sanayi-uretimi-ne-durumda-2019-makale

16/04/2019 günü Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Şubat 2019 Sanayi Üretim Endeksi verilerine göre 2019 yılının ilk iki ayında sanayi üretimi aylık bazda artmaya başlamıştır. Yıllık bazda ise geçen yılın aynı ayına göre hala düşük seviyelerdedir.

İmalat sektörü endeksi Şubat 2019 ayında, Şubat 2018 ayına göre % 5.5 azalmıştır. Yani yıllık bazda hala geçen yıl aynı ayın üzerine çıkamamış görünüyor. İmalat sanayi yıllık bazda üretim endeksinin 99 seviyelerinde ve baz yıl olan ve 100 olarak alınan 2015 yılının bile altında olduğunu göstermektedir.

sanayi-uretimi-ne-durumda-2019-makale-GORSELİ

Burada dikkatimizi çeken ara malı üretimi endeksinin 1 yıl öncesine göre %9.7 daraldığıdır. Ancak bazı spesifik sektörlerde durum bundan farklıdır. Örneğin dayanıklı tüketim malı üretiminde (elektrikli ürünler bu gruptadır) geçen yıla göre %5 üretim artışı gerçekleşmiştir. Yani tamamen farklı bir durum söz konusudur.

Teknolojik anlamda bakıldığında yüksek teknoloji ürünleri üretim endeksinde yıllık bazda % 14,8 artış gerçekleşmiştir. Diğer kategorilerde ise üretim endeksleri düşmüştür.

Buradan şunu anlamaktayız; İleri teknoloji içeren ve/veya dayanıklı tüketim malı üreten firmaların keyfi yerinde gibi görünüyor. Orta düşük teknoloji üreten firmalarda da önemli bir üretim endeksi düşüşü olduğunu görmekteyiz.

Sermaye malı üretimi endeksinde yıllık bazda görülen %7.8 ve ara malı üretimi endeksindeki % 9,7 düşüş önemli sinyallerdir. Piyasalar genel olarak hala istedikleri üretim seviyelerini yakalayamamışlardır.

Bu durumda kapasite kullanım oranı düşük kalmakta ve sabit maliyetlerin ürün başına değeri de yüksel olduğundan firmanın rekabetçi olma imkanı azalmaktadır.

HİKMET BAYDAR 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. cnntürk, apara, tv100 bbntürk,e kotürk, vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır. Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.