aydınlatma-nedir

Ev dekorasyonunda aydınlatma önemlidir. Her odanın işlevine göre doğru abajur ya da lokal aydınlatma seçenekleri ile aydınlatılmasının sağlanması, hem beden hem göz hem de ruh sağlığı üzerinde bir çok etki yaratır.

Yapılan araştırmalar, yeteri kadar aydınlatılmamış mekanların zaman içinde kişinin ruh halini etkilediği ve gerçekleştirmesi gereken aktivite ve işleri doğru yapamadığı gösteriyor. Peki hangi oda nasıl aydınlatılmalı. “Ev aydınlatması” üzerine kısa bir etüt.

Evler genelde bir salon, yatak odası/yatak odaları, mutfak ve banyodan oluşur. Ev halkının yaşı ve gereksinimlerine göre şekillendirilen odalarda tercih edilmesi gereken aydınlatma biçimleri vardır.

Salon; genellikle ana yemeğin yenildiği, televizyon izlenen ya da müzik dinlenen ve yahut sohbet için kullanılan, tüm ev halkının ortak kullanım alanıdır.

Salon aydınlatılması nasıl olmalı

Yemek masasının üzerinde iyi bir aydınlatma sisteminin kurulması (Yenilen yemeğin görülmesi, sofra etrafındaki bireylerin geçirdikleri zamandan keyif alması, hatta iştah düzeyi için önem taşır) gerekir. Bu noktada önerimiz, masanın üzerine inen ve lokal bazda aydınlatma gerçekleştiren bir avize seçiminin tercihidir.

Yine salonda oturma ve televizyon izleme alanı olarak düzenlenen bölümde tercih edilmesi gereken aydınlatma seçimi şu şekilde olmalıdır: Rahatlamayı sağlayacak aydınlık düzeyine sahip bir avize ve bu avizeyi destekleyen tavan aydınlatması ve buna ek olarak ana oturma gurubunun sağında ve solunda konumlanacak abajurlar.

Böylece tavan aydınlatmasını zaman zaman devre dışı bırakarak alçak aydınlatma ya da zemin aydınlatma sağlanabilir. Mutfak, mutfak yemek hazırlanan bölüm olduğu için hijyen önemlidir.

Gerekli hijyenin sağlandığının algılanması ise doğru aydınlatma ile sağlanır. Mutfakta eğer yemek masası bulunuyor ise burada da tıpkı salonda olduğu gibi masa üzerine uzanan bir aydınlatma tercih edilmelidir.

Tavan aydınlatmasına ek olarak lokal aydınlatmalar da mutfakta önem taşır

Bu nedenle tezgah üzerini aydınlatacak ekipmanların seçimi önem kazanır. Banyoların aydınlatılması, banyolar genel hijyen bakımının yapıldığı alanlardır.

Bu nedenle genel bir aydınlatmaya ek olarak banyo aynasının da aydınlatılması önemlidir. Traş ya da makyaj yapımında aynayı aydınlatan bir ekipmana ihtiyaç duyacaksınız.

Yatak odaları, aydınlatmanın pek de dikkate alınmadığı alanlardır. Oysa ki burada da hem tavan hem de lokal aydınlatma tercih edilmesi gerekir. Yatak odalarında avize seçiminde odak tercih edilen ampülde olmalıdır.

Hafif ışık veren bir ampul uykuya hazırlık sürecinizi destekleyecektir. Eğer yatak odası aynı zamanda bir çalışma odası ise burada da çalışma masasının lokal aydınlatılması gerekir.

Aydınlatma özellikle sonbahar ve kış depresyonuna yakalanmış kişiler için ayrı önem taşır. Eğer siz de ruh halinizin değişen mevsim ile birlikte değişmesinden şikayetçiyseniz doğru aydınlatma seçenekleri ile ışıktan bol bol yararlanmaya bakın. Işık ve aydınlık bedene iyi gelen kavramlardır.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.