Philips AydınlatmaYeni IoT platformu Interact ile Nesnelerin İnternetine yönelik liderliğinin altını çiziyor
Philips AydınlatmaYeni IoT platformu Interact ile Nesnelerin İnternetine yönelik liderliğinin altını çiziyor

Philips Aydınlatma, aydınlatma ürünleri ve bağlantılı aydınlatma sistem ve servislerinin ötesinde yepyeni bir değer yaratıyor. Yeni IoT platformu, veri-erişimli hizmetlere yönelik hızlandırıcı ve geliştirici bir etkiye sahip.

Philips AydınlatmaYeni IoT platformu Interact ile Nesnelerin İnternetine yönelik liderliğinin altını çiziyor

Aydınlatma dünya lideri Philips Aydınlatma (Euronext: LIGHT) Interact isimindeki yeni Nesnelerin İnterneti (IoT) platformunu duyurdu. Platform, profesyonel müşterilerinin bağlantılı aydınlatmanın tüm potansiyelini ortaya çıkarmalarına imkân tanıyacak. Philips’in, aydınlatma ürünleri ve sistemlerindeki değer ve hizmetleri her geçen gün genişlerken, bu platform yeni veri-erişimli hizmetleri sağlamayla ilgili şirket stratejisini de destekliyor.

Ek olarak Philips, veri-erişimli hizmetlerinin genişleyen portföyüne güç katmak üzere, Interact IoT platformu için veri oluşturabilecek ve bu platforma yükleyebilecek olan bağlantılı aydınlatma sistemlerini de lanse etti.

Philips Aydınlatma, şimdiden, dünyada, 29 milyon bağlantılı aydınlatma noktası kurmuş durumda ve ürettiği her LED ürününü, 2020 yılına kadar bağlantılı hale getirmeyi planlıyor. Giderek artan bağlantılı aydınlatma noktaları, sensorları, cihazları ve sistemleri, Interact’ın işleme tabi tutabileceği, büyük hacimlerdeki verileri toplayabiliyor.

Yüksek ölçüde güvenli ve ölçeklenebilir nitelikteki bulut tabanlı Interact platformu, tüm veri yaklaşımlarına bir anlam kazandırmak için yapay zekâ ile öğrenme de dahil, sofistike ve modern veri yönetimi ve veri işleme kabiliyetlerinden yaralanıyor; müşterileri için aydınlatmanın ötesinde faydalar sağlayacak olan, veri-erişimli hizmetler ortaya çıkarıyor.

Philips 2018

Bu tip bir hizmetin tipik örneği, yöneticilerin, insanların ofis alanlarını nasıl kullanacağını anlamak ve öngörmelerinde yardımcı olmak üzere birleştirilen ve analiz edilen, farklı binalardan elde edilen doluluk verileri. Bu yaklaşımlar, mevcut ofis alanlarının kullanımının optimize edilmesi ile tasarruf elde edilmesini ve daha iyi tasarlanmış, daha verimli binalar elde edilmesini destekliyor.

Ek olarak, yetki verilmiş üçüncü taraflardan gelen veriler de Interact ile analiz edilebiliyor. Örneğin, bir belediye için, haberler ve sosyal medya paylaşımları ya da bir köprü üzerine kurulu yeni aydınlatma sistemine olan tepkiler analiz edilebiliyor ve veriler de halkın duyarlılığını özetleyen bir uygulama olan sosyal etki gösterge tablosuna gönderiliyor.

Philips Aydınlatma’nın Profesyonel Ticari Hizmetler bölümünün lideri Harsh Chitale; “Müşterilerimize, öncelikle, enerji verimli LED aydınlatmasında ve ardından da bağlantılı aydınlatmada yol gösterdik.

Artık, aydınlatma noktaları, performansları ve onları çevreleyenler hakkında verileri toplayacak kadar akıllı hale geldiler. Hedefimiz, bağlantılı ışıklar, cihazlar ve sistemlerden elde edilen verilerin analizi yolu ile müşterilerimizde, yeni kabiliyet ve deneyimleri ortaya çıkarabilecek, veri-erişimli hizmetlerle, fazladan değer yaratmak,” şeklinde konuştu.

Interact ayrıca, üçüncü taraf geliştiricileri, geliştirme ortakları ve inovasyonu destekleyecek şekilde tasarlandı. Çeşitli veri-erişimli hizmetlerin geliştirilebilmesi için, bir geliştirici portalı ve artan bir lisanslı API grubunu içeriyor.

Interact bağlantılı aydınlatma sistemleri

Interact, ayrıca, müşterilerine, sadece aydınlatma deneyimlerini iyileştirmelerinde destek sağlamakla kalmayan, bunun yanınsa veri geliştirerek, Interact IoT platformuna yükleme sağlayabilen bağlantılı aydınlatma sistemi olma özelliğini taşıyor. Bu, birleştirilmiş kullanıcı deneyimi sağlayan bağlantılı aydınlatma sistemleri, endüstriye özgü düşey düzlemlere hitap eden uygulamalar içeriyor. Sistemin kullanıldığı alanlar şöyle:

  • Kamu alanlarının aydınlatılması, yollar, caddeler, yayaların kullandığı alanlar, parklar ve plazalara yönelik Interact City
  • Mimari aydınlatmaya yönelik Interact Landmark
  • Ofisler ve ticari binalar için Interact Office
  • Büyük çaplı ticari alanlar ve gıda satış alanlarına yönelik Interact Retail
  • Stadyumlara yönelik Interact Sports

Bu yılın ilerleyen günlerinde, şirket, fabrikalar, antrepolar ve lojistik merkezlerinin spesifik aydınlatma ihtiyaçlarına yönelik Interact Industry’i lanse edecek. Gelecek aylarda da diğer, segmetlere özgü Interact aydınlatma sistemleri Interact portföyüne eklenecek.

Interact IoT platformu ve Interact aydınlatma sistemlerinin, dünyadaki müşterilere şimdiden nasıl fayda sağladığını öğrenmek için, lütfen Interact-lighting.com adresini ziyaret ediniz.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.