Sirketlerde-Kriz-Yonetimi-Nasil-Olmalidir

Büyük fotoğrafta dünyanın, dolayısıyla Türkiye’nin içinden geçtiği belirsiz, kırılgan ve sıkıntılı bir süreç yaşıyor, hep birlikte üstesinden gelme gayretiyle çalışıyoruz.

Bu durumun; sanayicilerimizin karar alma süreçlerini etkilediği muhakkak.

Yaptığımız piyasa araştırmaları ve ziyaretlerde gözlemlediğimiz kriz noktaları da genellikle; yeni yatırımlar, fiyat politikaları oluşturma, hammedde ve tedarik zincirlerinde yaşanıyor.

Özellikle üst düzey yönetici ve karar mercii konumundaki üstlerin sorumluluk sınavından geçtikleri bu dönemde doğru stratejinin İHKE ( İzle -> Hazırlan -> Kontrol et -> Eyleme geç) olduğunu düşünüyorum.

İzle: Piyasa şartlarının  yıllıktan aylık, aylıktan haftalık ve nihayet günlük değişkenlere bağlı olduğu bu özel süreçte herhangi bir birimdeki özellikle finans maliyet yükü getiren süreçlerin öncesinde planlama kontrolü ve uygulanabilirliğini en az birkaç hafta süreyle doğru zamanı bekleyin.

Alınan kararların uygulanmaya geçirilmesi için kontrol etmeniz gereken değişkenler (küresel değişim, konjonktürel dinamikler, sektörel değişkenler, iç/dış politik gelişmeler, uygulanan para politika değişiklikleri vb..) her zamankinden fazla ve dahası artık hepsi hareketi zorlayan bir hızda seyrediyor. İşte bu sebeple kararınızı sıkça gözden geçirin ve tüm alt başlık kontrollerini yapın.

Hazırlan: Herşey tamamlandıktan sonra mevcut olanaklarınızı da göz önünde bulundurarak, tamamlamanız gereken eksiklerinizi listeleyin. Oluşabilecek değişiklikler için bir risk planı belirleyerek, sürpriz durumlarla karşılaşılması halinde göze aldığınız basit bir Kayıp/Kazanç çizelgesi oluşturun. Uygulanacak kararın gerektirdiği finansal ihtiyaçlarınızı, insan kaynaklarınızı minumum maliyette maksimize edin.

Kontrol: Harekete hazır hale gelen kararınızı bir kez daha kontrol edin. Mevcut koşullarla, karar sürecinizin başındaki şartlar birbirinden tamamen ayrışmış olabilir. Bu durumda tüm planlamanızı çöpe atmanız, belki de bir süre için rafa kaldırmanız da gerekebilir. Ama unutmayalım ki; gideceğimiz yere biraz geç varmak, kaza yapmaktan çok daha iyidir.

Eyleme geç: Eğer bu adıma kadar planımız, uygulanabilirlik açısından ciddi bir engelle karşılamamışsa eyleme hazırız demektir.

Unutmayalım ki; bireysel ya da sektörel..Hangi şart altında olursak olalım; emek, üretim, strateji ve hiç vazgeçmeyen bir kurumsal karakter her birimizin en değerli servetidir. Ve ben; elektrik, aydınlatma, güvenlik sektöründe 17 yılını geçirmiş bir yayıncı olarak, bu bütüncül duruşa sahip birçok firmamız olduğunu biliyor, etkileşimin sihri ile, sektörümüzün mevcut gücünü önümüzdeki dönem de koruyacağına inanıyorum.

Kârlı, keyifli işler dilerim..

1983 İstanbul doğumlu olan Nurşah Sunay aslen Of’ludur 🙂 Elektrik Aydınlatma sektöründe reklam satışı, marka danışmanlığı, sektörel fuar hizmetlerine kadar olan tüm Satış-Pazarlama birikimini, 2010 yılında kurduğu Sektörüm Elektrik Aydınlatma Dijital Dergisi’ne taşıyarak sektöre önemli katkı sunan bir medya organı oluşturmuştur. Farklı disiplinlerde bilgi edinmeyi kişisel ilgi alanı olarak benimsemiş; Ekonomi alanında Sermaye Piyasası ve Menkul Kıymetler Borsası, Dinler Tarihi alanında İlahiyat ve Gazetecilik alanında Yeni Medya lisans ve ön lisans eğitimlerini tamamlamıştır. Evli ve 4 çocuk annesi olan Nurşah Sunay, tüm mesleki faaliyetlerini, Sektörüm Dergisi’nin Dijital Medya Direktörlüğünü de üstlenen eşi Serdar Sunay ile birlikte yönetmektedir.