Ülkemizin kaderini belirleyecek bir seçime daha hızla hazırlandığımız şu süreçte sandık başında olmasa bile bazı tercihlerin yapılması ve bu seçim esasına uygun olarak satış stratejilerinin adaptasyonu ile ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle bir seçim yapabilmek için şu sorulara yanıt bulmamız gerekecek.

  • Satılması istenen ürünler nedir?
  • Bu ürünlerin kullanım alanları nedir?
  • Son kullanıcı tercihli mi yoksa müteahhit mantığı ile mi hareket etmelidir?
  • Her iki taraf aynı anda mutlu edilip siz de satış yapmış olabilir misiniz?
  • Satış stratejisini hangi amaçlar doğrultusunda belirlemelisiniz?

Yaşamın olduğu her alanda elektrik ve internet kullanımının sağlanması ile belli bir alan dâhilinde bulunan (daire, villa, yat, fuar alanı, toplantı odası vb.) tüm elektronik cihazların tablet ve cep telefonlarınızdan ya da belli bir panel üzerinden kullanımının sağlanmasına otomasyon demekteyiz.

Yaşam alanlarımızda iklimlendirme, güvenlik, aydınlatma, multimedya, bahçe sulama, motorlu perde panjur kontrolleri ise son kullanıcıya çoklukla sunulan otomasyon çözümleridir. Bu konuda sektörde çok sayıda rekabet halinde firma ile karşılaşmak mümkün ancak bazıları biraz daha öne çıkmaktadır. Örneğin, HDL Türkiye Distribütörü SmartBS Otomasyon ve Mühendislik Sistemleri gibi.

Pazarda üretici / satıcı firma satış ekipleri çoklukla müşteriye her şeyi bir arada sunabilmeyi ve maksimum düzeyde satış değeri yakalayabilmeyi amaçlamaktayken, alıcılar ise açık açık karşılarında bir sürü bilgi ve paralelinde ürünler hakkında bilgi aktaran kişiler karşısında çoklukla geçiştirici cevaplar vermektedir.

Bu durum ise alıcıların çoklukla sistem hakkında bilgi sahibi olmaması ve kendilerine kazancının ne boyutta olacağını düşünmemeden sadece fatura değeri üzerinden değerlendirmeleri nedeni ile birçok kez satış ekiplerinin kayıp satışla projeyi terk etmesine neden olmaktadır.

Oysa ortak bir dil bulunamaz, ortak bir sistem geliştirilemez mi?

İşte aslına bakarsanız, belki de çoğu zaman Hamlet’in dediği gibi bütün mesele burada. Minimumu çoğu zamanda sadece altyapıyı kurarak gerisini müşteriye bırakmak isteyen yatırımcı ile maksimumu çoğu zamanda herşeyi bir arada satmayı arzu eden satıcı arasında yaşanan hepimizin bildiği diyaloglar ve sonuçta gelen olası kayıp satışlar. Hal böyleyken çözüm üretmek ve sonuca ulaşmak gerekmez mi? Peki,  nasıl bir çözümle…

Çözümü bir ürün bazlı, bir de alıcı bazlı olarak incelememiz ve stratejileri buna uygun olarak değerlendirmemiz sanırım en doğrusu olacaktır.

Anadolu seyahatlerimde sıklıkla kar