sabio-guvenlik-bugra-yasar-ile-soylesi

Sabio Güvenlik: Ticari faaliyetlerimiz 1997 yılında Ekol Elektronik Market San.Tic.Ltd.Şti. olarak elektronik sektöründe başlamıştır. Bunun yanı sıra 2000 yılının başlarında da Zonguldak Makina ile Enerji sektörüne de adım attık.

Güvenlik sektöründe oluşan eksiklikleri görerek AR-GE çalışmalarımızı tamamlayıp 2014 yılının başında Sabio markası ile güvenlik sektörüne hizmet vermeye başladık.

Biliyorsunuz daha önceden kurulmuş yüzlerce marka var. İnsanların sizi tercih etmeleri için bir sebepleri olmalı. Savaşın ortasında yeni bir asker olmak ve rütbeli olmak istemek büyük bir cesaret ister.

Gerek yazılım gerek donanım konusunda çok iyi hazırlandık. Dvr yazılımı, Nvr yazılımı, müşterinin rahat kullanımı ve isteklerine cevap verebilecek mobil cms yazılımları, bilgisayarlar için cms yazılımları bunların hepsini kendi modellerimize göre özel programladık ve müşterilerimizin kullanımına sunduk.

Özet Bölümü

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var öğrenebilir miyiz?

İçinde bulunduğumuz sektörleri düşünürsek toplamda 5000 kalem ürüne hitab ediyoruz. Güvenlik sektöründe olan ürünler bunların sadece bir kaçı.

Öncelikle analog grubumuz var, analog grubunda özellikle üzerinde durduğumuz nokta TVL oranıdır. TVL oranı kameranın kalitesini analogda belirleyen orandır.

Aslında tam olarak böyle değil ama insanlar böyle alışmış. Teknik konularda maalesef insanlar yanlış bilgilendirilmiş. İlk getirdiğimiz ürünlerde 700 TVL ın altına hiç düşmeyi düşünmedik. Ürünlerimizin %95 lik oranında 1000 TVL a çıktık. Biraz daha kaliteli olduk.

Gelen feedbackleri topluyoruz. Kimlerin ne sıkıntı çektiğini öğrenip yardım dosyaları oluşturuyoruz. Her şeyden önce sorun çözüyoruz. Bu da bir tercih sebebi değil midir?

Bunun haricinde IP grubumuz var. Teknik olarak IP grubunda özellikle alışılmışın dışında çok soru geliyor. Bunları net olarak cevaplayabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Bunun için bilgisayarı iyi tanımak gerekir. 1994 yılından beri bilgisayarla uğraşıyorum. Teknik olarak birikimimiz çok fazla, Bu Birikimi IP ürünlerine uygulamak bizim için çok basit oldu.

Sloganımız gözünüz arkada kalmasın. Bu müşterimiz için de son kullanıcı için de geçerlidir. İnsanlar alım yapmadan önce mutlaka araştırma yapsın istiyoruz.

Bir marka yeni olabilir ama onun yeni olması başarısız olduğu anlamına gelmez. Yeni olan daha çok savaşır, yeni olanın müşterisi daha azdır ve müşterisi ile daha çok ilgilenir.

Biz daha iyi ilgileniyoruz daha iyi hizmet veriyoruz. Bu böyle devam edecek mi diye sorarsanız elimizden geldiğince böyle devam etmeye çalışacağız. T

eknik Departmanımı bu konuda kendi düzenimde yetiştiriyorum. Hatalarımı ben bildiğim için onlar da benim gibi olursa hatalarını bilmek kolay olacak.

Şuan AHD yelpazesi popüler. Analog serinin IP görünümlüsü. Bu konuda Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Yazılımda farklılık yaratmak istiyorum. Bunu kullanacak insan eski sistemi kullanacak insan. IP bazlı dönüşüm yapıldığı zaman insanları bir de yeni sisteme alıştırmış oluyorsunuz.

Son olarak ürün grubumuzda adaptör grubu, HDMI ve VGA kablo grubumuz var. Bunlarda da ciddi anlamda çalışmalarımız sürüyor. Kablo sektöründe CCTV kablo 2+1 ve 4+1 kabloda kendi kalitemizi anlatan ciddi ürünler yaptırdık.

Kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz nelerdir?

Kısa vadeli planlar yapmıyoruz. Kısa vadeli planlar size hem bir şey kazandırmaz hem de sizi geliştirmez. Hedefleriniz ne kadar büyükse siz de o kadar büyüksünüz.

Küçük olmak istemiyoruz. Bu savaşın içinde lider olmak istiyoruz. Biz de herkes eşittir. Uzun vadede planlarımızın başında geliştirdiğimiz yazılımlar konusunda API desteği vermek var. API desteği için üçüncü parti yazılım kullanan firmalara dvr, nvr, ıp kamera gibi bütün yazılım özellikleri olan cihazlarla uyumluluk desteği diyebiliriz.

Müşteriler kendi özel yazılımına bizim sistemimizi entegre edebilecek. Mesela facebook Api desteği veriyor. Herhangi bir alışveriş sitesinde saatlerce üye olmak yerine facebook login butonuna bastığınız zaman siteye facebook bilgilerinizle üye oluyorsunuz.

API nin kolaylığı fazla açıkça bilinmese de interneti aktif kullanan tüm kullanıcılar farkında olmadan bu ağa dâhil oluyor.

İhracatınız olduğunu biliyoruz. Hangi ülkelere ağırlıklı olarak ihracat yapıyorsunuz?

Avusturya, Kıbrıs, Almanya, Fransa bunlar çok büyük kapsamlı ihracatlar değil. Ama ilk attığımız adımdaki firmaların sağlam firmalar olduğuna inanıyorum. Çünkü çalıştığım firmalar kendini ispatlamış, kanıtlamış, Ar-Ge departmanları olan kaliteli firmalar. Bunun için ihracatımızı da korkmadan yapabiliyoruz.

Ürünlerinizin benzer ürünlerden farklı yönleri nelerdir?

Biz minimumda yüksek kaliteyi sunmayı tercih ettik. Kalitemizi yüksek tutarak tercih sebebi olmak en büyük hedeflerimizden biridir. Sabio ürünlerini geliştirirken gelen feedbackleri değerlendiriyorum.

Müşterilerimizden belli firmalarla ilgili ciddi şikâyetler aldık. Kesinlikle kusursuzuz demiyoruz ama bunu minimuma indirmek görevimiz.

Telefon desteğimiz durmadan devam ediyor sorunu çözmeden bırakmıyoruz müşterinin görmediği sorunu da görürsek çözüyoruz. Müşteri görüşleri sizi tercih sebebi de yapabilir göz ardı da edebilir.

Satışını yaptığınız ürünlerde herhangi bir arıza ya da aksaklık olması durumunda teknik desteğiniz var mı? Yenisi ile değiştiriyor musunuz?

1000 ürün üzerinden düşünecek olursak ilk getirdiğimiz 1000 ürün içinde 1 üründe sorun çıktı. Geri dönüşümüz çok az. Müşterilerimizi mağdur etmemek adına elimizden geleni yapıyoruz.

Web sayfamızda sorun ve çözüm merkezimiz var. Yaşanan sorunları ve çözümlerini burada depoluyoruz. Bu sayede müşterilerimiz çözüm merkezinden sorunlarının çözümlerini anında bulabiliyor.

Web sayfamızda canlı destek sistemi sayesinde de anlık sorulara cevap verebiliyoruz. Resmi olarak 2 yıl değişim garantimiz var.

Daha öncede belirttiğim gibi sektörde yeni değiliz 1997 den bu yana elektronik sektöründe müşteri ve teknik destek konusunda çok fazla deneyim sahibi olduk.

Müşterilerimizden bu konuda aldığımız takdir ve teşekkürler doğru yolda olduğumuzu bize göstermektedir.

Kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar ve bu sorunlara çözüm önerileriniz nelerdir?

Ben yazılım kökenli bir geçmişe sahibim. Yazılım sektöründe kardeşlik vardır. Yazılımda sorun yaşadığında konu ile ilgili bilgisi olan birini aradığınızda sorununuzu çözer.

Güvenlik sektöründe kardeşlik olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Bu sektörde savaş var. Savaş insanı bitirir. Savaşın ne kazananı ne kaybedeni olur. Kimse birbirine destek olmuyor.

Herkes birbirinin yüzüne gülüp kuyusunu kazıyor. Bazen bu sektörde acaba kardeşlik olursa ne olur diye düşünüyorum.

Kardeşlik olduğu zaman birleşilip sorunlar daha çabuk çözülür, sırt sırta verildiği zaman yurtdışı firmalarına karşı ciddi yol alınır, onların uyguladığı politikalara göğüs gerebiliriz.

Kardeşliğe yönelmek çok zor geliyor. Kardeşlik olsa şirket olarak biz başında geliriz. Diğer firmalarda da çok akıllı insanlar var. Ar-Ge sinde birkaç firma birleşip yeni ürün çıkartabiliriz.

Çin’den teknoloji anlamında eksik değiliz. Geliştirebilen bir ülkeyiz. Sektörde maddi kaygı ve boy gösterme var. Biz savaşmayı sevmiyoruz. Biraz uzakta durmayı tercih ediyoruz.

Markamızı üst sınıflara taşımak istiyoruz. Savaşımız yok hiçbir zaman da olmayacak.

Kimsenin müşterisinde de gözümüz yok. Bu savaşın son bulması gerekiyor. Savaş sürdükçe kazançlar düşüyor. Kazançlar düştükçe gücü olmayan küçük firmalar bu sektöre veda ediyor.

Farkında olmadan kendi ekmeğimizle oynuyoruz. Sektör daraldıkça büyümez küçülürsünüz. Sonuçta Türk firmalar eksildikçe yabancı firmalar çoğalacak.

Sektördeki diğer bir eksiklik ürün çeşitliliği, herkes birbiri ile aynı ürünleri yapmaya çalışıyor. Herkes kendi yazılımını yapabilir. Gelişmek demek emek sarf etmek demektir.

Gelişmek demek sonradan kazanmak demektir. Adımları atarken iyi hesaplamak gerek. Kendiniz olduğunuz sürece başarılı olursunuz.

Bu röportajı okuyanlarda sinsi bir gülümseme olacağını biliyorum.

Türkiye olarak yazılım konusunda ciddi yol aldık. Dünya’ya bunu kanıtladık. Mesela Trabzonlu iki kardeşin bir aksiyon oyununda ismi yazıyor.

Bu bir başarıdır. Neden bunlarla başarılı olmayalım. Sırf bu yüzden birliktelik istiyorum. Birliktelik olduğu zaman satış oranları yükselecektir. Siz sektörü savaşarak kaybediyorsunuz. Bu sizin maliyetlerinize yansıyor.

Sektörel kardeşlik bizim için en ideali. Bunun da olacağına inanmak istiyorum.

Sektörünüz ile ilgili olarak ülkemiz sizce dünya pazarının neresinde?

Biz dünya pazarında birilerinin kuyruğundayız. Almanya’ya baktığınızda kendi markaları var, ihracat rakamları çok iyi.

Rusya aynı şekilde hem yazılım hem donanım konusunda çok iyi. Firmalar arasında kardeşlik söz konusu. Dışarıya pasta yedirmiyorlar her şey kendi içlerinde yapılıyor.

Bizim sektörümüzün ilerleyebilmesi, daha doğrusu kabuğunu kırabilmesi için birlik olması şart. Farkındaysanız sürekli birlik, kardeşlik diyorum.

Bunu okuyanların bunu iyi bir düşünmesi gerektiğini düşünüyorum. Sektörün ileri gelen firmaları kaliteli insanlar. Bunları düşündükleri zaman mantıklı karşılanacağını düşünüyorum.

Dergimize yönelik düşünceleriniz, önerileriniz nelerdir?

Derginizi başarılı buluyorum. Baskı kaliteniz, dağıtım alanınız, derginiz Türkçe-İngilizce olması bizim için tercih sebebidir. Kalitenize inandığım için sizin derginize röportaj vermek istedim. Umarım söylediklerimi herkes ciddiyetle okur. Başarılarınız devamını diliyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Yanlış bilgilendirmeler, teknik ya da ürün bazında yanıltmaları da bırakmamız gerekiyor. Karşınızdaki insan sizden az bilse de onu bir gün bilecek ve o gün sizin onu kaybettiğiniz gün olacak. Doğruluk kimseye bir şey kaybettirmez. Doğru olmak önünüzü gösterir.

eng. version:

Sektörüm Dergisi : Mr. Buğra how and when did your company start its commercial operations?

Buğra Yaşar : Our business was launched as Ekol Electronics Market Ind. Trade Ltd. Co. In the industry of electronics in 1997.

In addition to that, we also set foot in the Energy sector as Zonguldak Machinery in the beginning of 2000. Upon observing the need in the security sector, we completed our R&D studies and launched our operations in the security sector through our brand- Sabio in the beginning of 2014.

As you know, there are hundreds of brands previously established. People must have a reason to choose you. It takes great courage to transform a soldier to a veteran in the middle of a war.

We have prepared very well in terms of both hardware and software. We have specially programmed several sets of software like Dvr, Nvr or mobile cms software for convenient use, which can supply fast responses for the demands of the customers, and cms software for pc into our models and offered them to the service our customers.

Can we learn about the types of products on your product range?

Considering all the sectors we operate in, we address 5000 units of products in total. Products in the security branch are just a few of them.

First of all, we have analogue group, the main point we pay attention to in the analogue group is the TVL rate. TVL rate is what defines the quality of a camera in analogue. Actually this is not the case, yet people have got used to this in time.

Unfortunately, people have been misinformed in technical matters. We never considered going down below 700 TVL on the products we have imported in the beginning.

In 95% of our products we have reached 1000TVLs. We have gained some more quality. We are collecting feedbacks.

We learn about who is having trouble and make files of assistance.

Above all, we solve problems. Isn’t this a reason to be preferred?

Apart from that, we have the IP group. Especially in the group, many unusual technical questions are received. We are glad that we can provide satisfactory answers for those. This requires knowing computers well.

I have been dealing with computers since 1994. Our technical knowledge is immense. It has been very easy to employ this knowledge on the IP products for us. Our motto is Have no doubts. This applies both for our customers and the end-users.

We encourage people to make research before making a purchase. A brand might be new, however being new does not necessarily mean being unsuccessful.

The new fight harder; the new have fewer customers and they take better care of their customers. We are far more interested in our customers and we provide better service.

If asked whether this will continue as it is, I would say that we will do our best to keep up. I am training my technical department within my order on this matter.

Since I am aware of my mistakes, if they become like me, it will be easy for them to notice their mistakes.

Currently AHD range is popular. It is an analogue series with IP-like design. Our R&D studies are in progress

. I would like to create a difference in terms of software. People that choose these are those who use the former system. When an IP based transformation is carried out, you also make people accustomed to a new system.

We also have HDMI and VGA cable group as our last product group. We also have serious ongoing studies for these. In the cable sector with CCTV cable 2+1 and 4+1, we got robust products manufactured that depict our quality.

What are your short and long term goals?

We do not make short-term plans. Short-term plans neither provide gains for you nor do they improve you. You are as big as your plans are. We don’t wish to be small. We aim for becoming the leader in the war. We believe everyone is equal.

Our top long-terms goal is to give API support for the software we develop. As far as what API is concerned, we can call it compatibility support to the companies that use third party software for devices that have all software features like dvr, nvr, ip camera.

The customers will be able integrate our system to their existing designated system. For instance, Facebook gives Api support. Instead of long processes of signing in to an online shopping site, you can use Facebook login with your Facebook data. Although the convenience of API is not widely known, frequent internet users join this network without noticing.

We know that your export. Which countries do you export to most?

Though not large-scale exports, there are Austria, Cyrus, Germany and France in our portfolio. Yet I do believe that we took our first steps with reliable companies. This is because, the companies we work with, are high-quality companies with R&D departments that have proven themselves. That’s why we can do our export without any hesitations.

What are the different aspects of your products from their equivalents?

We have preferred to offer high quality for minimum costs. Maintaining our high quality to become a reason for preference is one our biggest goals. While developing Sabio products, I review the feedbacks. We have received serious complaints about certain companies from our customers.

We do not allege that we are perfect, yet it is our duty to minimize our faults. Our phone support is always online and we do not let it go without solving the problem; we even solve problems not mentioned by the customers if we detect them.

Customer reviews can be a reason of preference and also a reason for not being taken into consideration.

Do you provide technical support in case of a malfunction on the products you sell? Do you provide replacement?

If we take 1000 products for instance, only 1 product had troubles among the all the 1000 products we brought in first. Retuned products are very rare. We do our best not to make our customers pay for the trouble.

We have a troubleshooting section on our web page. We store the problems and their solutions in this section. This is how our customers can reach solutions for their troubles instantly.

Thanks to the live support service on our web page, we can answer questions momentarily. Officially, we have a 2-year warranty. As I mentioned before, we are not new in the industry; we have gained much experience in customer service and technical support in the electronics sector since 1997. The appreciations of our customers on this matter show us that we are on the right track.

What are the problems you encounter in your sector and what solution do you suggest for them?

I am of software background. There is the idea of fellowship in the software industry. When you have a problem about software, you can call someone who is competent with the issue and they help you solve it. I definitely don’t believe the same goes in the industry of security.

In this industry, there is a war. Wars consume people. A war has neither a winner nor loser. Nobody supports each other. Everyone is doing business behind each other’s back.

I sometimes ponder how it would be if this industry had fellowship as well. When there is this fellowship, the problems are solved more quickly in a cooperative way, when companies go back to back serious development can be achieved against foreign businesses; and we can endure the policies they employ.

It seems hard for them to adopt fellowship. If there was fellowship, we would be on the front lines as the company. Other companies have very smart people within their body as well. We can put a new product on the market by doing joint R&D studies.

We are not inferior to China in terms of technology. We are a country that can easily be developed. Yet there are so much financial concerns and the need to stand out in the sector. We don’t like to fight.

We prefer maintaining a distance. We desire to carry our brand to higher classes. We are not in fight and we will never be. We don’t have eyes for anybody’s customers. This war needs to end. As long as it goes on, the profits drop.

As the profits go down, many small businesses go down along the way. We jeopardize our income without even noticing. You don’t get larger as the industry shrinks, instead you shrink as well. After all, as more Turkish companies go down, foreign companies will replace them.

Another problem of the industry is the variety of products, everyone is trying to make the same product as each other.

Everybody can make their own software. It takes a lot of effort to improve oneself. We need to make fine calculation while taking steps. You can only succeed so long as you are yourself. I know some people will read this interview with a grin.

As Turkey, we have gone so far in software. We have proven this to the world. For instance two brothers from Trabzon have their names written on an action game.

This is a success. Why wouldn’t we be successful with these?

This is the sole reason that I want to cooperate with the industry. When we do cooperate, the rates of sales will increase. You are losing the industry by fighting for it. This is directly reflected on your costs.

The ideal thing for us is industrial fellowship. I would like to believe this will come true. ,

What are your opinions or suggestions for our magazine?

I find it successful. Your quality of print, area of distribution and the fact that it is prepared in Turkish and English are reasons of preference for us. As I believe in your quality, I wanted do this interview. I hope everyone will seriously read what I say. I wish continuing success for you.

Are there any final thoughts to add?

We also need to quit making misinformation or product based deceptions. Even though, those you deal with know less than you, they will learn it someday and that day will be day you lose them. Honesty doesn’t cause losses for anyone. Being honest will show you your prospect.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.