ntsr-fuarcilik-engin-er-ile-soylesi

Firmaların İstanbullight Fuarı’nı tercih etme sebepleri neler olmalı?

Engin ER: Türk aydınlatma üreticilerinin tek derneği olan AGİD ve Aydınlatma Türk Milli komitesi (ATMK) ile birlikte başladığımız ve iki yılda bir düzenlediğimiz aydınlatma fuarını bu yıl 8.kez düzenleyeceğiz.

İstanbullight Aydınlatma Teknolojileri Fuarı ve Kongresi, aydınlatma sektörünün de büyümesi ile her geçen yıl daha da büyüyerek sadece Türkiye’deki aydınlatma profesyonellerinin değil çevre ülkelerden gelen birçok ziyaretçinin de sabırsızlıkla beklediği bir etkinlik haline geldi.

Özellikle Avrupa’daki aydınlatma şirketleri üretimlerini maliyetlerden dolayı Uzakdoğu ülkelerine kaydırdılar. Ancak lojistik ve kalite problemlerinden dolayı da yeni tedarikçi ülke arayışına girmiş durumdalar.

Bu açıdan bakıldığında Türkiye bölgede tedarikçi olma konusunda adayların başında geliyor. Ayrıca Türk inşaat şirketleri son yıllarda dünyada birçok büyük inşaat projeleri aldılar.

Bu projelerdeki aydınlatma ürünlerini de öncelikle Türk şirketlerinden temin etmek istediklerinden dolayı aydınlatma sektörü inşaat sektörünün ivmesi ile daha da hızlı büyümekte.

Bu etkenlerle bu yıl 18-21 Nisan tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenleyeceğimiz İstanbullight Aydınlatma Teknolojileri Fuarı ve Kongresi bugüne kadar yapılan aydınlatma fuarlarımızdan çok daha büyük ve kapsamlı olacak.

Sektörün önemli firmalarını Uluslararası ziyaretçilerle buluşturmayı hedefleyen ve profesyonel aydınlatmadaki yeniliklerin zengin konferans içerikleri ile tartışıldığı İstanbullight yeni iş bağlantıları ve firmaların Network’u için önemli bir buluşma noktası haline gelmiştir.

Fuarcılığın Aydınlatma sektörüne katkıları neler olacaktır?

Engin ER: Türk fuarcılık sektörü son yıllarda yabancı fuarcılık şirketlerinin Türkiye’ye yoğun ilgisinden dolayı hızla gelişmekte ve büyük değişim göstermektedir.

Fuarcılık sektöründe özellikle kalitenin arttırılması ve standartların belirlenmesi konusunda yabancı fuarcılık şirketlerinin sektöre katkısı olmakta.

Avrupa’daki ekonomik krize göre Türk ekonomisinin daha az etkilenmesi, çevremizdeki ülkelerdeki ve Avrupa’ya gitmekte zorlanan birçok ülkedeki işadamları Türkiye’ye daha rahat ulaşmasından dolayı yeni teknolojileri ve ürünleri görmek için Türkiye’deki fuarları tercih ediyorlar.

Bu nedenle Avrupa’daki şirketlerinde Türkiye’de ki fuarlara katılımı artıyor ve Türkiye’deki fuarlar artık batı ile doğunun buluştuğu ticaret platformlarına ev sahipliği yapıyor.

Önümüzdeki yıllarda özellikle İstanbul da çok daha gelişmiş fuar alanlarının yapılması ile Türk fuarcılığı çok daha hızla büyüyerek dünyada çok daha ön sıralara yükselecektir.

 Yurtdışı ziyaretçileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Engin ER: Ekonomi Bakanlığı’mızın koordinatörlüğünde İMMİB organizatörlüğünde; Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Cezayir, Fas, Gürcistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kuveyt, Macaristan, Mısır, Polonya, Romanya, Sudan, Tacikistan, Tunus, Türkmenistan, Ürdün gibi çevre ülkeler ile alım heyeti programı çalışmaları yürütülmekte ve sektörle ilgili firmalara davetler gönderilmektedir.

Bu ülkelerden aydınlatma sektörü ile ilgilenen şirket temsilcileri 2 gün boyunca görüşmeler yapmak ve fuarı gezmek üzere ülkemize gelecek ve Türk aydınlatma şirketi temsilcileri ile buluşacaklardır.

Ayrıca AGİD’ in de üye olduğu Avrupa Aydınlatma Federasyonu üyelerinin yanı sıra sektörle ilgili tüm federasyonların başkanları fuarımıza özel olarak davet edilmiştir.

Çin, Kore, Tayvan ve Newyork’ ta bulunan uluslararası acentalarımız ile ziyaretçi çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Azerbaycan, Romanya, Rusya ve Almanya’da bulunan Uluslararası Mimarlar Birliği üyelerine de davetler gönderilmiştir.

Bunun yanı sıra Ortadoğu ve Balkanlardaki ilgili tüm firmalar ve birliklerin fuarımıza davetleri yapılmış, birçok firmadan katılım onayı alınmıştır amacımız İstanbullight’ı bölgedeki aydınlatma firmalarının buluşma noktası haline getirmektir.

Bu sene fuarınızda ne gibi değişiklikler var?

Engin ER: İstanbullight Aydınlatma Teknolojileri Fuarı ve Kongresi sadece sektörde bulunan şirketlerin stand açtığı bir etkinlik olmaktan çok, içerdiği birçok farklı meslek grubunu da dahil eden etkinliklerle ön plana çıkan bir buluşma noktası haline getirmek.

Bu etkinliklerin en önemlisi Aydınlatma Türk Milli komitesinin (ATMK) düzenlediği ve 2 gün sürecek olan 9.Ulusal Aydınlatma Kongresidir. Bu kongrede aydınlatma sektöründeki en güncel konular “aydınlatmada güncel yaklaşımlar ve Led” konusu başlığı altında konuşulacak ve bu konuda birçok bildiri sunulacak.

Ayrıca aydınlatma sektör için önemli bir diğer etkinlik ise dünya çapında tanınmış Buro Happold’un Tasarım Grubu ­Başkanı Richard Cameron’un İstanbullight Fuarı’na katılımı ve Manchester’da yeni tamamlanan çevreye duyarlı aydınlatma tasarımı ile Breeam sertifikası almış olan “One Angel Square” binasının aydınlatması hakkında yapacağı konuşma olacak.

Endüstri tasarımcılarının meslek kuruluşu olan ETMK’ nın organize ettiği ve 2 gün sürecek olan atölye çalışmasında Türk endüstri tasarımcıları fuar alanında “Ofisler için aydınlatma” konulu bir atölye çalışması yaparak yepyeni ürünler tasarlayacaklar ve bunları 2. günün sonunda sergileyecekler.

Uluslararası Tesis Teknik Müdürleri Derneği’nin düzenleyeceği “tesislerde aydınlatma sistemleri, yöntemleri ve uygulama örnekleri” konulu seminer, derneğin üyeleri ve aydınlatma profesyonelleri tarafından merakla bekleniyor.

Türkiye’ de ki otel, alışveriş merkezi, hastane, plaza gibi ticari mekanların teknik müdürlerinin üye olduğu derneğin semineri 20 Nisan Cumartesi günü düzenlenecek. Herkes için mimarlık derneği ile yapılacak olan “Mimarlık öğrencilerinin aydınlatmaya yaklaşımları” konulu atölye çalışması 20 Nisan Cumartesi günü yapılacak.

İstanbullight fuarı aydınlatma sektörünün ve paydaşlarının buluştuğu bir etkinlik, bilgi paylaşımı ve ticaret platformu haline gelmiştir ve her yıl daha da zengin içeriklerle büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir.

Fuarı ziyaret etmesi için özel olarak yaptığınız mimar gruplarına yönelik çalışmalarınız var mı?

Engin ER: Dünya Devi Buro Happold’un Tasarım Grubu Başkanı Richard Cameron İstanbullight Fuarı için geliyor. Fuarın ilk günü olan 18 Nisan’da öğleden sonra Türk aydınlatma sektörü ile buluşacak ve 16 yıllık deneyimlerini paylaşacak.

İngiltere’nin ilk Breem sertifikasını alan ticari yapı olan Manchestar’daki One Angel Square’de uyguladığı aydınlatma tasarımını anlatmak üzere İstanbul’a gelecek olan Cameron, mimari yapılarda aydınlatmanın önemini ve çevreye duyarlı aydınlatma sistemleri hakkında bilgi veriyor olacak.

Geçtiğimiz yıl toplam 13 ödül alan ve 27 ülkede faaliyet gösteren Buro Happold’un gerçekleştirdiği projelerin başında Westminister Academy, Glasgow’da yer alan Princess Square Mall, Newyork’ta ki Sperone Westwater Galeri, İngiltere’de ikonik bir köprü olan Temple Quay köprüsü bulunuyor.

İç Mimarlar Odası fuarın 2. gününde yapacağı seminerde İç mekan tasarımında aydınlatmanın önemini vurgulayacak ve iç mimarların buluşma noktası da İstanbullight olacak.


 

Interview with Engin Er NTSR Fairs Group Director

What should be the reasons for companies to prefer İstanbullight Fair?

Engin ER: We will organize the lighting fair, which we started with the only association of Turkish lighting manufacturers AGİD ( Lighting Luminaries Manufacturers Association) and Turkish National Committee on Illumination (ATMK) and we organize biyearly, this year for the 8th time.

İstanbullight Lighting Technologies Fair and Congress, has grown each year in parallel to the growth of the lighting sector and become and even that is looked forward to by not only the lighting professionals in Turkey but also many visitors from neighbouring countries.

The lighting companies, especially in Europe, have moved their production to Far-East due to the production costs. However because of problems in logistics and quality, they started to search for new supplying countries.

In this sense, Turkey is on the top of the list to be the supplier in the region. Additionally, Turkish construction companies have conducted many great construction projects in the recent years.

Since they want to supply their lighting products on these products from Turkish companies, the lighting sector is growing even faster.

İstanbullight Lighting Technologies Fair and Congress, which will be held at İstanbul Fair Centre, will be bigger and more comprehensive than all the previous lighting fairs.

İstanbullight, which aims to introduce the significant companies of the sector to international visitors and where the innovations in professional lighting will be discussed through rich conference contents, has become a remarkable meeting point for the companies’ new business contacts and networks.

What will the benefits of fair organization be for the sector?

Engin ER: Turkish fair organization sector has been rapidly developing and changing recently owing to the intense interest from foreign fair organization companies towards Turkey.

The foreign fair organization companies have contributions to the sector especially in increasing the quality and defining the standards in the fair organization sector.

Businessmen from many countries that have difficulty in going to Europe and ones from neighbouring countries prefer the fairs in Turkey to see new technologies and products thanks to its easier access and the fact that Turkey has been affected less by the Economic crisis in Europe.

For this reason, the participation of European countries to the fairs in Turkey also increases and the fairs in Turkey now host commercial platforms where the East and the West meet. With even more advanced fairs done especially in İstanbul, Turkish fair organization will grow much faster and rise up to high ranks in the world.

Can we get information about your foreign visitors?

Engin ER: Procurement committee program studies are conducted and the related companies are sent invitations to the surrounding countries like Azerbaijan, United Arab Emirates, Bulgaria, Algeria, Morocco, Georgia, Iraq, Iran, Kazakhstan, Kirgizia, Kuwait, Hungary, Egypt, Poland, Romania, Sudan, Tajikistan, Tunisia, Turkmenistan and Jordan with the coordination of our Ministry of Economics and through the organization of İMMİB.

Representatives of companies that are interested in the lighting sector from these companies will come to our country to have meeting and see the fair for two days and they will meet representatives of Turkish lighting companies. Besides, presidents of all the federations in relation to the sector along with the members of European Lighting Federation, which has AGİD as a member, have been specially invited to our fair.

We are also conducting visitor studies with our international agencies in China, Korea, Taiwan and New York.

The members of International Union of Architects, which is located in Azerbaijan, Romania, Russia and Germany, were also sent invitations. Moreover all the relevant companies and unions in the Middle East and the Balkans have been invited and many companies approved their participation. Our aim is to make İstanbullight a meeting point for the lighting companies in the region.

What kind of changes will there be on the fair this year?

Engin ER: The main goal is to make İstanbullight Lighting Technologies Fair and Congress not only an event where companies of the sector open stands, but also a meeting point which outstands with events that include many different vocational groups that it contains.

The most remarkable one of these events is the 9th National Lighting Congress, which will last 2 days, organized by Turkish National Committee on Illumination (ATMK).

In this congress, the most recent issues in the lighting sector will be discussed under the topic “latest approaches in lighting and Led” and many declarations will be made for this matter. Another important event for the sector will be the participation of Richard Cameron- President of globally known Buro Happold’s Design Group to the fair and his speech on “One Angel Square” building which has just been completed in Manchester and has received Breeam certificate with its environmentally sensitive lighting design.

In the 2-day workshop study, which will be organized by ETMK, vocational institution of industrial designers, Turkish industrial designers will make a workshop activity in the fair area with the topic “Lighting for Offices”, will design new products and they will exhibit these at the end of the 2nd day. The seminar with the topic; “lighting systems, methods and application models in facilities”, which will be organized by International Facility Technical Managers Association, is expected by the members of the association and lighting professionals.

The seminar of the association, whose members are the technical managers of commercial settings like hotels, shopping centres, hospitals and plazas, will be held on Saturday 20th April. The workshop activity with the title “Approaches of Architecture Students towards lighting” which will be held with the association of architecture for everyone, is going to be held on Saturday 20th April.

İstanbullight has evolved into an event and a platform for trade and knowledge sharing where the lighting sector and its shareholders come together; it is continuing to grow and develop with rich contents every other year.

Do you have studies especially for architect groups for them to visit the fair?

Engin ER: The President of the Design Group of a Global Giant Buro Happold, Richard Cameron is coming for İstanbullight Fair. He will meet the Turkish lighting sector in the afternoon on 18th April, the first day of the fair, and he will share his experience of 16 years.

Cameron will come to İstanbul to talk about the lighting design that he applied on One Angel Square, which is the first commercial building to receive Breeam certificate in the UK. He will give information about the significance of lighting in architectural structures and environmentally sensitive buildings.

Some of the large projects that was conducted by Buro Happold, which operates in 27 countries and received a total number of 13 awards last year, are Westminister Academy, Princess Square Mall in Glasgow, Sperone Westwater Gallery in New York and an iconic bridge in England, Temple Quay. The Chamber of Interior Designers will underline the importance of lighting in interior designing in the seminar that they will hold on the 2nd day of the fair. And the meeting point of the interior designers will also be İstanbullight.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.