philipsin-ofis-aydinlatmalarini-akilli-telefonlarindan-kontrol-edecek

Philips, bağlantılı ofis aydınlatma sistemi ile daha rahat, verimli ve üretken bir çalışma ortamı sağlayan, geleceğin ofis modelini sunuyor, çalışanlar ofis ışıklarını ve sıcaklığı mobil uygulama vasıtasıyla kişiselleştirebiliyor, güç bağlantısı Ethernet üzerinden sağlanan LED aydınlatma, oda kullanımı ve iklimlendirmeyle ilgili anonim veriler sunarak, daha etkin bir bina yönetimi sağlıyor.

Aydınlatmada dünya lideri Royal Philips (NYSE: PHG, AEX: PHIA) tarafından yapılan açıklamayla tanıtılan bu çığır açan ofis aydınlatma sistemi, bina yöneticilerine, ofis çalışanlarına ve bina sahiplerine inanılmaz bir değer sağlıyor.

Çığır açan bu yeni sistem, Power-over-Ethernet (PoE) sistemiyle ofis aydınlatmalarını binanın IT ağına bağlıyor. Ofis çalışanlarının akıllı telefonları aracılığıyla binanın diğer sistemlerine erişip kontrol etmelerini sağlayan bir iletişim ağı olarak görev yapan aydınlatma sistemi sayesinde, çalışanlar daha rahat bir ışıklandırma altında ve daha verimli çalışabilecek.

Alıcılarla donatılmış olan yeni aydınlatma armatürleri, oda kullanımı, ısı ve nem ile ilgili anonim veriler topluyor. Binanın IT ağına bağlanan armatürler, ısıtma, havalandırma ve IT hizmetleri gibi diğer bina sistemleriyle iletişim kuruyor.

Bu sayede bina yöneticileri, binanın gerçek zamanlı ve geçmiş kullanım verilerine tek bir sistem üzerinden erişim imkanı buluyor. Örneğin, cuma günü öğleden sonra binanın belirli bir katının kullanılmadığı bilgisini sistem üzerinden görebilen bina yöneticisi, o katın ısıtmasını, aydınlatmasını ve temizlik görev listesini buna uygun bir şekilde düzenleyebiliyor. Bina kullanım ve enerji tüketimi verilerine entegre bir sistem içerisinde erişilebilmesi, enerji verimliliği ve operasyonel verimlilik konularında hiç olmadığı kadar akılcı kararlar verilebilmesini sağlıyor.

Akıllı Telefonlar Üzerinden Kontrol Philips’in geliştirdiği sistem sayesinde ofis çalışanları, açık alan ofislerin aydınlatmasını ve toplantı odalarının sıcaklığını kendi tercihlerine göre ayarlayabilecekler. Akıllı telefonlarındaki bir uygulama ise, tavan armatürleriyle iletişim kurarak konumlarını tespit etmelerini sağlayacak.

Philips Lighting’den Jeff Cassis, “Kullanılan LED aydınlatma tek başına geleneksel aydınlatma sistemlerine kıyasla %80 daha yüksek enerji verimliliği sağlıyor. Aydınlatmanın çalışanlar tarafından kontrol edilmesi ise, genel ışık seviyelerinin daha düşük tutulabilmesine olanak sağlayarak daha da yüksek verimlilik sağlıyor,” şeklinde konuştu.

Isıtma, soğutma ve aydınlatma sistemlerinin binanın enerji tüketiminin %70’ine karşılık geldiği düşünüldüğünde1, faaliyet giderlerinde büyük bir tasarruf potansiyeli ortaya çıkıyor.

Kablosuz iletişim cihazlarıyla donatılan armatürlerin oluşturduğu ve bir kapalı mekan GPS’ini andıran yoğun iç mekan konumlandırma ağı, yol bulma gibi konum bazlı sistemlerde kullanılacak. Sistem, bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla çalışanlara en yakın boş toplantı odası gibi faydalı bilgiler de sağlayabilecek.

Bina Sahipleri ve Bina Yöneticileri İçin Büyük Avantaj Sistem, bina sahipleri için de enerji verimliliği ve maliyetlerin düşürülmesinin ötesinde bir değer sağlıyor. İç mekan konumlandırma gibi gelişmiş özelliklerle bir araya gelen sistem, bina kullanıcılarına rahatlık, kişiselleştirme ve güvenlik gibi faydalar sağlayarak binanın değerini artırıyor ve kiracılar için daha cazip bir hale getiriyor.

PoE destekli standart armatürler, aydınlatma sistemlerinin kurulumu sırasında da maliyeti büyük oranda düşürüyor. Veri ve elektrik için tek bir Ethernet bağlantısı kullanan armatürler pahalı kablolama maliyetlerini azaltarak, kurulum masraflarında %50’ye varan oranlarda tasarruf sağlıyor.

‘The Edge’ adı verilen ve Deloitte için Amsterdam’da OVG Real Estate tarafından geliştirilen son teknoloji ofis binasında kurulu bağlantılı aydınlatma sistemi türünün ilk örneği olma özelliği taşıyor. Çalışma ortamlarında inovasyon alanının öncülerinden Deloitte ve OVG Real Estate, binanın en yüksek sürdürülebilirlik standardına (BREEAM2 – Outstanding) uygunluğunu sağlamak amacıyla Philips’i ve bağlantılı aydınlatma sistemini seçti.

Deloitte Hollanda Bilişim Kurulu Başkanı Erik Ubels, şu açıklamada bulundu: “Deloitte olarak temel önceliğimiz inovasyon. Çalışanlarımız için daha kolay kullanılabilen, rahat ve verimli ortamlar tasarlamak istiyoruz. Ayrıca ofislerimizin ofis alanı kullanımına yepyeni yaklaşımlar getirip veri analizinde çıtayı yükselterek, binaların CO2 ayak izlerini azaltmaya ve daha sürdürülebilir bir dünya yaratmaya katkıda bulunacağına inanıyoruz.”

OVG’nin Kurucusu ve CEO’su Coen Van Oostrom ise, konuya ilişkin şöyle konuştu: “ ‘The Edge’ kapsamındaki bu projede Philips ve Deloitte/AKD ile yaptığımız yenilikçi işbirliği, inşaat sektöründe sürdürülebilir gelişime dair yeni bir model oluşturacak. Bina sahiplerine, kiracılara ve ofis çalışanları için değer yaratacak bu bina yönetim sisteminin kurucusu olmak ve bu öncü şirketlerle birlikte geliştirilmesine katkıda bulunmak bizlere gurur veriyor. Bu projenin, sürdürülebilir ofis inovasyonları konusunda sürücü koltuğunda yer alma hedefimize uygun olduğuna inanıyoruz.”

Philips Office Lighting with Philips’ Connected Lighting System

Philips offers the office model of the future with a comfortable, efficient and productive working environment using the connected office lighting system; workers are now able to adjust the office lighting and heating using a mobile application. Efficient building management is possible with LED lighting powered with Ethernet connection and data reports on usage and air conditioning.

Royal Philips (NYSE: PHG, AEX: PHIA), the global leader in lighting, announced a breakthrough connected office lighting system that delivers extraordinary value to facility managers, office workers, and building owners.

The groundbreaking system uses Power-over-Ethernet (PoE) to connect office lighting fixtures to a building’s IT network. The lighting system acts as an information pathway, enabling workers to control and access other building services via their smartphones, allowing them to enjoy greater visual comfort and productivity.

The office lighting fixtures, when outfitted with sensors, are able to capture anonymous data on room occupancy, temperature and humidity. They connect to the IT network and interface with other building systems such as heating, ventilation and IT services. This benefits the facility manager who has a single system showing real time and historical views of building utilization. For example, he or she could see that on a Friday afternoon a particular floor is not used and adjust the temperature, lighting, and cleaning roster accordingly. Having an integrated view of a building’s occupancy patterns and energy usage provides for more informed decision making with unprecedented levels of energy and operational efficiency.

Smartphone Control

The Philips system allows office workers to control the lighting in open plan offices as well as temperature in meeting rooms, to suit their individual preferences. Their smartphones will detect their location from overhead lighting fixtures via an app.

“The LED lighting alone is 80% more efficient than conventional lighting. Personal control of the lighting by employees actually increases efficiency as general lighting levels can be kept lower.’’ said Jeff Cassis from Philips Lighting. “The potential savings on a building’s operational costs will be significant, given that heating, cooling and lighting together account for 70% of a building’s energy usage.”

The fixtures, outfitted with wireless communications devices, form a dense indoor positioning grid, like an indoor GPS, that support a range of location-based services, such as wayfinding. Through a smartphone app, the system could also provide workers with useful information such as the nearest empty meeting room.

An Advantage For Building Owners And Facility Managers

For building owners, the system offers new value that goes beyond energy efficiency and cost savings. Advanced capabilities such as indoor positioning combine with the intelligent system to enable comfort, personalization, and safety, increasing the total value of a building and making it more attractive to tenants.

Standards-based PoE-enabled fixtures also deliver significant cost savings on lighting installation. As these fixtures receive both data and power over a single Ethernet connection, there is no need for expensive electrical wiring, reducing installation costs by up to 50%.

The connected lighting system installed at ‘The Edge’, a cutting-edge office building being developed by OVG Real Estate for Deloitte in Amsterdam, is the first of its kind. s pioneers in workplace innovation, Deloitte and OVG Real Estate chose Philips and its connected lighting system to help the building meets the highest standards of sustainability (certified BREEAM – Outstanding).

“Innovation is our top priority at Deloitte and we want to create a more intuitive, comfortable and productive environment for our staff. We also see our office raising the bar in data analytics with completely new insights in the use of office space, leading the way for offices to reduce the CO2 footprint of buildings and create a more sustainable world.” said Erik Ubels, Chief Information Officer at Deloitte in the Netherlands.

Coen van Oostrom, Founder & CEO from OVG said : “Our innovative partnership with Philips and Deloitte/AKD for this project at ‘The Edge’ will result in a new blueprint of sustainable development for the building industry. We are proud to implement and co-create this building management system together with these leading companies to drive value for building owners, tenants and office workers. This project fits our ambition to stay in the driver’s seat for sustainable office innovation.”

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.