parekende-satislar-2019-analiz

21/05/2019- Türkiye İstatistik Kurumunun 15/05/2019 tarihli bültenine göre takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla Mart 2019 ayında perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %3.8 azalmış durumda.

Aynı ayda özellikle gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %5.4 azalmıştır. Bir önceki aylara göre durumu gözden geçirirsek; Mart 2019 ayında perakende satış hacmi bir önceki aya göre %1 arttı.

Bir önceki aya göre gıda, içecek ve tütünde %1.1, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) %1.7 artarken otomotiv yakıtı ise %0.8 azalmıştır.

2019 yılının ilk üç ayında da bir önceki aya göre bir artış eğilimi bulunmaktadır. Şirketler genel olarak ciro deyince cari fiyatlarla olan durumlarına bakarlar. O yüzden cari fiyatlarla nasıl bir gelişme olmuş ona da bakalım;

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %16.3 artmıştır.

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışlarında artış oranı %19 olarak gerçekleşmiştir. Gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) %15.8 artış söz konusudur.

Aylık bazda gelişime baktığımızda cari fiyatlarla perakende ciro artışı bir önceki aya göre %3 arttığını görüyoruz.

Gıda dışı satışlarda bu oran %3.7 ye yükselmektedir. Bu ciro artışları piyasanın canlandığı hakkında umut verememektedir.

Cari fiyatların içerisinde kurlar gibi diğer maliyet unsurları da yer almaktadır. Bu durumda geçen yıla göre daha yüksek ciro yaptığınızı sanabilirsiniz.

Şirketlerin sattığı ürünlerin fiyatlarında artış, miktar aynı olsa bile cari fiyatlarla ciro artışı anlamına gelir. O yüzden eğer artan ciro varsa, bunun nereden kaynaklandığı iyi analiz edilmelidir.

HİKMET BAYDAR 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. CNBC-E, TRT, SKYTÜRK, vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır. Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.