stadyum-aydinlatmasi

Corona’yla yaşamaya alışmak zorundayız. Bu süreç hayatımıza farklı bir disiplin getirdi. Normalleşme ile, düne kadar yaptığımız her şeyi yapabiliriz, ancak hijyene, temizliğe daha dikkat etmek şartıyla. Maske hepimizin olmazsa olmazı oldu. Muhabbetlerin ortak mevzularından olan, spor, siyaset vb. konulara, Covid 19 ‘da tepeden girdi. Aşı olmamız şart ve hepimiz büyük bir hızla hemen olmalıyız.

Özledik; okulu, tatili, sinemayı, tiyatroyu, maçları…

Bizi bu dönemde sahalardan, tiribünlerden, uzak tutan Covid 19’a gol atmak istiyoruz. Maçlar başladı ve tribünler izleyiciye açıldı. Taraftar takımıyla buluşma şansını yakaladı.

Stadyum Aydınlatması

Bu heyecanı, bu kareyi özlemişiz. Covid 19 ile bir hayli streste biriktirdik. Deşarj olacak keyfilerimizden uzak kaldık. Yinede hala tribün heyecanı ve isteğinde çevremde tedirginlikler görüyorum.

2 yılda değişen alışkanlıklarımıza ya da yeni kazanımlarımıza baktığımızda, izole ve yalnız yaşamaya alıştık. Ya da alışmak zorunda kaldık. Trübünleri ve televizyonu başında takip eden taraftarı diri tutmak lazım.

Bizleri maalesef haklı bir korkuya salan pandemi korkusundan hala sıyrılamadık. Aşı olduk, tedbirler tam ancak tedirginliğimiz var ve nispeten haklıyız. Stada gitmek istiyoruz ama cebimizdeki bolca ama’yı ne yapacağımızı bilmiyoruz.

Takımların taraftarını tribüne çekmede ciddi etkisi olan aydınlatma showları tam bir davetiye niteliğindedir. Stadları sahneye çeviren, taraftarı ve oyuncuları heyecanlandırıp, coşturup, ateşleyen ışık showları, heyecanı en üst seviyeye çıkartıyor. Coşkulu taraftarın, takımını motive ederek sonucu etkilediği bildiğimiz bir gerçektir.

Stadyum aydınlatmaları da LED ile çok renkli bir hal aldı. Maçın başlamasına yaklaşırken başlayan ışık ve ses gösterileri, oturup sadece maç izleyeyim diyen taraftarı bile ateşliyor. Heyacanı ve motivasyonu artmış bir izleyici ve bu moralle sahaya çıkan her takım 3 puana daha yakındır.

Dünyadaki stadyum aydınlatmaları hızla LED’e evrilirken, ülkemizde de bu yönde değişimler bizleri heyecanlandırmaktadır. Güzel örneklerimiz var..

Stadyum aydınlatmalarının tarihçesi çok eskiye dayanmamaktadır. 1949’da Belçika’daki Stadyum Of Charleroi, yapay ışık kaynakları ile aydınlatılmış ilk stadtır. Tam bir maden şehri olan Charleroi’de, böylece gün içinde yoğun çalışan insanlar, akşam maç izleme şansını yakaladı.

Buradan ilgiyi ve farkındalığı gören kulüpler, hemen harekete geçtiler. Tabi o günlerde konvansiyonel aydınlatma çözümü ile ilerleyen takımlar, şimdilerde sahalarını LED ile aydınlatmaya dönüştürdüler. Zaten yeni yapılan tüm stadlarda LED ile aydınlatma yapılmaktadır.

stadyumlarda-led-saha-aydinlatmasi

İlk LED saha aydınlatması; 2012 yılında, DNB Arena, Stavanger, Norveç’te oldu ve ilk buz hokeyi maçı oynandı.

Sahaların LED ile aydınlatmasının iki temel sebebi vardır;

 1. Ticari: Daha çok , daha motive, daha ateşli seyirci ve oyuncu ile daha başarılı skorlar ve yüksek gelirler.
 2. Teknik: Doğru proje ve doğru ışık kaynakları ile Ulusal ve/veya Uluslarası Federasyonlar’ın istediği kriterlerde aydınlatılmış, oyuncu ve seyirci konforu en yüksekte tutulmuş mükemmel aydınlatmalar.

Bir takım için, stadının, LED aydınlatma dönüşümünün maliyeti “0“ TL’dir.

Ülkemizdeki 1. Ligdeki takımlarımızın, ücret olarak en az verdiği futbolcusunun ücretinden daha düşük bir maliyeti vardır.

Stadlarda, profesyonel çözüm ile showları destekleyen LED aydınlatmanın sahaya, oyuncu ve taraftara direk etkisi vardır, kesindir. Takımlarımızın maçları gece oynanmakta ve maçı kazanmak isteyen her takımın en ince detayları hesaplarken, her anlamda ciddi kazanımları olan aydınlatmanın etkisini göz ardı etmesi mümkün değildir.

Profesyonel LED saha aydınlatma çözümleri ve showları ile, kazanmak için sahada olan her takımı maça çıkarken +1 avantaj sağlar. Buna inanıyorum.  Sahada sadece 11 kişi oynamaz. 12. oyuncu, taraftardır.

Oyuncu ve taraftarı direk ve olumlu etkileyen doğru ve canlı bir aydınlatmadır. Ancak TV’de izlediğimiz maçlarda, sahada futbolcu etrafında dolanan gölgeleri ( 3’lü, 4’lü…) sahanın aydınlatması yapmaktadır.

Uluslararası müsabakaların yapılacağı tüm canlı maçları ekranlarda kusursuz izlemek için, doğru aydınlatma çözümleri ile memnuniyet en üst seviyeye taşınır.

Oyuncu ve taraftarın gözünü asla yormayan, sahayı kusursuz ve her noktasını aynı lümen seviyesinde, homojen,  yüksek renk geri verimli, LED aydınlatma çözümleri stadlarımıza girdi.

Değişimler hızla devam etmektedir. Birde  maçlar öncesi ve aralarında bu özel LED’lerin ışık showları sayesinde, maç boyunca  ateşli taraftar, oyunu esnasında yüksek konforlu sahada performansı yüksek oyuncu görmemiz kaçınılmazdır.

 • Oyuncular üstün görsel konfor ile performansını sahaya yansıtır. Onları devamlı motive eden, tribünlerde, ateşli bir taraftar vardır.
 • Taraftarlar, oyunun ve showların deneyimini maç sonuna kadar doğrudan yaşar. Motivedir. Takımına aidiyeti artar. Maç sonucuna takımları lehinde, olumlu etki yapar.
 • Yayıncı kuruluşlar, HD ve süper slow motion kuralına uyar.
 • Medya her spor detayını en ince ayrıntısına kadar görür, hiçbir detay kaçmaz.
 • Kulüpün sahada izleyici taraftar sayısı artar, görsel showları için kiralanacak bir sahası vardır. Gelirleri artar.

LED dönüşüm ve bunları bağlantılı bir aydınlatma ile sunduğumuzda;

 • Min. %30 enerji tasarrufu,
 • Saha ve eğlence aydınlatma entegrasyonu ve tek merkezden yönetim,
 • Cephe aydınlatma entegrasyonu,
 • Işık şovları ile taraftarlar için özel deneyim,
 • Stadyum doluluk oranlarında %10 artış,
 • Sponsorlar için yeni reklam fırsatları,
 • Çok fonksiyonlu arenalarda yüksek esneklik ve yeni gelir fırsatları olacağı unutulmamalıdır.

Ülkemizde Atatürk Olimpiyat, Başakşehir, Göztepe Stadı gibi LED çözümler vardır. Devamının geleceğine inanıyorum. Kulüp yöneticilerimizin asla göz ardı edemeyeceği bu gerçeğe el atma zamanı çoktan gelmiştir.

LED aydınlatma çözümlerine ödenecek meblağların en kısa sürede fazlasıyla geri döneceğini aklımızdan çıkarmayalım.

Bir dahaki sayıda buluşmak dileğiyle…