pozitif-enerji-odulu

2018 ‘Pozitif Enerji’ Ödülü’nün sahibi Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Dr. Fatih Birol oldu

•Enerji yönetiminde dünyanın önde gelen şirketlerinden Schneider Electric tarafından Türkiye’de 4 yıl önce oluşturulan ve her yıl toplumsal gelişim alanındaki katkılarından dolayı bir kişiye verilen ‘Pozitif Enerji’ Ödülü’ne bu yıl Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Dr. Fatih Birol layık görüldü.

•Schneider Electric Türkiye’den yapılan açıklamada, karara gerekçe olarak Dr. Birol’un Uluslararası Enerji Ajansı çatısı altında ve BM Herkes için Sürdürülebilir Enerji inisiyatifinin Danışma Kurulu üyesi olarak herkesin enerjiye erişimi, iklim değişikliğiyle mücadele ve enerji karmasında yenilenebilir enerjinin payının artırılması için dünya çapında yürüttüğü etkili çalışmalar gösterildi.

•Pozitif Enerji Ödülü, daha önce Oya Eczacıbaşı, Hanzade Doğan Boyner ve Nurten Öztürk’e toplumda olumlu fark yaratan çalışmalarından ötürü verilmişti.

•2018 Pozitif Enerji Ödülü’nün Dr. Fatih Birol’a İstanbul’da Aralık ayında düzenlenecek bir törenle takdim edilmesi planlanıyor.

Schneider Electric Türkiye, İran ve Orta Asya Bölge Başkanı Bora Tuncer yaptığı açıklamada 2018 Pozitif Enerji Ödülü’nü Dr. Fatih Birol’un kabul etmesinden kurum olarak onur duyduklarını kaydetti.

Tuncer, Pozitif Enerji Ödülü ile bu yılki ödül sahibinin çalıştığı alan, temsil ettiği kurum ve çalışma temposu dikkate alındığında doğal olarak eşleştiğini ifade etti.

Tuncer, sözlerine şöyle devam etti: “Dr. Birol, tüm insanlık için dünya çapında iyilik ve fark yaratmak adına var gücüyle çalışan ve bu alanda örnek alınması gereken bir kişilik.

Bitmez tükenmez enerjisi, çevresine yaydığı pozitif duygular, ortak akıl üretmedeki becerisi ve toplulukları bir misyon etrafında toplayarak harekete geçirme azmi hepimize örnek olacak nitelikte.

Kendisini tanımaktan ve birlikte değer üretmekten bir iş insanı ve bir birey olarak onur duyuyor, kendimi şanslı hissediyorum.

Bunu bir Türk olarak daha da gururla söylüyorum. Daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya yaratmak için yorulmadan, tüm enerjisiyle yürüttüğü çalışmalarından ötürü kendisini alkışlıyorum. Çok değer verdiğimiz Pozitif Enerji Ödülünü kabul ettiği için şahsım ve kurumum adına kendisine teşekkür ediyorum.”

Pozitif Enerji Ödülü’ne layık görülmekten dolayı onur duyduğunu kaydeden Dr. Fatih Birol ise, bir birey ve enerji profesyoneli olarak tüm insanlığın temiz ve sürdürülebilir enerjiye erişiminin sağlandığı bir dünya yaratabilmek için çaba sarfetmeyi bir görev bildiğini kaydetti.

Bu alanda verilen her türlü mücadelenin toplumun her katmanında sahiplenilmesi için iyi anlatılması gerektiğini vurgulayan Dr. Birol, “Misyonu içinde temiz enerjiye geçişi hızlandırmayı barındıran Uluslararası Enerji Ajansı’nda, bu alanda yapılan çalışmaları desteklemek için veri üretmeye, önyargısız analiz yapmaya ve çözüm için öneriler üretmeye devam edeceğiz.

Bu tür ödüllerin bu alandaki çalışmalarımızın daha geniş kitlelere ulaşması adına önemli bir görev ifa ettiğine inanıyorum,” diye konuştu.

Schneider Electric’in sürdürülebilir enerji konusunda global ölçekte yürüttüğü çalışmaları bildiğini ve yakından takip ettiğini belirten Dr. Birol, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için özel sektör, sivil toplum ve hükümetlerin birarada ortak çalışmalar yürütmesinin şart olduğunu, Schneider Electric’in bu anlamda örnek çalışmalar sergilediğini ve bu tür girişimlerin desteklenmesini önemsediğini sözlerine ekledi.

Pozitif Enerji’yle topluma fayda yaratanlar

Schneider Electric son 4 yıldır toplumsal fayda misyonunu üstlenen liderleri onurlandırma ve iş dünyasında farkındalık yaratma amacıyla Pozitif Enerji Ödülü’nü sunuyor. Pozitif Enerji Ödülü’nün bundan önceki sahipleri İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner ve Opet Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk olmuştu.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.