Philips-Aydınlatma,-LED-sokak-aydınlatması..

Philips Aydınlatma, LED sokak aydınlatmasında 1000. kurulumunu İrlanda’nın  Cardiff şehrindeki uygulamasıyla gerçekleştirdi

  • Cardiff Şehri, sokaklara yerleştirilen 14.000’den fazla LED lambayla karbon ayak izini azaltarak akıllı şehir olma yolunda büyük bir adım attı.
  • Sistem, aydınlatma için harcanan elektriği %60 oranında azaltarak yılda 750.000 GBP’den fazla (yaklaşık 3,863,000 TL’lik) bir tasarruf sağlarken, vatandaşların emniyet ve güvenliğini de arttırıyor.
  • Halkın da fikirleri alınarak yürütülen proje, gelecekte sunulacak belediye hizmetleri için dijital bir altyapı sağlıyor.

Eindhoven, Hollanda – Dünya aydınlatma lideri Philips Aydınlatma (Euronext: LIGHT), bugün, Philips CityTouch sokak aydınlatma yöntemi ile 1000. projesini gerçekleştirdiğini duyurdu. Kilometre taşı niteliğindeki bu proje çerçevesinde, Cardiff Şehrine 14.000’den fazla Philips bağlantılı LED sokak lambası yerleştirildi.

Proje, İrlanda başkenti olan Cardiff’te güvenlik ve emniyeti güçlendirirken, büyük oranda enerji tasarrufu ile şehrin karbon ayak izinin azaltılmasına ve operasyonel verimliliğin arttırılmasına yardımcı oluyor.

Philips CityTouch ile uzaktan izlenen ve kontrol edilen sokak lambaları sayesinde Cardiff, ileride başka akıllı şehir hizmetlerinin de sunulabileceği şekilde geliştirilebilecek, ölçeklenebilir bir dijital altyapıya kavuşmuş oldu.

Cardiff projesi ile birlikte, Philips CityTouch, 2012 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana yalnızca beş yıllık bir süre içinde 1000. kez uygulanmış oldu. Sistem şu anda, Cardiff’in de aralarına katıldığı Amsterdam, Buenos Aires, Jakarta, Los Angeles ve Toronto gibi şehirlerde olmak üzere 37 ülkede kullanılıyor.

Bağlantılı aydınlatma altyapısı

Cardiff projesinin ilk aşaması olan 14.000’den fazla enerji tasarruflu Philips Luma LED sokak lambasının yerleştirilmesi aşaması bitişe yaklaştı. Belediye Meclisi’nin en başta tahsis ettiği sürenin yarısı kadar sürede bitirilecek olan kurulum işlemini, Centregreat isimli Yüklenici üstleniyor.

Her bir aydınlatma noktası, tüm aydınlatma ağını izlemek, kontrol etmek ve yönetmek için kullanılan Philips CityTouch sistemine kablosuz olarak bağlanıyor.

Aydınlatma yöneticileri, bu sayede, şehrin herhangi bir zamandaki ihtiyacına göre sokak lambalarının aydınlık seviyesini kısabiliyor ya da arttırabiliyor.

Örneğin, çok yoğun geçişlerin olduğu yerlerin yakınında ya da acil durum hizmetlerine yardımcı olmak üzere parlaklık arttırılabiliyor.

Philips CityTouch, aynı zamanda, güçlü bir aydınlatma varlık yönetim imkânı da sunuyor. Aydınlatma yöneticisinin önünde, internet tarayıcısı üzerinden ulaştığı, şehrin aydınlatma varlıklarını ve iş akışlarını gösteren birden fazla ekran ve harita tabanlı bir görünüm bulunuyor.  Yönetici, bu ekranlardan, neredeyse gerçek zamanlı olarak ağ performansını izleyebiliyor, arızaları tespit edebiliyor, arızanın olduğu yere ekip gönderebiliyor ve bu sayede arızalı lambaları bulmak için gece gezen ekiplere olan ihtiyacı azaltıyor.

Bağlantılı LED aydınlatma sistemine geçişle birlikte, aydınlatma amaçlı elektrik tüketiminin %60 oranında azaltılması ve Belediye Meclisi’nin yılda tahmini 750.000 GBP’den fazla (yaklaşık 3,863,000 TL’lik) bir tasarruf sağlaması bekleniyor.

Bu tasarruf sayesinde, Birleşik Krallık’ın 2021 yılına kadar karbondioksit emisyonunu %34 oranında azaltarak Cardiff’in 2050 yılına kadar tek gezegen şehri olma hedefine katkıda bulunmuş olacak.

Artan yaşam kalitesi

Cardiff’in nüfusu yaklaşık 360.000 olup şehri her yıl 20 milyon turist ziyaret etmektedir.

Philips Aydınlatma ve Cardiff Belediye Meclisi, Jacobs Ltd. danışmanlık şirketi ile birlikte, aydınlatmanın vatandaşların yaşamı üzerindeki etkisini belirleyebilmek adına, muhtemel seçenekleri değerlendirebilmek için halkın şehirdeki mevcut sokak aydınlatması konusundaki görüşlerini araştırdı.

Bu araştırmanın bulguları, seçimini 3.000 Kelvin sıcak beyaz ışık veren armatürden yana kullanan Cardiff için büyük önem taşıyor. Araştırmada, görme ve işitme bozukluğu olan vatandaşların görüşleri de alındı. Belediye Meclisi, Philips CityTouch sistemi sayesinde, evlerinin dışındaki yerlerde daha parlak aydınlatma isteyebilecek, kısmi görme bozukluğu olan vatandaşlar için ışığın seviyesini uzaktan ayarlayabilecek.

Cardiff Belediyesi Meclisi Baş Elektrik Sorumlusu Chris Jones şu sözleri kaydetti: “Yeni bağlantılı aydınlatma sistemimizi seçerken birçok faktörü göz önünde bulundurduk.

En önemli önceliklerimiz, vatandaşlarımız için maksimum fayda sağlamak ve muhtemel maliyet ve enerji tasarruflarından yararlanmaktı. Philips Aydınlatma, bize, ihtiyaçlarımıza göre geliştirilebilecek ve vatandaşlarımızın kendilerini daha güvende hissedebilecekleri kalitede aydınlatma sağlayabilecek bir altyapı sundu.

Sistemin sürekli izleme özelliği sayesinde, şu anda, vatandaşların okul ve hastanelerin olduğu yerlerde en yoğun olarak bulundukları zamanlarda aydınlatma seviyelerinin yükseltilmesi gibi ihtiyaçlara anında cevap verebiliyoruz.”

Philips Aydınlatma’da Kamu Alanlarının Aydınlatılmasından Sorumlu Başkan olarak görev yapan Jacques Letzelter ise “Bağlantılı sokak aydınlatma sistemimiz, Cardiff vatandaşları için daha güvenli bir ortama katkı sağlarken, şehrin enerjiden tasarruf etmesine yardım edecek ve operasyonel verimliliği arttıracaktır.

Bu sistem, akıllı şehir gösterge panellerine veri girmek ya da örneğin gürültü ya da trafik izlemesi yapabilen sensörler eklemek gibi, şehirde ileride uygulanabilecek seçenekleri içeren, ölçeklenebilir ve esnek bir dijital altyapı sunuyor.” şeklinde konuştu ve şunları ekledi: “Cardiff’in, Philips CityTouch sokak aydınlatması yönetim sisteminin kullanıldığı 1000. proje olması son derece anlamlı çünkü Cardiff de, Philips CityTouch da birlikte geleceği şekillendiren bir şehir ve teknoloji.”

Esnek yönetim sistemi

Philips CityTouch, dünyanın her yerinde küçük şehirlerden mega şehirlere kadar her yerde aydınlatmanın yönetilmesi için kullanılan, son derece ölçeklendirilebilir ve esnek bir yönetim sistemidir. Bu yazılım sistemi, hem Philips armatürlerini hem de diğer tedarikçilerin armatürlerini yönetmek için kullanılmaktadır. Sistem, Cardiff’in yanı sıra, Birleşik Krallık’ın Warrington, Trafford, Isle of Wight, Hounslow, Croydon ve Lewisham şehirlerinde de başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.