ofislerde-verimlilik-neden-dustu

Üretken ve verimli bir ticari ofis, başarılı bir işletmenin nabız atışları gibidir. Sürekli nabız atışları ve performans takip edilmeli, aksi bir durum veya sorun oluştuğu zaman hızlıca müdahale edilmelidir. Bu nedenle, sorunları tanımlamak ve bunların üstesinden gelmek için bir strateji oluşturmak çok önemlidir.

Aşağıda sizlerle ilerlemenin yavaşlamasına neden olan başlıca sebepleri ve tekrar normale dönmek için yapılması gerekenlerin en basit yollarını paylaşıyorum.

Sorunlu Çalışanlar

Herhangi bir ticari ofis alanında harika çalışanlar itici bir güçtür. Daha akıllı bir işe alım sürecine yatırım yapmak, verimlilik için bir temel oluşturacaktır.

Bununla birlikte, motivasyon kaybı ve işten ayrılmalarda aynı derecede zararlıdır. Çalışanları mutlu etmek için ekstra yol kat ederek bu sorunlarla mücadele edebilirsiniz. Kişisel yönlere ek olarak, meslektaşlarınız arasında ve sektördeki diğer oyuncularla güçlü ilişkiler geliştirmeye çalışmalısınız.

ofislerde-verimliligin-dusme-sebeplerinden-biri-de-sorunlu-calisanlardir

Aynı şekilde, işveren-çalışan bağlılığının sürekliliği dikkat gerektirir. Uyum içinde çalışan bir ekip ile ilerlemek büyümenizi sağlayacaktır.

Arızalı Ekipman

Gelişmiş ofis ortamlarında, bilgisayardan telekom sistemlerine kadar çok çeşitli ekipmanlar  işin verimliği için kullanılır. Tüm sistemlerin çalışmaya hazır olması ve gerektiğinde acil teknik destek verecek ekiplerin sağlanması önemlidir.

Yetersiz veya hatalı ürünler nedeniyle bir işi tamamlayamamaktan daha büyük bir hayal kırıklığı yoktur. Sistemlerin periyodik bakımları ve acil eylem planlarının kurulması işin sürekliği için güvence olacaktır.

Kötü İşbirliği

Kolektif ve ekip başarısı tartışmasız bireysel üretkenlikten çok daha önemlidir. Çalışanlar ve ekip arasındaki işbirliği düzeyleri istenen düzeylerde değilse üretkenlik düşecektir.

Günümüz dünyasında çalışanlar arasındaki iç etkileşimler ile iletişim şirketteki tüm bölümlerin kendi aralarında bağ kurarak ilerlemesi ve iletişim halinde olması beklenmektedir.

ofislerde-zaman-kaybini-onlemek-icin-gerekli-stratejiler-gelistirilmesi-gerekir

Online video konferans ortamlarına, mesajlaşma uygulamalarına ve proje yönetimi araçlarına yatırım yapmak işlerin verimliliğine yardımcı olacaktır. Her şeyden önce, zaman kaybını önlemek için stratejinizi uyarlamanız gerekecektir.

Bu daha kısa ekip toplantıları yapmanızı sağlayacak, ekip liderlerini ve kıdemli personeli daha verimli kullanmak için akıllı bir yaklaşım olarak kendini gösterecektir.

Güvenli Olmayan Ortam

Ofisinizin tasarımı ve kullanmış olduğunuz renklerin özellikleri çalışanlarınız moralini etkileyebilir. Gerçekte üretkenliğe yönelik en büyük tehdit emniyet ve güvenlikteki eksikliklerden kaynaklanmaktadır. Çalışanlar, güvenliklerinden emin değillerse dikkatleri çok dağılacaktır.

Online ve çevrimiçi çalışmalarınızda bilgi güvenliği ve verilerinizi korumak için yapacaklarınız gündeminizin en üstünde yer almalıdır. Bu arada çalışanların giriş çıkışını kontrol edecek sistemler çalışanların takibi için iyi bir yöntemdir.

Ofisteki temizlik ve hijyenin sağlanması çalışanların ofise gelip çalışmaları için pandemi sürecinde kafalarında rahatlık sağlayacaktır. 

Çok Fazla Sorumluluk

Bir çalışanın bir görevi tamamlayabilmesi gerçeği, bunu yapmaları gerektiği anlamına gelmez. Üst düzey yöneticiler kendi yapacakları işler yerine temel ve günlük işlere zaman harcadığında gerçek yeteneklerini kullanmalarını engellemiş olurlar.

Sahadaki çalışanların en zorlu görevlere odaklanmasına izin verilmelidir. Kolay ve rutin görevlerin yapılması için uzaktan serbest çalışanlar ve sanal asistanları kullanmak en uygunudur. Görevlere göre iş dağılımı şirketin zamanının ve bütçesinin verimliliğini en üst düzeye çıkaracak ve daha fazla çıktının üretilmesini sağlayacaktır.

Ofislerde verimliliğin artmasına sağlayacak her bir adım bizlere yeni stratejilerin oluşturulması için fırsatlar yaracaktır.

Görüşmek dileğiyle…