Bu Sokak Aydınlatması Size Park Yeri Bulacak* Osram..
Bu Sokak Aydınlatması Size Park Yeri Bulacak* Osram..

Park yeri bulabilen bir sokak aydınlatması kamuoyuna tanıtıldı.

Osram,  Almanya’da gerçekleştirilen Aydınlatma ve Yapı Teknolojileri  (Light + Building) fuarında bu akıllı armatürü görücüye çıkarttı.

Streetlight 11 adlı ürün dahili kamera ve veri iletim modülüne sahip, bu da cihazın boş park yerlerini saptamasına ve bu bilgiyi sürücülere iletmesine imkan tanıyor.

Video analiz yazılımı ile birlikte kamera modülü bundan çok daha fazlasını yapabiliyor. Park yerlerinin takibinin yanı sıra trafik yoğunluğunu denetleyebiliyor ve trafik sıkışıklıklarını, trafik kazalarını ve yolun yanlış yönünde süren taşıtları saptayabiliyor.

Şehrin aydınlatma altyapısını trafiği kontrol etmeye ve güvene almaya yardımcı olan bir ağa dönüştürüyor.

Osram, Streetlight 11’in çok çeşitli akıllı şehir aplikasyonları için bir teknoloji platformu sunduğunu söylüyor.

Osram Lighting Solutions - Streetlight 11

Bu ürün, kişiselleştirilmiş bir akıllı şehir çözümü ya da güncellenebilir boş modül slotlarına sahip bir sokak armatürü olarak piyasaya sürülecek.

Ürünün modüler yapısı, radyo frekansı da dahil olmak üzere kontrol ve denetleme sistemlerinin entegrasyonuna imkan tanıyor. Opsiyonel mekanik arayüzü sayesinde, armatürün kurulumundan sonra sensörler veya kamera sistemleri de eklenebiliyor.

Şirketin verdiği bilgiye göre Alman otomobil sürücüleri, park yeri arayarak yılda 40 saatten fazla zaman geçiriyor. Şirketin akıllı trafik yönetimi ve park yeri yönetiminin gelecekte daha da fazla önem kazanacağını tahmin etmesinin başlıca nedenlerinden biri de bu.

Osram, bu armatürlerin sürücülerin harcadıkları aşırı zamanı ortadan kaldıracağını söylüyor -neredeyse bir haftalık çalışma süresine varan kayıplar.

Bununla birlikte, bu armatür piyasaya sürülmüş park yeri bulan ilk armatür değil. Helsinki Belediyesi Temmuz 2017’de sürücülere park yeri bulan internete bağlı sokak aydınlatmalarını kullanmaya başladı.

Bu pilot çalışma, park yerlerini denetlemek için armatürler üzerine monte edilmiş minyatür İnternet Protokol video kameralar kullanıyor. Bu kameralar, müsait park yerlerini değerlendirmek için bulut tabanlı imge analizleri ile yorumlanan veriler üretiyor.

Gerçek zamanlı park yeri doluluğu bilgisi daha sonra belediye kuruluşları ve sürücülere iletilebiliyor. Buna ek olarak, bu veriler üçüncü taraf aplikasyon geliştiriciler ile paylaşılabiliyor.

Bu küçük ölçekli deney, ‘dinamik akıllı park yeri’ adı verilen konsepti kanıtlamak için tasarlandı.