Sigma Elektrik CMO & CSO Hakan TAN’ Röportaj

172

Sigma Elektrik CMO & CSO Hakan TAN:25 yıldır Türkiye’de  Üretip Dünya’ya Hizmet Veriyoruz

Hakan Bey, neredeyse 2018 yılının ikinci yarısına gelmek üzereyiz. Geçen bu süreyi Sigma Elektrik için nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle çok yoğun geçen bu dört aylık dönemde bize desteklerini ve katkılarını esirgemeyen Sigma yönetimine, Sigma çalışanlarına, değerli bayi iş ortaklarımıza teşekkür etmek isterim.

Bildiğiniz üzere 8 Ocak tarihinde Sigma Elektrik bir ilki gerçekleştirerek 25.Yıl kampanyasını düzenledi. 25. Yıl kampanyası ile birlikte ilk dört ayı değerlendirdiğimizde 2017’ye göre cirosal olarak %75’lik bir artışa ulaşmış durumdayız.

Pazarlama kampanyalarımıza destek vermesi amacıyla ve Sigma markasının bilinirliğini, farkındalığını ve imajına olumlu katkı yapması için “Türkiye’de Üreten Dünyaya Hizmet Veren  Sigma Elektrik 25 yıldır sizlerle birlikte” kampanyasına ait reklam filminini de 16 Nisan-11 Mayıs tarihleri arasında A Haber, Bloomberg TV, CNN Türk, Haber Türk, NTV, TRT Haber kanallarında yayınlanmasını sağladık.

sigma-elektrik-Banner_Reklam

İlaveten Sigma Elektrik markamıza ait responsive (dijital mobil telefonla uyumlu) ve interactivly (etkileşimli medya) özelliklerine sahip yeni web sitemizi de yayına aldık. Yeni web sitemiz sayesinde iş ortaklarımız, sektör aktörleri ve internet kullanıcılarıyla daha etkileşimli, daha işbirlikçi, daha paylaşımcı ve daha katılımcılı bir iletişim sürecini gerçekleştirebileceğiz.

Yeni web sitemizi sosyal medya kanallarımızla da bütünleştirdik. Yeni web sitemizden bayilerimiz B2B sipariş kanalı üzerinden de sipariş verebilmektedir.

Sigma Elektrik böylelikle dijital dünyada hem kurumsal hem de kişisel marka iletişim yönetimini sürdürebilmektedir. Y

eni web sitemizdeki teknik destek videoları ise Ünlü Grup bünyesinde oluşturulan Youtube stüdyosunda elektrik mühendislerimizin görsel, işitsel ve kavramsal sunumlarıyla oluşturulacaktır.

Gelişen, değişen, büyüyen Sigma Elektrik yeni vizyon, misyon ve değerleri çerçevesinde yeni marka tanıtım filmi prodüksüyonunu da gerçekleştirdi.

Böylelikle Sigma Elektrik paydaşlarıyla olan iletişimini ve farkındalığını daha da arttırabilecektir. Sonuç olarak hem satış direktörlüğümüzde hem de pazarlama direktörlüğümüzde 2018’in ilk dört ayının verimli ve efektif geçtiğini söyleyebiliriz.

2017 yılının ilk dönemine göre kıyaslama yapacak olursak 2017-2018 arasında nasıl bir değerlendirme yaparsınız?

Sigma Elektrik 2017 yılı sonu gerçekleştirdiği plan çerçevesinde 2018 faaliyetlerini sürdürmektedir. Satış, Pazarlama ve Proje ekibimize çok değerli yeni arkadaşlar katıldı ve katılmaya da devam ediyor.

Bölgesel olarak bölge müdürlükleri ve bölge temsilcilikleri oluşturulmasına özen gösteriyor ve bu doğrultuda çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

sigma-elektrik-web-gorsel

2018 fiyat listemize birçok yeni ürün eklendi. Pazarlama departmanımız bünyesinde bulunan Ürün Yönetimi bölümünde yeni ürünlerin tasarım süreçleri de aynı hızla devam etmektedir.

Bir önceki soruda da belirttiğim gibi Sigma yönetiminin, Sigma çalışanlarının, değerli iş ortaklarımızın, sektörün ve nihai kullanıcıların desteği ile satış ciromuzu 2017 yılına göre ilk dört ayda %75 arttırdık.

2017 Nisan ile 2018 Nisan aylarını karşılaştırdığımızda %98’lik bir artış gerçekleştirdiğimizi görüyoruz. Dolayısıyla 2018 yılı faaliyetlerimiz Sigma yönetiminin belirlediği bütçeler doğrultusunda gerçekleştirilmekte hatta hedeflenen bütçenin %10 üzerinde olduğu görülmektedir.

Sigma Elektrik’in 2018 ikinci yarısı için hedefleri nelerdir?

Doğaldır ki markalar da gelişmekte, değişmekte ve büyümektedir. Sigma Elektrik de hem Satış hem Pazarlama hem de Proje departmanlarının katkılarıyla aksiyonlarına devam edecektir. 2018 yılının ikinci yarısında da yeni sürprizlerle sektörde yer alacağız.

Sigma Elektrik olarak Pazarlama ve Satış departmanlarınızdaki hedefleriniz nelerdir?

Sigma Elektrik hem Türkiye’de hem de dünya pazarlarında daha güçlü bir yapıda olması için Ürün Yönetimi, Pazarlama, Marka Yönetimi alanlarında faaliyetlerine devam etmektedir.

Yurtiçindeki ve yurtdışındaki elektrikçi, toptancı, mühendis, müteahhit, uygulamacı, son kullanıcı ve mimarlardan aldığı destek ile marka bilinirliğini, marka imajını, marka farkındalığını, üretim kapasitesini ve ürün çeşitliliğini arttırmaktadır.

Sigma Elektrik paydaşlarından aldığı bu güven, memnuniyet ve olumlu geri bildirimler ile fabrikasını büyütmekte, çalışan sayısını da her geçen gün arttırmaktadır. Sigma Elektrik bu vesile ile sizlere teşekkür eder, aynı inanç, azim ve kararlılık ile çalışmalarına devam edecektir.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mıdır?

Sigma Elektrik markasına ve bana Sektörüm Dergisi’nde yer verdiğiniz için teşekkür ederiz. Tekrar görüşmek dileğiyle..

Röportaj: Sektörüm Dergisi