pandemi-eletrik-aydinlatma-sektoru-icin-firsat-olabilirmi

Özellikle iç piyasada e –ticaret rakamlarındaki artış katlanarak devam ediyor. Rakamlarda 5-10 yıllık dönemde beklenen ivme, pandeminin etkisiyle 1 yılda yakalandı. Genç bir nüfusa sahip olan Türkiye iç pazar satışlarıyla kısmen de olsa boşluğu doldurmayı başardı. Kimi sektörlerin ağır şekilde hasar aldığı gerçeğiyle beraber, rotasını e-ticarete kaydıran firmalar nisbi daha iyi durumdalar.

Dış pazarda ise bambaşka bir gelişme yaşanıyor. Özellikle Avrupa sanayii, üretim merkezi olarak Ortadoğu tercihlerini Türkiye’ye kaydırmaya başladı. Özellikle son 6 ayda yurtdışından bize ulaşan birçok firma Türkiye ile ticaret ortaklığı, tedarikçi anlaşması ya da direk olarak ürün ithalatı gibi taleplerde bulunuyor.

turkiye-cin-trenyolu-ipekyolu

Bunda Türkiye’yi öne geçiren etkenlerin başında coğrafi avantajın olduğunu söylemekte fayda var. Zira hammadde tedariği kadar nakliye sorunları da işleri sekteye uğratıyor.

Ticaret yaşamın ana damarlarından biri. Hangi şart altında olursa olsun üretmeyi durdurmak mümkün değil. Ve elbette üretime ve projelerine devam eden Avrupalı firmalar, özellikle ara mamul ürünleri tedarik noktasında en az riski alarak hareket etmek istiyor. Sonuçta McLuhan’ın dediği gibi; Dünya bugün kocaman bir köy. Bu köyün bir ucundaki sorun diğer ucunu da derinlemesine etkiliyor.

Belki de bugüne kadar üretim merkezi olarak Ortadoğu’nun (özellikle Çin) yerine alternatif oluşturmak öncelik değildi. Bugün ise durum bambaşka.

Türkiye özellikle ticaret yolları oluşturma ve genişletme konusunda attığı adımlarla, alternatif üretim üssü olma noktasında bugün ciddi bir avantaj yakalamış durumda. Bu fırsatı doğru kullanmayı başarabilecek miyiz, göreceğiz.. Ürün gamına yatırım yapmak ciddi bir avantaja dönüşecek

Avrupa’nın ihtiyaç duyduğu ürünlerde Türkiye 1-0 önde. Bu dönemde elektrik aydınlatma ürünlerinde birçok firmamızın ihracat yapmasına da vesile olduk. Ancak gördük ki; potansiyel olarak mevcut taleplerin ancak yarısını karşılayabiliyoruz. Diğer yarısına ise, istenen ürünlerin sistem farkları sebebiyle “üretemiyoruz” cevabı veriyoruz. Buradaki potansiyele mutlaka dikkatinizi çekmek istiyorum.

Bunun sebebi; bugüne kadar Türk elektrik aydınlatma sanayinin, ağırlıklı olarak Afrika ve Ortadoğu pazarlarına yaptığı ihracat sebebiyle, ürün gamı ve üretim bandını bu pazarlara göre ayarlamış olmalarından kaynaklanıyor.

Oysa Avrupa’ya ihracat bugün artık çok daha kolay ve Afrika, Ortadoğu pazarlarına göre çok daha rahat. Ne kadar zor ve riskli görünse de, yeni ürün yatırımları ve belgelendirme gibi hazırlıkların tümünü hızla tamamlamalıyız.

Pandeminin Dünya ticaretinde yarattığı etki ne kadar sürer bilmem ama bugüne kadar şansımızın az olduğu kocaman bir alanda, artık tek alternatif ülke olmayı başarabiliriz.

Ticari ilişkilerin, eğer sağlam bir başlangıca sahipse kolay kolay değişmediği gerçeğini de düşünecek olursak uzun vadede Türkiye’nin konumu ciddi bir sıçrama yapacaktır.

Bu yüzden savunulanın aksine, tam da şimdi cesur adımlar atılmalı ve yatırım yapılmalı. Bu konuda hedef çalışmalar yapan ve derinleştiren markalarımız elbette var. Ancak toplamın içinde çok küçük bir alanı kaplıyor.

Genel olarak korku ve endişenin hakim olduğu bu havayı dağıtmak gerekiyor. Evet bu bir fırsat.. Tabi fırsatları da herkes lehine döndürebiliyor olsa fırsat olmazdı. Görmek için belki de geri çekilip, olan bitene dışardan bakmak lazım. Öyleyse sihirli kelimeyi tekrar edelim; Yapabiliriz.

1983 İstanbul doğumlu olan Nurşah Sunay aslen Of’ludur 🙂 Elektrik Aydınlatma sektöründe reklam satışı, marka danışmanlığı, sektörel fuar hizmetlerine kadar olan tüm Satış-Pazarlama birikimini, 2010 yılında kurduğu Sektörüm Elektrik Aydınlatma Dijital Dergisi’ne taşıyarak sektöre önemli katkı sunan bir medya organı oluşturmuştur. Farklı disiplinlerde bilgi edinmeyi kişisel ilgi alanı olarak benimsemiş; Ekonomi alanında Sermaye Piyasası ve Menkul Kıymetler Borsası, Dinler Tarihi alanında İlahiyat ve Gazetecilik alanında Yeni Medya lisans ve ön lisans eğitimlerini tamamlamıştır. Evli ve 4 çocuk annesi olan Nurşah Sunay, tüm mesleki faaliyetlerini, Sektörüm Dergisi’nin Dijital Medya Direktörlüğünü de üstlenen eşi Serdar Sunay ile birlikte yönetmektedir.