otomotiv-aydinlatmalarinda-led-ve-yuksek-teknoloji

Otomotiv aydınlatmaları alanında da teknolojinin şekillendirdiği önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Otomotiv farlarında ve diğer sinyal, işaret ve aydınlatma lambalarında da LED lambalar ağırlıklı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bu alanda aydınlatma kalıpları, LED lambalar ve bunlar ile uyumlu yarı iletkenler, elektronik devreler/kartlar ve sürücüler kullanılmaktadır. Otomotiv aydınlatmalarında dışarıda yer alan farlar, fren lambaları, sis lambaları ve işaret lambaları LED ve elektronik sisteme dönmektedir. İç aydınlatmalarda da benzer eğilim yaşanmaktadır.

İç aydınlatma hem fonksiyonel hem de tasarım ve konfor ağırlıklı iç giydirmeye dönüşmektedir. Otomotiv aydınlatmaları başlı başına bir ihtisas alanı olarak gelişmektedir.

otmobil-led-far-kullanimi-gorsel

Otomotiv aydınlatma teknolojisinde gelişme hızla sürmektedir. LED aydınlatmalardan OLED aydınlatmalara geçiş de yaşanmaktadır. Bir diğer gelişme alanı lazer farlardır. Bu iki alanda da çalışmalar sürmektedir. Otomotiv endüstrisindeki önemli dönüşüm ise hem elektrikli araçlara geçiş hem de sürücüsüz araçlara geçiş olarak yaşanmaktadır. Her ikisinde de aydınlatma teknolojileri önemli bir rol oynamaktadır.

Özellikle sürücüsüz otonom araçlarda dış aydınlatmalar aynı zamanda sensör vazifesi de görerek akıllı araçların en önemli unsurları olacaktır. Bu araçlarda farlar ve diğer aydınlatma lambaları aracın iletişimini de sağlayacaktır. Farlar ve aydınlatma ekipmanları dışarıyı algılayarak daha verimli ve konforlu aydınlatma sağlayacaktır.

Otomotiv Aydınlatma Alt Sektörü;

Otomotiv aydınlatma alt sektörü önemli bir gelişme eğilimi göstermeye devam etmektedir. Sektör öncelikle en ileri teknolojiyi kullanmakta ve teknoloji alanında gelişmeler sağlamaktadır. Otomotiv aydınlatma sektöründe yer alan firmalarda gelişmiş ar-ge merkezleri bulunmaktadır. Buna bağlı olarak sektör yurtiçi ihtiyaçlarını karşılarken, önemli ölçüde ihracat ta gerçekleştirmektedir.

Otomotiv aydınlatma sektöründe mühendislik alt yapısı da gelişmiştir. Buna bağlı olarak ürün geliştirme faaliyetleri artmaktadır. Türkiye ürünler alanında küresel beklentileri karşılamakta ve aynı zamanda aydınlatma sistemleri alanında yurtdışına mühendislik hizmetleri sunmaktadır.

Türkiye’de otomotiv aydınlatma alt sektörü kalıp teknolojiler, plastik kalıplar ve reflektör imalatında da yerli ve yeterli yüksek teknolojiye sahip bulunmaktadır. Otomotiv aydınlatma kalıpçılığında Türkiye oldukça rekabetçi konumdadır.

Otomotiv aydınlatma sektöründe yer alan büyük ana oyuncular, tedarikçileri olan diğer işletmelerin gelişmesine de katkı sağlamaktadırlar. Bu firmaların kalite ve yetkinliklerinin arttırılması sağlanmaktadır.

Otomotiv aydınlatma alt sektöründe özellikle Avrupa ülkelerindeki otomotiv üreticilerine ihracat yapılmakta olup, yüksek bir ihracat potansiyeli bulunmaktadır. Otomotiv aydınlatma alt sektörü için önemli bir kısıt, Türkiye’de otomotiv üretiminin yabancı markalar tarafından
yapılması ve ana kararların merkezleri tarafından alınmasıdır.

Kaynak: Elektrikli aydınlatma ekipmanları sektör raporu 2019