piyasalar-ne-zaman-canlanacak

Son zamanlarda iç piyasada bir durgunluk olduğu genelde herkesin hemfikir olduğu bir konudur. Yurt dışında da analiz yapan önemli kurumlar da 2019 yılı büyüme beklentileri konusunda bir miktar daha karamsar olarak büyüme beklentilerini aşağı yönde revize etmişlerdir.

Yurtiçi piyasaların açılacağının ilk sinyalini bize tüketici güven endeksi rakamları verecektir. Bu endeks verileri ne kadar 100 seviyesi ve üzerine çıkarsa iç piyasa o kadar hareketlenecektir. Bu sinyaller gelmeden stoğa yapılacak her üretim kredi gibi maliyetli kaynaklarla fonlanmak zorunda kalabilir. O yüzden stok yönetiminde bahsedilen konu son derece önemlidir.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan Tüketici güven endeksi bize çok önemli ipuçları veriyor. Ocak 2018 ayında 72 olan endeks 2019 ayında 58,2 olarak açıklanmıştır.

Bu veri bize şu ipuçlarını vermektedir; Tüketici önümüzdeki dönemden fazla umutlu değildir. Bu nedenle de harcamalarını artırma eğilimi içerisinde olmayacaktır. Tüketici önümüzdeki yakın dönemde gelirlerinin artacağını da düşünmemektedir.

Daha detay bakarsak; hanenin maddi durum beklentisi endeksi 77,1 olup karamsar bir duruşu göstermektedir. Genel ekonomik durum beklentisi de 76,5 olup karamsarlığı ifade etmektedir. İşsiz sayısı beklentisi 60,9 olup oldukça karamsardır. Yani işsizlik artacak diye düşünülüyor. Tasarruf etme ihtimali endeksi 18,3 gibi aşırı kötüdür. Kısacası tüketici boğazının derdine düşmüş görüntüsü vermektedir.

100 geleceğe umutla bakan ve harcamaktan korkmayan bir tüketici rakamını ifade ederken 100 seviyesinin altının gelecekten umutlu olmayan ve dolayısıyla harcamaya korkan bir tüketici davranışını ifade etmektedir.

Yukarıdaki veriler yakın gelecekte canlanma beklemeyen, boğazının derdine düşmüş ve işsizlik korkusu taşıyan bir tüketici verisidir. O yüzden aşırı stokla gitmek ciddi riskler taşımaktadır. Bu veriler düzelmeden canlanmayı beklemek zor.

Saygılarımla,

Hikmet Baydar

HİKMET BAYDAR 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. CNBC-E, TRT, SKYTÜRK, vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır. Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.