dubai görsel
dubai görsel

Ortadoğu’nun en geniş katılımlı altyapı ve iş makineleri fuarı BIG 5 Heavy; Ortadoğu inşaat piyasasına şekil veren BIG 5 Show Dubai ile eş zamanlı olarak düzenlenecek.

Middle East Concrete Fuarı’nın da BIG 5 Show Dubai bünyesine katılmasıyla birlikte, inşaat sektörünün tüm paydaşları tek bir çatı altında toplanacak.

Bu atılımla birlikte Ortadoğu’daki ‘Mega Yapı Etkinliği’ kimliğini daha da güçlendirecek olan The BIG 5 Show Dubai, sektörün ve Türkiye’nin ihracat arayışlarına cevap verecek.

Bu sene 26-29 Kasım’da Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleşecek olan fuarda, iş makineleri sektörü için düzenlenen BIG 5 Heavy Fuarının yanı sıra, beton sektörü için Middle East Concrete (MEC), güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji sektörü için THE BIG 5 SOLAR, ısıtma-soğutma için HVACR EXPO, kentsel tasarım ve çevre düzenlemeleri için de URBAN DESIGN & LANDSCAPING EXPO fuarları da düzenleniyor olacak.

Mega yapı etkinliğinin Türkiye milli katılım organizatörlüğünü üstlenen Expotim & Ladin Grubu İcra Kurulu Üyesi Çağatay Erşahin, “Bu yıl BIG 5 HEAVY Fuarının Mart ayındaki organizasyonu bize gösterdi ki; inşaat makineleri ve araçları, temel ve hafriyat, yol inşaatları ve şantiye ekipmanları gibi sektörlerde giderek büyüyen bir talep söz konusu.

Sektörden alınan geri dönüşler doğrultusunda, bu talebi daha iyi cevaplamak için BIG 5 HEAVY Fuarının yeniden Orta Doğu’nun en büyük yapı etkinliği, THE BIG 5 SHOW DUBAI Fuarı ile bir arada düzenleneceğini ilan etmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

‘Mega Yapı Etkinliğine Yakışan Bir Hüviyet’

Sözlerine The BIG 5 Show Dubai Fuarında yaşanan büyüme ile devam eden Çağatay Erşahin, “BIG 5 HEAVY’nin de entegrasyonuyla, daha da büyüyen THE BIG 5 SHOW DUBAI Fuarı, 250’ye yakın Türk firmasının da katılımıyla, “mega yapı etkinliği” nitelemesine yakışan bir hüviyete yeniden kavuşmuş olacak.

Fuarı ziyaret edecek olan 65.000’den fazla satın alma yetkisine sahip yönetici ve sektör profesyonelleri, yapı sektöründe tasarımdan son işlere, yani bir inşaatın başından sonuna kadar kullanılan tüm ürün ve hizmetleri bir arada bulabilecekler” diye konuştu.

BIG 5 SHOW Dubai’ye entegre edilen beton sektörünün Orta Doğu’daki en önemli buluşma platformu Middle East Concrete (MEC) Fuarının da, 100’den fazla katılımcı beton şirketi ve dünyaca ünlü The American Concrete Institute, PCI ve Precast For All gibi kuruluşlar tarafından verilen seminer ve eğitici etkinliklerle beton ve beton ekipmanları sektörünün en önemli buluşmasına ev sahipliği yapması bekleniyor.

BIG 5 Show Dubai katılımcılarından olan Bauer Equipment Gulf Operasyon Müdürü Robert Winkler, “Körfez bölgesi inşaat sektörünün giderek hareketlendiği bu dönemde, BIG 5 HEAVY ile BIG 5 SHOW DUBAI Fuarlarını birleştirmenin doğru bir adım olduğunu düşünüyoruz” diyerek BIG 5 Heavy hamlesini memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Hawkeye Pedershaab Satış ve Küresel Pazarlama Direktörü Torben Mørch ise, “Yıllardır Middle East Concrete Fuarı, firmamız için Orta Doğu’daki satış ve pazarlama faaliyetlerimizi destekleyen en önemli kaldıraç görevini gördü.

Middle East Concrete Fuarının yeniden BIG 5 Show Dubai ile birleşmesi bu fuarın etkinliğini artırma yönünde kilit rol oynayacaktır” diye konuştu.

Türkiye, Ticaret Merkezi Olacak Konumda

Çağatay ERŞAHİN Executive Board Member, Sales&Marketing Director at Expotim & Ladin Group

olarak, Türkiye’nin ihracat arayışlarını da yanıtlamayı hedeflediklerini belirten Çağatay Erşahin, şöyle konuştu: ‘’Türkiye, bulunduğu bölgenin ticari ve finansal merkezi olabilecek bir ülke konumundadır.

Fakat bu konumundan ve bu avantajından tam anlamıyla yararlandığını söylersek çok doğru olmaz. En azından fuarcılık sektörüne baktığımızda, yurt içinde düzenlenen fuarlarda son yıllarda yerel katılımcı ve ziyaretçilere daha fazla önem verildiğine, hedefin daha çok iç piyasa olduğuna şahit oluyoruz.

Hâlbuki bu konuda odak noktasının uluslararası katılımcı ve ziyaretçi olması gerekmektedir, çünkü iç piyasadaki değerlerimizi ancak uluslararası alana taşır ve onların uluslararası rekabet içinde ayakta kalmalarını sağlayabilirsek başarılı olabiliriz. Bu sayede ülkemizdeki fuarlar da yabancı ziyaretçiler için bir çekim merkezi haline gelir.

Biz Expotim & Ladin Grubu olarak yurt dışında düzenlediğimiz fuarlarda hep bu prensiple hareket etmekte, ihracatçı firmalarımızın doğru pazarlarda doğru ziyaretçi yani müşteri ile buluşmasını sağlayarak, onların başarılı bir fuar geçirmeleri için elimizden gelen her şeyi yapmaktayız.

İş garantili fuar portföyümüz ve kalitesinden ödün vermediğimiz hizmetimiz ile bugüne kadar 380’den fazla fuar organizasyonuna imza atmış olup, 300,000+ m2’lik net fuar alanında 13,000+ katılımcı firma ile çalıştık.

Özellikle dış ticaretin öneminin çok arttığı ve kurdaki artışla firmalarımızın yurt dışı pazarlarda rekabet üstünlüğü sağlayacağı bu dönemde, TC Ticaret Bakanlığı tarafından milli katılım organizasyonu kapsamında teşviklerle desteklenen fırsat fuarlarla ihracatımıza çok önemli destek vereceğimizi düşünüyorum.’’

Batuhan KILBAŞ

Pazarlama Sorumlusu / Marketing Specialist

Expotim Uluslararası Fuar Organizasyonları A.Ş- marketing1@expotim.com – (0212) 356 00 56 – 0506 639 55 28

 

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.