sektorde-kazan-kayniyor-makale-gorseli

Nihayet Ocak ayı da geçti yeni bir yıl ve ikinci aydayız. 2019 hayırlı mı olur şu an için pek bilinmezlerle dolu gözükse de her zorluğun üstesinden geleceğimizi ifade etmek isterim.

Değerli sektör dostlarım, yazıma başlarken bir umutsuzluk var gibi başladım fakat bazı gerçekleri de göz ardı edemeyiz.

Dalgalı bir enflasyonun yaşandığı ülkemizde ki bunu 2018 de daha ciddi gördük; bunun sonucunda büyümenin de hedeflenenin altında gerçekleştiği, jeopolitik bir çok olumsuzlukların beraberinde döviz dalgalanmalarının devam ettiği bir ortamda 2018 yılının Ağustos ayı itibariyle piyasalarda esen olumsuz rüzgarların beraberinde getirmiş olduğu büyük pazar daralmaları ekonomide küçülmeyi bizlere reel olarak göstermiş ve halen göstermeye devam etmektedir.

Her ne kadar etkilenmedik sözlerine ve beyanatlara karşı bizlere bir tablo sunulsa da bu  tablonun rengi bana biraz pembe gibi geliyor.

Böyle bir durumda kaldığımız ortamda ülkemizin bekası bizim için önemlidir. Bu kaygının en önemli tarafı ise ekonomidir. Kriz yönetiminde başarılı olduğumuz, ve olacaklara karşı önlemi elden bırakmadığımızı düşünsek bile bazı durumlar ne yazık ki ekonomimizi etkilemekle beraber bir çok yönde hareket alanımızı da etkilemektedir.

Bu da dönen çarkın yavaşlaması ile beraber bazı fırsatçıların da atağa kalkmasına imkan vermektedir. Piyasaların kilitlenmesine ise ilk başta neden olanların başında bankalar gelmiştir.

Kredi vermek için işletmelerin kapısında yatanlar bu ortamda işletmelerin iflasına kadar süreci başlatmışlardır. Ortaya bir konkordato rüzgarının çıkmasına sebep olmuşlar ve şirketlerin çoğu bundan korunmanın yolunu konkordato ilan etmekle işe başlamışlardır.

Bunların sonucu daralan bir pazarda işlerin daha da zorlaştığı bir sürecin başlangıcı olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle döviz dalgalanması üretim tarafında büyük sıkıntıları da beraberinde getirmiş hammadde tarafında vadelerin geri çekilmesi hatta nakite dönmesi zaten bu gidişten fazlasıyla etkilenen üretim tarafını ziyadesiyle etkilemiş ve bu etki devam edecek gibi gözükmektedir.

Bu durumda sanayi üretimi yönünden ele alındığında piyasalarda eski rahatlamaların olamayacağı, sıkılaştırılmış ve geri çekilmiş bir korunma hareketi devreye girebileceği bunun da işçi çıkışları başta olmak üzere küçülmelerin yaşanacağı büyüme hedeflerinden vaz geçilebilecekleri bir yeni yıla girdiğimizi görmekteyim.

Artık daha ciddi ayak yorgan misali ciddi olarak düşünülmeli ve işletmeler ayakta kalabilme planlarını dikkatlice yapmalı ve bu dalgalanmalardan en az hasarla çıkmanın yollarını kendilerine hedef almalılar diye düşünmeden geçemiyorum.

Klasik kriz yönetimlerinin bu sefer çok etkili olmadığını bunlara daha sıkı bir ekonomik programın dahil edilmesi gerektiğini üretimlerin daralan iç pazardan ziyade dış pazarlarda arz etmek olduğunu  düşünerek hareket  yönlerini  değiştirmeleri gerektiğini aksi halde olumsuz sonuçlarla bu yılda da karşı karşıya kalacağımızı hatırlatarak hayırlı ve kazançlı bir yıl geçmesi dileğimle esen kalın.

Gelecek sayıda görüşmek dileğiyle..

 

Opaş Paket Şalter Firmasında Genel Koordinatörlük yapmakta olan sayın Yılmaz Caymaz’ın Sektörüm Elektrik Aydınlatma dergisinde kaleme aldığı pazarlama, satış ve özgün içerikli makalelerimize bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Opas Cam Switch & Wascol Cooling System Yılmaz CAYMAZ Genel Müdür/General Manager Opas Paket Salterleri ve Soğutma Sistemleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.