Mikro-LED Teknolojisi Yeni İş Fırsatları Sunuyor

Yeni iş fırsatlarının önünü açacak olan mikro LED’ler, mikro-elektronik aygıtların seri üretim yöntemlerinin gelişmesiyle birlikte OLED’e karşı güçlü bir alternatif olarak pazara dahil olacak.

Yeni nesil ekran teknolojisi olan micro LED’ler OLED’in yerini alma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Mikro LED teknolojisi sadece ekranlarda değil farklı birçok cihazlarda da kullanılabilecek.

LED endüstrisi mühendisleri bu yıl yapılacak olan, Endüstri Uzmanları Fuarı’na yetiştirebilmek için micro LED’e sahip büyük ekranlar yapabilmek için kolları sıvadılar bile. Küresel LED pazarının 2016-2021 arası yıllık bileşik büyüme oranının (CAGR) %2 olması bekleniyor. LED teknolojisinin ise bu yıllar arasında gelişim kısıtlamalarından kurtulabilmek için yeni uygulama alanları ve yeni ürünler arayışı içerisinde olacağı tahmin ediliyor.

Bu alanda yayımlanan pek çok dergide ise OLED teknolojisinin genişleme çağında bulunduğundan ve neredeyse çoğu önemli firmanın Güney Kore menşeili olduğundan bahsediliyor.

Dolayısıyla bu geniş pazardan pay kapmak ve Kore firmalarının başarısını yakalamak isteyen şirketler için mikro LED teknolojisi büyük bir fırsat sunuyor. Dolayısıyla mikro LED alanında uzmanlaşmak isteyen şirketler gelecek 10 yılda büyük atılımlar ve yükselişler için pusuda bekliyor.

Mikro LED’ler, mikron seviyesinde küçültülmüş LED ile her mikro pikselin bağımsız olarak renk verebilmesi ve ayrı ayrı kontrol edilebilmesi sayesinde; yüksek parlaklığı, yüksek çözünürlüğü, yüksek renk zenginliğini az enerji harcayarak sağlayabiliyor.

Ayrıca esnek bir substrat üzerine yerleştirilen mikro LED’ler ile tıpki Samsung Edge ürünlerindeki gibi kavisli ekran tasarıları da yapılabiliyor. Bu özelliği sayesinde mikro LED’lerin sayısız kullanım alanı olduğu görülüyor.

Şu anda Dünyadaki tüm akıllı telefon ekranlarının mikro LED olacağı düşünüldüğü zaman Dünyadaki LED üretim kapasitesinin yaklaşık 4 kat daha fazlasına ihtiyaç olduğu görülmektedir, dolayısıyla sektörde de önemli derecede bir talep fazlası bulunmaktadır. Bu da hiç şüphesiz yeni girişimlerin ve yeni firmaların önünü açacaktır.

Fakat, mikro LED ekranlar geliştirilmesi sürecinde ele alınması gereken çok sayıda teknolojik sıkıntılar söz konusu. Bunların başında mikro LED’leri kütle transferi ile mikron boyutunda dizilmesi ve bu LED’lerin yanı sıra sensörleri de bunlar ile düzgün bir yapı oluşturacak şekilde bağlanması gelmektedir. Seri üretim süreci için en büyük problem bu konu üzerinedir.

Mikro elektronik cihazların ve LED’lerin kütle transferi üzerine yapılacak olan araştırmalar ve bulunan yöntemler ile seri üretime geçmesi daha da kolaylaşacak olan teknoloji ile OLED’e rakip birçok farklı ekran çözümü de meydana çıkacaktır.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.