ozdisan-elektronikten-cin-atag

37 yıllık deneyimiyle Türkiye’nin en büyük elektronik komponent tedarikçisi ve distribütörü Özdisan Elektronik, Dünya’nın önde gelen TFT LCD panel & modül üreticilerinden Çinli SAT Group ile güçlerini birleştirdi.

Yatırımlarıyla Büyümesini Sürdürüyor

Üretici firmalara ileri teknoloji içeren elektronik komponent ve PCBA sağlayan Özdisan, 20 milyon Dolar’ı aşan bir yatırımla SAT Group hisselerinin %40’ını satın alarak LCD ekran pazarının güçlü isimlerinden biri oldu.

Yoluna Satoz ismiyle devam eden şirket DMY Grup’un yatırım uzmanlığı alanındaki deneyimleriyle 2016 yılı sonunda, Çin’de ve Dünya’da ilk üç içerisinde yer almayı başardı.

Özdisan Elektronik, Global Oyuncular Arasındaki Yerini Aldı

1980 yılında kurulan ve ilk yıllarında elektronik alanında redresör, regülatör ve kesintisiz güç kaynakları üretimi yapan Özdisan, sonraki süreçte Türkiye’nin en geniş ürün ağına sahip elektronik komponent distribütörü olarak pazar lideri haline geldi.

ozdisan-mustafa-yurttas

Aynı zamanda Dünya’nın önde gelen elektronik komponent üreticilerinin Türkiye temsilciliğini de yürüten Özdisan, yatırımlarını Balkanlar, Ortadoğu ve Avrupa pazarlarında da devam ettiriyor.

Endüstriyel uygulamalar, tablet PC, mobil cihazlar, otomotiv, akıllı bina, tıbbi cihazlar, reklam panoları, video intercom ve door-phone uygulamaları, dokunmatik TFT LCD ürünleri ve diğer endüstriyel uygulamaları pazara sunan Çin merkezli SAT Group ile kurdukları ortaklık sonrası Özdisan, global oyuncular arasındaki yerini almış oldu.

İleri teknoloji, hızlı ve kaliteli üretim anlayışına dayalı yatırımlar konusunda firmaya yön veren Özdisan, Satoz adını alan şirketin 2016 yılı sonunda, Çin’de ve Dünya’da ilk üç içerisinde yer almasını sağladı.

Karlılık 2 Kat Arttı

2013 yılının ilk aylarında görüşmelerine başlanan ortaklık süreci, 20 milyon Dolar’lık bir yatırım maliyetiyle aynı yılın son çeyreğinde tamamlandı.

Ortaklık öncesi 28 milyon Dolar olan şirketin cirosu, 2016 sonunda 89 milyon Dolar’a yükseldi. 2017-2018 boyunca yatırımlara devam edecek olan Satoz, bu süreçte yenilik ve teknolojik gelişmelere destek amacıyla planlanan 12 milyon Dolar’lık yatırımı hayata geçirmeye başladı.

Şirketin 2017 yılı ciro hedefi ise 115 milyon Dolar. DMY Grup sinerjisi ile şirketin, mantık yapısında önemli değişiklikler olmasının ardından, yatırımlar hızla hayata geçti ve karlılık 2 katına, ciro ise 3 katına çıktı.

Teknolojik Gelişmeler Yatırımlara Yön Veriyor

DMY Elektronik Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Özdisan Elektronik Genel Müdürü Mustafa Yurttaş, kurdukları işbirliği ile ilgili olarak; “Özdisan olarak, Türkiye’de yarı iletkenler, aktif & pasif elektromekanik komponentler ile PCB, PCBA ve soğutucu kısmi üretimleri ile pazara yön veriyoruz.

Üretici ya da aracı şirketlere tedariğin yanı sıra, teknik ve lojistik destekler sağlıyoruz. Onların üretimlerine aracılık yapıyor, süreçlerinin daha ekonomik ve kaliteli olmasını sağlıyoruz.

Türkiye pazarındaki liderliğimizi sürdürüyoruz, hedefimiz yeni ortaklıklarla birlikte büyümemizi devam ettirerek global pazarlarda da ismimizden söz ettirmek.

Bu doğrultuda bazı ülkelerde stratejik ortaklıklar kurmayı planladık. SAT Group ile yapmış olduğumuz işbirliği de bu planlamaların ve hedef odaklı çalışmalarımızın kıymetli bir ürünü.

Çin’in, üretim için büyük bir potansiyele sahip olması yatırımlarımızı bu bölgede yoğunlaştırmamızı sağladı.

Şirket olarak elektronik ekranların kullanım alanının her geçen gün genişleyeceğini ve hayatımızda daha fazla yer alacağını öngörüyoruz.

Çin’deki bu yatırımımız vesilesiyle dünya pazarındaki önemli aktörlerden biri olmayı başardık” dedi. Dünya’nın ve Türkiye’nin önde gelen firmalarına LCD panel temin eden Satoz’un Türkiye pazarında da bir yatırım yapması planlanıyor.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.