sehirleri-dogru-aydinlatilmasi

Ne çok sever korku filmleri; karanlığı, geceyi.. Gündüz parıldayan güneşin altında işlenen suçlar daha az değil mi?

İsterik sokak lambasının altında, yatan sokak hayvanları

Az eskiyi bilenler anımsarlar; mum ışığı gibi ürkek tedirgin yanan sokak lambaları. Karanlık sokaklar..Karanlık için yapılan şarkılar var. Sadece ay ışığı, yakamoz.. İyi de ya onun arka sokağı?

Evinde kuş besleyenler bilirler; gece olunca kafesinin üzerine bir örtü örtersin ki; hem kuş uyur, hem de sabah uykunu bölmesin. Zira sabah erkenden başlar ötmeye, konuşmaya. Sabah örtü kalkar, kuş başlar günaydına.

Geceyi tam buna benzetiyorum. Karanlık siyah bir örtü örtülür kente. Sabah güneş kaldırır örtüyü. O nedenledir ki; geceyi yaşanır kılan aydınlatılmasıdır. Düşünün ki; eskiden elektriğin olmadığı zamanlarda, erkenden uyuyan sayısı açık ara öndeydi. Yapacak bir şey de yoktu.

Kenti, yolu, sokağı aydınlatalım ki; hayatın dinamikleri daha tat verir hal alsın.

Tüm başkanlarımıza sesleniyorum; kentlerimiz size emanet ise ve o kentte sizde yaşadığınıza göre, karanlık bir sokak, köşe, yer kalmasın lütfen..

Tekniğine uygun aydınlatmayı tercih ediniz ki; kentimiz ile bağımız 7/24 olsun. Gece olunca kopmasın.

Aydınlatalım derken de ışık kirliliği gibi başka bir dilema yaşanmasın. Doğru ve bilinçli aydınlatalım.

Bildiğimiz karanlık fobisi olan insanlar var ve biliniz ki; gece sokağa çıkamıyorlar. Yardımcı olunuz onlara.

Aydınlatma öyle büyülü bir şey ki; size arzın merkezi olan güneş 12 saat hizmet ediyorsa; daha sonraki 12 saatte, buyurun, görev sizde diyor.

Kentin estetiğine ve dokusuna uygun aydınlatmalar, buna müsaade eden, bu konuda duruş sergileyen yaklaşımlar, kentin değerini ve yaşanmışlığını arttırıyor.

Gecesi ışıl ışıl olan kentin her paydaşı kazanır: esnafı, AVM si, parkı, ulaşım araçları, kısaca seçeni, seçileni, herkesi..

  • Gece aydınlığı seviyorum. Güven veriyor.
  • Gece aydınlığı seviyorum. Rahatlatıyor.
  • Gece aydınlığı seviyorum. Gündüz yaşamadığım birçok şeyi geceye taşıyor.
  • Gece aydınlık, konfor, ferahlık, değer katıyor.

Teknolojinin ilerlemesi, LED ile bir devir açan aydınlatma podyumunda;

Neler var neler…

Sürdürülebilir kentler, bütüncül yaklaşımlar, vizyoner yöneticiler ile olur.

Bugün akıllı şehirler derken, estetik derken, farkındalık derken, güvenlik derken, aydınlatma tam orada merkezde var ve ilgisizliğe gelecek gibi de durmuyor.

Gelin hep beraber ışıl ışıl yapalım sokağımızı, kentimizi.

Böylece karanlıklardan beslenen suçlar, vandalizm kalmasın. Güven versin gecelerde. Fobiler bitsin, şarkılar, şiirler karanlığa okunmasın. Aydınlansın yüzler, gülüşler.

Aydınlık olan her yer 24 saat yaşar. Kentimiz durmaksızın yaşasın.

Ahmet SOYLU Philips Aydınlatma” Signify” Kamu İlişkiler Müdürü ve Sektörüm Elektrik Aydınlatma Güvenlik Sistemleri Dijital Dergisi Köşe Yazarıyım.. ✔️ STK’ lara ilgi duyar ve görev alırım. ( EMSİAD Başkanlığı , Enver Ankara Yön.Kur. Üyeliği, GGYD Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği, ASTOP Yön. Kur. Üyeliği, YATSİAD Kurucular Kurulu, AGİD Üyeliği gibi …). ✔️Şiir yazarım; 1 kitabım var. 2.nin hazırlıkları devam ediyor. ✔️Amatörce; mum boya ile resim yaparım ✔️Kişisel gelişim ile ilgili deneme ve makalelerim var. ✔️Kişisel gelişim konulu her türlü yayın ilgimi çeker. ✔️Sağlıklı yaşam ve beslenme konusu özel ilgi alanıma giriyor