sektorde-yeni-yil-yeni-baslangiclar

Sektörüm Dergisi Ocak sayısından herkes merhabalar. Elektrik, aydınlatma, otomasyon ve akıllı bina sistemleri sektörleri için yeni fırsatlar ve girişimlerle dolu yeni bir yıl daha kapıya dayandı. Özellikle pandemi sonrasında hızla gelişen ve değişen sektörümüzde dijital pazarlama, e-ticaret ve B2B veri paylaşım ağları gibi ataklar gerçekleşmişti. 2023 yılında sektörde neler gelişecek ve değişecek? Hep birlikte görüyor ve sizlerle paylaşıyor olacağız.

2020 ve 2021 yılları neredeyse tüm sektörleri global düzeyde olumsuz etkileyen Covid-19 pandemisi ile durgun geçmişti. Geçmiş yıllardan gelen zorlukları içerisinde barındırsa da 2022 yılı önceki dönemlere göre daha başarılı bir atmosferde sona erdi.

Türkiye pazarı ve yerli üreticiler 2022 yılı içerisinde Dünya ticaretinde büyük bir yükseliş göstererek ülkemize ekonomi ve prestij açısından çok güzel katkılarda bulundu. Bunun en güzel örneklerine, sektörümüzden firmaların katıldığı yurt dışı fuarlarında gördükleri ilgi ile şahit olduk.

Hepimizi mutlu eden bu yerli başarıların 2023 yılı içerisinde de devam etmesini ve Dünya çapında “Türk Malları” trendinin artarak devam etmesi bekleniyor.

Yine girişte bahsettiğim gibi, 2022 yılı sanayi ve endüstri sektörlerinin pazarlama faaliyetlerini arttırdığı ve kemikleşmiş tüketici kitlesinin yanı sıra yeni bağlantılarla tanıştığı bir yıl oldu.

Özellikle dijital pazarlamanın 2022 yılında sektörümüze daha fazla entegre olduğunu ve tatmin edici sonuçlar verdiğini hep birlikte gördük.

Öte yandan bazı yatırımcılar yaklaşan seçimlerin ortaya koyduğu belirsizliği dinleyerek yeni yatırım ve çalışmalara daha temkinli ve küçük adımlarla yaklaştı. Yine de sektörümüzün yeniliğe ve gelişime doğru gösterdiği genel eğilim sanayi ve endüstri pazarlarında bir hareketlilik yarattı ve ticari genişlemelere sebep oldu.

Çağa ayak uyduran ve tüketicinin satın alma sürecini kolaylaştıran özgün çalışmaları önümüzdeki yıllarda da gözlemlemeyi ve yazmayı tüm Sektörüm Ailesi olarak umut ediyoruz.

Son olarak 2022 yılının son çeyreğinde İTO seçimleri de tamamlandı. Birçok markanın sektörün gerektirdiği incelemeleri yerine getirmek, çalışma bazlı endeks ve istatistikleri tutmak ve piyasa takibini yapmak için aday olduğu İTO seçimleri sona erdi. Seçime katılan tüm markalarımızın centilmence yarıştığını görmek, sektörümüzün sağduyusuna olan güveni arttıran cinstendi.

Ve 2022 yılı bu şekilde sona erdi. Önümüzde geçmişin tecrübeleri ile her şeye yeniden başlamak, belki geçen sene cesaret edemediğimiz adımları atmak ve işimize daha fazla değer katmak için güzel bir fırsat var. Bu fırsatı herkesin dilediği gibi değerlendirmesini dileriz.

Tüm Sektörüm Dergisi okurlarına güzel gelişmeleri ile sıcacık bir Ocak ayı ve keyifli okumalar dilerim.

Sevgilerimle.

Ecem Keskin 1997 yılında Hatay’da doğmuştur. Çocukluğundan itibaren Eskişehir’de yaşamaktadır. Ortaokul ve lise yıllarında takım sporcusu olarak kulaç attıktan sonra üniversite öğrenimi sırasında 3 yıl boyunca Osmangazi Üniversitesi’nde yüzme antrenörlüğü yapmıştır. Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nde tamamlamıştır. Mezun olduktan sonra küçük bir ajansta çeşitli markalara içerik tasarımı ve reklam planlama hizmetleri vermiştir. Ajans tecrübesinden sonra bir buçuk yıl boyunca elektrik/otomasyon alanında çalışma faaliyetleri yürüten bir markanın “Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı” pozisyonunda ve e-ticaret ekibinde görev alarak sektöre girmiştir. Şimdilerde Sektörüm Dergisi editörü olarak çalışma hayatını sürdüren Ecem Keskin, hayallerini gerçekleştirmekle meşgul.