bahçecilik aydınlatması
bahçecilik aydınlatması

Münihli Osram, domates ve kenevir gibi ekinlerin iç mekan verimini öngörmekte uzmanlaşmış Montreal’li firmada küçük bir hisse satın aldı. Gelecekte elde edilecek sonuçların umuduyla IoT’de Aydınlatmanın rolü artmaya devam ediyor.

Osram da yine bahçecilik üretimine odaklanarak, domates ve kenevir gibi ekinlerin iç mekan verimini öngörmekte uzmanlaşmış Kanadalı startupta hisse satın alarak bilişim teknolojileri firmalarına yatırım yapmaya devam ediyor.

Münih merkezli Osram, 2,85 milyon dolar düzeyinde ilk aşama fonlaması ile belirli bir dizi bitkinin durumunun nasıl olduğunu ve verimlerinin ne olacağını belirlemek amacıyla sensörler kullanılarak toplanan verileri analiz etmeye yönelik algoritmalar geliştiren Montreal merkezli Motorleaf şirketine ortak oldu. Motorleaf geliştirdiği teknolojiyi bir çeşit yapay zeka (AI) olarak tanımlıyor.

Daha önceki Osram bahçecilik yatırımları daha ziyade çeşitli ekinler için LED ışık programlarının parlaklık, dozlar ve spektrum optimizasyonuna odaklanmıştı. Motorleaf’e yapılan bu yatırım, bahçecilik aydınlatması ve diğer bitki yetiştirme teknolojilerinde işlerin nasıl gittiğini belirlemeyi amaçlayan bir çeşit rapor niteliğinde.

bahçecilik aydınlatması

Yatırımı gerçekleştiren Osram Fluxunit iş hızlandırma grubu Genel müdürü Ulrich Eisele konuyla ilgili olarak, “Ticari seralar ve iç mekan tarım uygulamalarında üretim performansını ve tahmin edilebilirliğini optimize etmeye yönelik gelişmiş veri analiz yöntemlerinden faydalanmakta büyük potansiyel görüyoruz,” dedi.

Motorleaf teknolojisi, domates bitkilerinin ne kadar ürün vereceğini belirlemeye yardımcı oluyor. İlerleyen dönemde ise bu teknoloji yardımıyla aydınlatmanın ayarlanmasıyla verimi artırma şansı yakalanabilir. (Fotoğraf: Osram.)

Osram, Californialı bir sera olan SunSelect ile gerçekleştirdikleri bir domates deneyinde, Motorleaf AI teknolojisinin verim tahmin hatalarını %50’ye kadar azalttığını belirtti.

Motorleaf, tarım çıktısını artıracak değişiklikleri mümkün kılabilmek için gelecekte bu gözlem yeteneklerini aydınlatma gibi diğer sistemler ile bir araya getirmeyi unut ediyor.

Motorleaf CEO’su Alastair Monk verdiği demeçte, “Aydınlatmadan bitki takviyelerine ve ekin hastalıklarının meydana gelmeden önce tahminine kadar her şeyi yönetmeye yardımcı olan dinamik tarım protokolleri ve yatırım geri dönüşünü artıran optimize tarım şartları —tümü gerçek zamanlı verilere dayanmaktadır—üretiyoruz,” dedi.

Monk, yakın zamanda Motorleaf’in geliştirdiği yapay zekanın aydınlatma bağlamında nasıl çalışacağını açıkladığı Cannabis Business Times dergisinde köşe yazarlığı yapıyor.

Yazısında şu sözlere yer verdi: “Bu uygulamalardan biri de yetiştirme odasında kullanılan ışık (PAR) düzeyi ve spektrumunun denetimi olacaktır. Her saat başı ölçüm almak için odaya girilmesine gerek kalmayacak ve bitkilere doğru miktarda akı ve doğru ışık spektrumunun ulaştığından emin olunacak.

Ne kadar çabalasanız da sadece HPS aydınlatmalarınıza bakarak bunların işletmenizin maksimum üretim çıktısı için ihtiyaç duyduğu optimal aralığın altında çalıştığını söylemek mümkün olmaz. Motorleaf ekibi olarak, bu veri toplama ve bu aydınlatmaların düşük performans göstermesi halinde uyarıları otomatik hale getirerek bunu mümkün kılmaya çalışıyoruz. İşte yapay zeka böyle işliyor.”

Bu yatırım, Osram’ın  Austin, Teksas merkezli ve LEDs Dergisine Enerji verimliliği ve bahçecilik aydınlatma ölçütleri üzerine yazılar hazırlamakta olan iç mekan tarlaları için akıllı LED tabanlı yetiştiricilik aydınlatma sistemleri geliştirmekte uzmanlaşmış Fluence Bioengineering’i satın aldığını duyurmasından sadece birkaç hafta sonra geldi.

Osram bir sene önce Agrilution adlı Münihli bir şirket olan ve ev kullanımı için yetiştirme kutuları üreten Fluxunit’te azınlık hissesi satın almıştı.

Birçok büyük aydınlatma şirketi gibi Osram da aydınlatma uygulamalarını Nesnelerin İnternetinin (IoT) en önemli taşıyıcısı konumuna getirmek amacıyla bilişim teknolojileri alanında önemli yatırımlar yapıyor. Osram’ın çok sayıdaki IoT hamlesi ve yatırımı arasında, perakende müşterileriyle akıllı telefonları aracılığıyla mağaza içerisinde etkileşime geçmeye yardımcı yazılımlar üreten İsviçreli beaconsmind AG‘de hisse senedi pozisyonu almış olması da yer alıyor.

Osram yakın zamanda tavan armatürlerine 5G vericiler yerleştirmek üzerine deneyler yapmak amacıyla Mobil telefon ağları devi Nokia ile işbirliği anlaşması imzaladı.

Şirket yüksek teknoloji dünyasındaki çalışmalarını bir araya getirmeyi amaçlayarak iki ay kadar önce Lightelligence adını verdikleri kapsamlı bir IoT mimarisinin lansmanını gerçekleştirdi.

Aydınlatma sektörünün kendisini bir BT sağlayıcı ve veri hizmetleri konumuna getirme çabaları hem Osram hem de sektör lideri Philips‘in geçtiğimiz aylarda ortaya koyduğu üzere mali açıdan zorluklar içeriyor.

Bununla birlikte, Motorleaf yatırımında Osram’ın yerinde alan diğer yatırımcılar arasında Radicle Growth, Desjardins Capital, Real Ventures, BDC Capital ve 500 Startups Canada yer alıyor.

MARK HALPER, LEDs Dergisi eş editörü ve enerji, teknoloji ve iş alanlarında uzman gazetecidir([email protected]).

 

Kaynak : edsmagazine.com