panik-yok

Çok değerli Sektörüm okurları, Kasım ayından merhaba, Mart ayının 11’nden bugüne tam sekiz ay geçti.

Sanırım demek istediğimi çok iyi anladınız. Bizlerin 11 Mart itibariyle tanıştığımız Coronavirüs salgınından söz ediyorum.

O günleri unutmamız mümkün değil, çünkü ilk duyduğumuz anda nasıl davranacağız, bu nasıl bir şey, bizi neler bekliyor şeklinde hem endişelenmeye başlamış hem de salgın konusunda bilgi kirliliği ile karşılaşarak gerçekten bir panik havası içine girmiştik.

Kulaklarımız otoritelerin dediklerinde, ne denirse onları uygulamaya çalıştık. Hatta biliyorsunuz eski bayramlardan farklı bayramlar yaşadık.

Değerli sektör dostlarım, aradan sekiz ay  geçmesine karşılık yaşadığımız bu salgın aynı  hızla devam ediyor ve devam edecek gözüküyor.

Panik havasının çokça yaşanılan bu dönemlerde gerçekten korku, endişe ve panik içinde olmanın zorlukları ve beraberinde yaşanılan uyum sorunları ile karşı karşıya kaldık. İşimize gidemedik, farklı şekillerde çalışma yöntemleri uyguladık ama bir şekilde böyle bir durumu kabullenmeye başladık.

Çünkü yeni normalleşme süreci içinde bu kontrollü yaşam alışkanlıkları vazgeçilmezlerin başında gelecektir. Yaşamını yitiren binli sayıdaki insanları unutmamalıyız.

Tüm bunları yaşarken şimdilerde ne oldu da değişen; bir şeyler mi oldu?

Değerli dostlarım var tabi; en azından uygulanan  kurallara uymaya çalışıyoruz iş kayıpları  yaşanmasına rağmen alınan önlemler ile bu  durum  en aza indirilmenin rahatlığı var üzerimizde.

Çalıştığımız iş yerleri ayakta ve ruh halimiz biraz  daha sosyal hayata dönük olmaya başladı. Yeni normal denilen bir yaşamın içinde kendimize yer  edinmeye çalışıyoruz.

Alışmamız gerçekten zor ve yeni alışkanlıklar  edinmenin zorluklarını, kültürümüzde var olan bazı değişiklikler karşımıza çıktı. Örneğin  tokalaşmalar, sarılmalar, öpüşmeler ortadan kalktı.

Belki de iyi oldu bilemiyor insan ama bizlerin  yıllardır sürdürdüğümüz samimiyet  ve  sıcaklık  duygularımızı ifade etme şekilleri yer değiştirmiş oldu.

Bence beden dilinin tekrar revize edilmesi gerekecektir. Bu konuda uzun süredir yazmaya  çalıştığım beden dili ile ilgili kitabımın hazırlıkları  tamamlanmadan maskelenen bu güncel  durumumuzu çözümlemeye ve sizlere yansıtmaya  yönelik çalışmalar içerisindeyim.

Değerli Sektörüm okurları, şimdi artık o ilk  aylardaki panik havasının yerini daha kontrollü  bir yaşam biçimine bıraktığı bu günlerde salgına karşı  daha tedbirli olmaya panik ve endişeye mahal  vermeyecek şekilde sosyal yaşantımızı ve işletme hayatımızı düzen içinde yürütmeye, pandemi  döneminin olumsuzluklara gebe olabileceğini unutmadan finansal disipline önem vermeye devam edeceğiz.

Unutmayalım her şey yolunda değil; maske, mesafe  ve hijyen kurallarına uymaya  devam edeceğiz ki, bu durumu en az hasarla atlatabilelim.

Panik  olmaktan çok önceliğimiz sağlık olacak ve  hayatımıza bu şartlarda devam edebilelim.

Sağlığımızın en büyük zenginlik olduğunu  unutmayalım. Eğer sağlıklıysak, iyi bir hayatımız, yatırımlarımız, işletmelerimiz ve geleceğimiz olur. Sağlıkla kalın hoşça kalın değerli dostlarım.

Saygılarımla…

Opaş Paket Şalter Firmasında Genel Koordinatörlük yapmakta olan sayın Yılmaz Caymaz’ın Sektörüm Elektrik Aydınlatma dergisinde kaleme aldığı pazarlama, satış ve özgün içerikli makalelerimize bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Opas Cam Switch & Wascol Cooling System Yılmaz CAYMAZ Genel Müdür/General Manager Opas Paket Salterleri ve Soğutma Sistemleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.