plessey-gorsel
plessey-gorsel

Plessey GaN-on-Si Tek Parça Mikro LED Ekran Çözümleri Serisini Tanıttı

2018 Mini/Mikro LED gelişimi açısından önemli bir yıl oluyor. İngiliz Plessey Semiconductors, geçtiğimiz Ocak ayında tek parça GaN-on-Silikon Mikro LED’ler içeren bir Mikro LED mikro-ekranın lansmanını yapacağını açıklamıştı.

Bu açıklamanın ardından LEDinside, Plessey Semiconductors Pazarlama Müdürü Myles Blake ile irtibata geçerek ürünün teknoloji platformu ve ürün yol haritası hakkında bilgi aldı.

Plessey, GaN-on-Si büyüme teknolojisini 2012’de Cambridge Üniversitesinden temin etmişti ve geçtiğimiz beş sene boyunca 6 ve 8 inç silikon LED ürünleri geliştiriyor.

Safirle karşılaştığında doğasında olan ısı dağıtım özelliği ile silikon çok daha iyi bir termal performans ve Mikro LED’ler için birim başına daha düşük lümen maliyeti sunuyor.

Silikonun şeffaf olmayan yapısı ışık çıktısını odaklamaya yardımcı olarak optik sistemlerin daha da sadeleştirilmesini mümkün kılıyor. Ayrıca, silikon substrat kullanımı düşüm alanının ölçeği artırıldığında watt başına lümen düzeyinin korunmasına yardımcı oluyor.

Blake şunları söyledi: “Artan parlaklığın başlıca üç ayrıt edici özelliği arasında yer alan daha iyi çözünürlük, silikon ile artan termal kapasite ve güç verimliliği ile GaN-on-silikon, Plessey’nin Mikro LED üretimi için tercih ettiği teknoloji platformu haline geldi”.

plessey-optik-mikroled-gorsel
plessey-optik-mikroled-gorsel

Silikon üzerine kapsamlı araştırmalar gerçekleştiren şirket, GaN ve silikon arasındaki kafes uyuşmazlığı, termal uyuşmazlıktan kaynaklanan malzeme çatlakları ve geri eritmeli baskıda elde edilen düşük verim gibi silikonun epitaksiyel büyüme sürecindeki zorlukları kabul ediyor.

Bununla birlikte, Blake GaN’nin tampon katmanlar, gerilme mühendislik katmanları, defo azaltma katmanları, geri kazanım katmanları ve son olarak sıkı sıcaklık kontrolleri altındaki aktif LED katmanları da dahil olmak üzere yüzden fazla kontrollü katmanla büyütülmesiyle şirketin bu zorlukların üstesinden geldiğini açıkladı.

Mikro LED gelişimi söz konusu olduğunda Blake’e göre Plessey günümüzde baş üstü gösterge ekranları (HUD), başa takılan ekranlar (HMD), projektörler ve benzerleri de dahil olmak üzere iki ürün ailesini hedef alan uygulamalar üzerinde çalışıyor.

Plessey, geleneksel aydınlatma modülleri kullanan cihazlarda ihtiyaç duyulan yön verici ve sinek gözü mercek ve prizmalara duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran patentli RGB Mikro LED dizileri kullanan Micro LED ışık motoru Quanta-Brite’ı geliştirdi. 

Işık verirken bu Mikro LED modülü ışığı saha lensine yansıtır, DMD veya LCoS ekranı homojen ve mevcut teknolojiden çok daha verimli bir şekilde aydınlatır. Blake’in de doğruladığı üzere Quanta-Brite çok yakında, önümüzdeki birkaç hafta içerisinde piyasaya sürülecek.

Blake sözlerine, bu sene içerisinde dijital mikro ayna cihazının (DMD) yerini almak üzere tasarladıkları yeni Mikro LED RGB mikro-ekran çözümü Quanta-Ray’i tanıtacaklarını söyleyerek devam etti. 3X3 mm’lik bir dizi alanında (yaklaşık 100.000 pikselden oluşur) 6.4µm piksel ve 8µm seviyesindeki bu monokrom model Haziran/Temmuz 2018’de tanıtılacak.

Bunun hemen ardından, 2018’in dördüncü çeyreğinde 16µm (960×540) çözünürlüklü 0,7-inç tam renk Quanta-Ray ve 2019’un ikinci çeyreğinde ise 11.6µm (1920×1080) çözünürlüklü 1,0-inç renk sürümü piyasaya sürülecek. Pazarlama Müdürü, bu yeniliklerin sırasıyla Los Angeles’te düzenlenen Display Week 2018, Haziran ayında Londra’da düzenlenecek AR & VR World, Eylül ayında Vancouver’da düzenlenecek AR /VR Global Zirvesi ve Ocak 2019’da düzenlenecek CES etkinliklerinde sergileneceğini söyledi.

Ürün yol haritasına sadık kalmaktan söz eden Blake, Ar-Ge faaliyetlerini bu üç alana odakladıklarını belirtti. Şirket piksel boyutunu başarılı bir şekilde 256µm’den 1µm’e çekti, her bir pikseli kontrol edebilen arka plakaları tasarladı ve RGB alt pikselleri arasında renk parazitini önleyecek çözümler geliştirdi.

Renk uygulamasına gelince, Blake şirketin seçilmiş mavi LED bölgelerini kırmızı ve yeşil LED kalıplarına dönüştürmek için kuantum noktalardan faydalandığını açıkladı.

Bu teknoloji ile üç renkli LED’ler tek bir kalıp üzerinde mümkün oluyor, bu da transfer sürecini basitleştiriyor. Kalıp bağlama kullanarak tam renk Mikro LED dizileri CMOS arka plakasına entegre edilebiliyor ve daha sonra da bir cihaza kurulumu yapılıyor.

plessey-gorsel-2
plessey-gorsel-2

Blake, Mikro LED için mevcut beklentilerin her gün arttığını belirtti. Plessey sağlam bir teknoloji temeli geliştirdi ve OLED’den bin kata kadar daha parlak, piksel başına 1µm kadar küçük bir form faktörü ve 1080p’e kadar ekran çözünürlüğü sunan Mikro LED ürünleri sunabilecek imkanlara sahip.

Blake sözlerini şöyle tamamladı: “Teknolojilerimizin birden fazla uygulamanın gereksinimlerini karşılamasını bekliyoruz. Hem 6 hem de 8 inçlik tek parça kalıplar sunuyoruz, böylelikle tek bir kalıp üzerine akıllı telefon ya da akıllı saat Mikro LED ekranı yerleştirmemiz mümkün.

Ayrıca, bir yarı iletken üreticisi olarak bizler uzun vadede video denetleyici gibi cihazları Mikro LED’ler taşıyan bir arka plakasına entegre edebilecek ve bunu daha istenen bir çok işlevli ekran haline getirebileceğiz.”

www.ledinside.com  Çeviri:Sektörüm Dergisi