hikmet-baydar-sektorum-dergisi-e1515758095877

Türkiye İstatistik Kurumu 18/07/2018 günü Mayıs 2018 ayı perakende satış istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilere göre;  Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2018 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4,6 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %7,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %4,3, otomotiv yakıtı satışları %1,6 arttı.

Söz konusu endeks hesaplanırken cari fiyatlardaki oynaklıklardan arındırılmaya çalışıldığından veriler daha anlamlıdır. Yani kurlara veya fiyatlara bağlı olarak yüksek görülen cirolar burada arındırılmış durumdadır. O yüzden veriler reel durumu daha iyi yansıtıyor diyebiliriz.

perakende-ticaret
perakende-ticaret

Burada bir önceki yıla göre bir artış olduğunda, bir önceki yıla göre cirom azaldı diyen firmaların kendi müşteri ve tedarikçi ilişkilerini gözden geçirmesi gerekiyor. Yüksek fiyatlarla alınan girdiler satış fiyatında piyasayı tutturamamak anlamına geldiğinden ciro kaybı oluşturabilir. Kaldı ki piyasaya yeni gelen oyuncular müşterinizi elinden kapmış olabilir. Birçok sebep ciro düşüşü için bahane olabileceği halde, genel olarak piyasa kötü diyip geçiveriyoruz.

Neden?

Çünkü genel olarak mevcut düzeni sürdürme eğilimimiz var. Dolayısıyla değişim tedirgin edebiliyor. Oysa piyasa koşulları o kadar dinamik ki, sürekli yenilenmeyi gerekli kılıyor. Piyasada alternatif ürün var mı? Satış şartlarında değişiklik var mı? Tüketici tercihleri değişiyor mu? Ve daha bir sürü soruları ekip olarak sorgulamalı ve analiz etmeliyiz.

Örneğin geçen yılın aynı ayına göre veriler perakende cironun %19.5 arttığını göstermektedir. Siz de kendi cironuza Mayıs 2017-2018 dönemi için bakın. Eğer bu artışı yakalayamadınız ise sorun sizin şirketinizdedir.

Ya ürüne olan ilgi azalmakta, ya da piyasa pastasındaki payınızı kaybediyorsunuz. Satış bir ekip işidir ve bu ekip sanıldığı gibi sadece satış departmanından oluşmaz Finansman uygun finansman sağlayarak, satınalma uygun koşul ve fiyattan girdi sağlayarak, bekçi ve danışma gibi idari kadro  gelen veya arayanlara gösterdikleri tavırla bu satış ekibinin içerisindedirler. Hiç kimse vazgeçilmez değildir.

Saygılarımla,

Hikmet Baydar

CEO

www.3-goz.com