philips-aydinlatma-alkan-kardesler-2

Fevzi Alkan: ‘Alkan markalı ürünlerde Philips’i örnek alıyoruz”73 yılı deviren Fevzi Alkan, 1967 yılında elektrik tesisatı işine girmesinden bu yana Philips Aydınlatma ile omuz omuza çalışıyor. Philips’in 87 yıllık Türkiye hikayesinin 50 yılında markanın vazgeçilmez iş ortağı olan Fevzi Alkan’dan, Alkan Kardeşler ve Philips Aydınlatma’nın bir ömürlük hikayesini dinledik.

Fevzi Alkan ile Philips Aydınlatma’nın yolları nasıl kesişti?

Fevzi Alkan: 1967 yılında elektrik tesisatı işine girdim. O zaman çevremden topladığım 45 bin TL ile başladım bu işe ve bir mağaza açtım. Yapı Sanat Okulu’nda İnşaat Bölümünde okurken bu işe girmek istediğimde annem,

elektrik Azrail işidir; girme”, demişti. Babam da müteahhitti. O zamanlarda inşaatta kravatlı inşaat işçileri vardı, onları gördükten sonra elektrik işine girmek konusunda ısrarcı oldum ve bir dükkân açtım.

O yıllarda hidroelektrik vasıtasıyla enerji yeni Rize’ye gelmişti, çok hareketli bir pazar vardı. Philips Bölge Satış Müdürleri geldiler, tanıştık ve birlikte iş yapmaya başladık. O dönemde ampul  olarak anılıyordu.

EG: Her ne kadar ampulü Edison icat ettiyse ve o dönemde öyle anıldıysa da onu ticari pazara taşıyan, kitlelere yayan Philips Aydınlatma oldu.

Fevzi Alkan: Müşterilerimin yüzde 70-80’i kadındı, benden ürün alıp çay parasını toplayınca ödeme yaparlardı. Tabi karşılıklı güvene dayalıydı ticaret, söz vardı ama senet sepet yoktu. İşte bu işe girdiğim zaman da Philips ile tanıştım.

EG: Philips 87 yıldır kesintisiz Türkiye’de hizmet veren bir şirket. Globalde aslen elektrik gereçleri ve ampul üreterek başladı. Ampul, Philips sayesinde oturma odalarına girdi. Şu an Alkan kardeşler  bağlantılı aydınlatma alanında hem dünya hem de Türkiye pazarlarında lider konumda bulunuyor.

Alkan Kardeşler Ticaret bizim şimdiye kadar en uzun süreyle çalıştığımız iş ortaklarımızın başında geliyor. Bu sebeple de bizim için yeri çok ayrı. 50 yılda Alkan markasının geldiği yeri görmek de bizler için ayrıca gurur verici. Başladıkları günden beri yanlarında olan bir marka olarak bunda en ufak katkımız varsa ne mutlu bize.

Alkan Kardeşler aydınlatma alanında nasıl çalışmalar yapıyor?

Fevzi Alkan: Alkan Kardeşler İstanbul-Okmeydanı-Perpa Elektrokent’te 1300m2 merkez ofisimiz showroom ve depomuz, Karaköy Okçumusa Caddesindeki mağazamız ve tüm lojistik hizmetlerimizi destekleyen İstanbul Ömerli’deki 86.000m2 arazi içerisinde depomuz ve fabrikamızla faaliyet gösteriyoruz.

Zaman içinde aydınlatma sektöründe yaşanan değişim ve gelişime paralel olarak Alkan markalı iç-dış ve dekoratif aydınlatma ürünleri de üretmeye başladık. Şu an yaklaşık 145 kişilik bir ekibimiz var. Çalışanlarımız arasında kadın-erkek dengesi gözetiyoruz, kadın çalışan sayımızın oranı %40 dolaylarında.

Aile şirketi olmamıza rağmen torunlarımın mezun olur olmaz burada çalışmalarına karşı çıkarım. İsterim ki 3-5 sene başka şirketlerde çalışsınlar ki hayatı ve iş yaşamını öğrensinler, objektif bakabilsinler olaylara. Daha sonra kendi şirketimde çalışmalarını tercih ederim.

Philips markası hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Fevzi Alkan: Philips sattığı ürünlerin arkasında duran bir şirket. Şimdiye kadar ne zaman bir sorunumuz olsa her biriyle tek tek ilgilendiler ve sorunu çözdüler. Ben Philips ürünlerini o kadar seviyorum ki örneğin dönemin Philips Üst Düzey Yöneticisi Özkan Şengil’e daha önce ‘Sen bile benim kadar Philips’çi’ olamazsın demiştim.

Biz Alkan Kardeşler olarak da kendi markamızla aydınlatma ürünleri üretiyoruz. Satış yaptığımız ilk günden bu yana çok yol kat ettik, ürettiğimiz ürünler yurtdışına ihraç ediliyor.

Tüm bunları yaparken de kalite anlamında hep Philips’i örnek aldık. Anadolu’da floresan lambalar yaygındır ve tüketiciler ışığı sönene kadar ya da kırılana kadar da lambalarını değiştirmez. O floresanın bir süre sonra verimi düşer, ışığı azalır, üzerinde kırmızılık oluşur. Böyle olunca lamba iki kat enerji çeker, enerji verimliliğinden uzaklaşır. Şimdi ise artık tamamen tasarruflu ürünler ön planda Philips de buna uygun ürünler geliştiriyor.

Sizce Philips’i diğer markalardan ayıran özellik nedir?

Fevzi Alkan: Tek kelimeyle ‘kalite’. Ayrıca bir sorun olduğu zaman hiç beklemeden, 24 saat içinde sorunu çözme kabiliyetlerini çok takdir

ediyoruz. Ben etik olarak dürüstlüğe tüm hayatım boyunca çok önem verdim, hala veriyorum. Bu bakımdan da Philips bizim için vazgeçilmez bir marka oldu. Philips Aydınlatma bugün sektörde dünya lideri. Neredeyse 130 yaşında, biz de öyle olmak istiyoruz.

Alkan Kardeşler ile olan iş birliğiniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

EG: Alkan Kardeşler, bu sektörde satış ile başlayıp kendi markasını yaratan önde gelen firmalardan biri. Bu yönü bizler için çok kıymetli ve takdire şayan. Üretim kabiliyetleri ve yerli ürünleri yurtdışı pazarlarına göndermeleri büyük bir başarı.

Geniş satış ve dağıtım ağına sahip olmaları, işlerine olan bağlılıkları ve profesyonel yaklaşımları da Philips Aydınlatma olarak elli yıldır şaşmaz bir şekilde kendileriyle birlikte çalışmamızın nedenlerinin başında geliyor. Bunun yanı sıra Fevzi Bey, şirketin direği, kendisiyle bir şekilde irtibata geçen, birlikte çalışan tüm Philips çalışanları tarafından takdir ve saygı duyulan bir iş adamı.

Philips Aydınlatma’nın Türkiye’deki geçmişi çok eski. Bu açıdan Türkiye’deki aydınlatma sektörünün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Fevzi Alkan: Aydınlatma devamlı şekil değiştiriyor. Enkandesan lambalardan floresanlara ve enerji tasarruflu ampullere geçiş oldu geçtiğimiz senelerde. Şimdiyse LEDler ön planda her alanda. Hem enerji tasarrufu hem de kullanım ömrü bakımından çok avantajlı LEDli ürünler.

EG: Philips bundan tam  126 yıl önce, ilk kez karbon flaman ampulleri üretmek için kurulmuş bir şirketti. O zaman bu çığır açıcı bir durumdu. Şu an ise karbon flaman ampullerin yerine, onlardan kat be kat daha iyi aydınlatan ve çok daha az enerji tüketen LED ampul kullanıyoruz.

Bu gelişimin ana sebebi, Philips’in inovasyona olan bağlılığı. Globalde toplam satış gelirlerinin yüzde 5’i, AR-GE çalışmalarına ayrılıyor kibu oran en yakın rakibimizin %32 üzerinde. İnovasyon ve araştırma konularına verdiğimiz öneminsomut bir göstergesi olarak görebiliriz bu durumu.

Ayrıca sürdürülebilirlik de  bizim yine öncelik verdiğimiz konular arasında yer almakta. Örneğin 2020 senesine kadar hedefimiz Philips Aydınlatma’nın tüm dünyada karbon nötr bir şirket haline gelmesi. Gururla belirtmeliyim ki Philips Aydınlatma Türkiye, 2016 sonu itibarıyla karbon nötr olan ilk Philips operasyonlarından biri oldu.

Önümüzdeki dönemde aydınlatma pazarının inşaat sektöründeki büyüme beklentisi ile paralel ilerlemesini öngörüyoruz. Gündemdeki LED dönüşüm trendi sebebiyle ise mevcut yapılarda gerçekleşmesi beklenen aydınlatma değişiminden dolayıbüyümenin bununla da sınırlı kalmayacağını düşünüyoruz.

Son dönemde Aydınlatma sektörü özelinde Türkiye’de ne gibi sorunlarla karşılaşıyorsunuz? Bunun için neler yapıyorsunuz?

EG: Aydınlatma sektörünün son dönemdeki en büyük problemi sertifikasyon ve kalite standartları açısından denetim eksikliği olarak öne çıkıyor.

LED’e geçiş ile birlikte Uzakdoğu’dan çok ucuz fiyatlar ile getirilen gerçek değerlerini yansıtmayan LED ürünler çok ciddi şekilde haksız rekabete sebep oluyor.

Çok ucuza pazara çöp diye tabir edilebilecek ürünler ithal ediliyor. Ancak bu ürünlerin üzerlerinde yazan lümen, kullanım ömrü değerleri, enerji verimliliği gibi veriler gerçek değerleri ile örtüşmüyor.

Bir başka sorun ise ilk sorun ile paralel olarak kalite değerlendirme konusunda kullanıcıdaki bilinç seviyesinin henüz ideal seviyede olmaması. Dolayısıyla kullanıcıların doğru kriterleri dikkate almadan gerçekleştirdiği yanlış alım kararları, karşılaştıkları düşük performans sebebiyle, teknolojiye olan güveni aşağıya çekiyor.

Bu durumun düzeltilmesi ile ilgili devlete ve üreticilere görev düşüyor. 2017 yılı Haziran ayı itibari ile gümrüğe gelmiş ürünlerin TSE kontrolleri daha sıkı hale geldi. Bu durum, kalitesiz ürünlerin ülkeye girmeden tespit edilmesine olanak sağlayacak.

Piyasa denetlemeleri ile de bu ürünlerin tüketiciye sunulmasının önüne geçilebilir. Bunun paralelinde son tüketicilerin, LED aydınlatma ürünlerinin özellikleri, faydaları ve verimlilikleri ile ilgili bilinçlenmesi de üretici firmaların ve meslek odalarının sorumluluğu olması gerekiyor.  Biz de Philips Aydınlatma olarak hem kurumsal hem de tüketici nezdinde bilinç artırmaya yönelik çeşitli çalışmalar yapıyoruz.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.