diye düşünüyorum. Bu yıl tahminlerimizle doğru orantılı devam ederse sene sonunda zaten kapasite olarak büyümek zorunda kalacağız. Bu büyümeyi de sistemli yaptığımız için sıkıntımız olmayacaktır diye düşünüyorum.

Nurşah SUNAY: Maliyetlerinizi minimize etmek adına hammadde stoklayabiliyor musunuz?

Adil ŞİŞMAN: Kendi öz sermayemizle alıp belirli bir miktar stokta tutuyoruz. Hammaddemizi yurtiçinden alıyoruz ama maalesef Londra borsasına bağlıyız. Bakır sektörü fiyatları tamamen Londra’ya bağlı. Oradaki borsanın iniş çıkışından dolayı fiyatlar düşüp çıkabiliyor. Bu stabil olmayan durumun risklerini de taşımak zorundayız.

Nurşah SUNAY: Son olarak sektörüm elektrik dergisineyönelik düşünceleriniz nelerdir?

Adil ŞİŞMAN: Her sanayici ve her ticari kuruluş pazar payını genişletmek için tanıtım yapmak zorundadır. Biz bu tanıtım yatırımımız için en doğru yayınlardan biri olduğunu düşündüğümüz Sektörüm aydınlatma Dergisi’ndeki reklamlarımıza önümüzdeki yıl da devam edeceğiz. Diğer arkadaşların da devam etmesini tavsiye ederim.

Adil ŞİŞMAN, who started his business life as an apprentice in the sector in 1978, started Teknik Rovelver after 8 years of experience when he was 18 years old in 1986. The company, which has been operational for nearly 27 years, currently serves the sector, with a team of 25 people and a 1500 m2 production site instead of the 100m2 shop where it was founded.

Nurşah SUNAY: Considering the short lifespans of the companies in Turkey, what were the elements that brought you this long-term success?

Adil ŞİŞMAN: We do our job with devotion and love. I believe that discipline brings success. For years, I have come to work earlier than the staff. I personally open and close my workplace. We have always aimed to be good at quality and price. In addition, there are several costs that are neglected by the users. We make plans to reduce these costs together by talking together. This is why they prefer us. We have relationships of trust with several companies. There are clients that I have been working with for 27 years. They are all our loyal customers and friends.

Nevertheless, the concerns of commercial success have never made us think we should work with everyone. We don’t want its profits either. We only work with companies that respect the fact that it is the right way to work together through moral values, mutual gain, respecting the labor and ethics. Some of the companies we work with or are in close relationships with are Makel, Maksay, Özgünsan, Nead, Far Bakalite, Ayka, Örgün Lighting, Fetih Electric, which are also well-known by you.

Since I love working, I supervise the manufacturing. I conduct sales from here. We, certainly, do client visits in Anatolia, yet the client base of the company is mostly jobs that we receive through references.

Our Product topics are..

• Pin and connector group in switch and sockets,

• Connectors of group sockets,

• The connector blocks in electric meters,

• Connectors for lamp sockets in the lighting sector

• Socket pins and connectors.

Nurşah SUNAY: Mr. Adil your quality can easily be accepted in the foreign market. Which countries do you export to?

Adil ŞİŞMAN: Currently we directly export to Syria, Egypt, Algeria and Greece.

Nurşah SUNAY: And, what are the qualities that differentiate your products from the ones of other companies?

Adil ŞİŞMAN: In our company, the production is carried out with care, the full compatibility of the production with the customer demands within the allowed tolerance. Our basic start point that stems from the years of experience of our specialized employees, is the constantly rising customer satisfaction.

Our company supplies for our customers’ needs and demands for today and for the future, in the most economical way possible and on the time.

Our Quality Goals:

• Compatibility with the conditions of product,

• Raising the customer satisfaction and reducing the complaints,

• Reducing incompatible products, semi-manufacturing and losses,

• Increasing the staff trainings to contain high-quality and economical material production.

• This is because, we know and believe that the quality starts with sub-industry.

Nurşah SUNAY: Are there complaints about Chinese competition in you products as well?

Adil ŞİŞMAN: China, has never been able to enter our sector. Currently India is entering our sector. India has 15% government support. This, therefore, can put us into a little trouble. However, they can’t quite match our quality. This reduces their power of competition.

Our problem is the delays in the domestic market. We have troubles regarding the Vat (Value added tax) of the receipt we take because of the long payments terms of sales. We purchase the raw material in cash. As the payment from the sales come back in long terms, we have troubles in financing. We have difficulty in explaining these to the customers. Other than these, we don’t have any problems with product quality.

Nurşah SUNAY: Are there new product groups or investments planned for 2013?

Adil ŞİŞMAN: This year appears to be more active. It doesn’t seem so attractive to change product in active times. Plus, we consider product changes as to see whether we can do anything about the cost. Because, if we are to change a product, we are supposed to do it in accordance to the demands of the customers because they will make their own style.

We will make the best of the year 2013 and in 2014 we will open our new factory in Esenyurt. The 1000 m2 place that we are currently located in is also our property. This will stay, we will also initiate our second factory with 3000 m2 covered area. We have completed the investment for it, we have purchased the land. I believe, if 2013 will be a busy year, 2014 will be even better. If we do as we predicted this year, we will be obliged to increase our capacity anyway. I don’t think we will have troubles as we have made this growth in a systematical way.

Nurşah SUNAY: Can you stock raw materials as to minimize your costs?

Adil ŞİŞMAN: We buy the raw materials with our main capital and hold them in stock for a while. We buy our raw materials from the domestic market, yet unfortunately we depend on the London stock market. The prices of the copper sector are completely dependent on London. The prices can go up and down because of the fluctuations on the market there. We are obliged to bear the risks of these unstable conditions.

Nurşah SUNAY: Finally, what are your thoughts on our Magazine?

Adil ŞİŞMAN: Every industrialist and every commercial business should make promotions in order to expand their market share. We will carry on our ads in the Sektörüm Magazine, which we believe is one of the best publications for our promotional investments, next year as well. I recommend other businessmen to continue as well.