WIN Eurasia 2022 Fuar’ına ziyaretçi olarak katılan, değerli iş ortağımız Mete Enerji Satış Müdürü Kemal Timur ile fuar üzerine değerlendirmelerde bulunduk.

Gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbetimizde Kemal Timur, bünyesinde yer alan bayileri ile kurmuş oldukları bağlantıların piyasa üzerinde yaratmış olduğu etkiye değinirken bu ilişkilerinde “Güçlü Bağlantılar” mottosundan yola çıktıklarını dile getirdi. Röportajın ayrıntılarına haberin devamından ulaşabilirsiniz.

Sektörüm Dergisi : Ziyaretçi olarak katıldığınız WIN Eurasia fuarını nasıl buldunuz Kemal Bey? Öncelikle fuarla ilgili düşüncelerinizi soralım.

Kemal TİMUR: Fuar birçok üretici ve distribütör firmayı ağırlıyor. İlk defa CNR Expo’da yapılıyor. Konum olarak ben diğer fuar alanlarına göre daha kolay ulaşılabilen, daha fazla ilgili insanın geldiği bir alan olarak buldum.

Katılımcı sayısı da çok fazla, ziyaretçi sayısı da oldukça fazla. Üreticilerimiz için, aynı zamanda ülkenin üreticilerine destek veren ithalatçı firmalar için de ciddi anlamda fırsatlar doğurduğunu düşünüyorum bu fuarın. Herkes için, tüm firmalarımız için hayırlı olmasını diliyorum.

mete-enerji-urun-kombinasyon

Biraz da Mete Enerji’den konuşalım. Bayilerinizle ilgili çok iyi ilişkiler içerisinde olduğunuzu biliyoruz. Bu konuyla ilgili bir şeyler söylemek ister misiniz?

Bizim mottomuz, sloganımız markamızın kurumsal kimliğinde de yer alan “Güçlü Bağlantılar”. Sanırım bayilerimizle kurduğumuz iletişim, güçlü bağlantılar; aynı zamanda çalışanlarımızla yani bizlerle yöneticilerimizle, partnerlerimizle, üreticilerimizle kurduğumuz güçlü bağlantılar en güzel bu sloganımızla açıklanabilir.

Ben bayilerle kurduğumuz sıkı iletişimimizin sebebini buna bağlıyorum. Bir aidiyet duygusu var aramızda. Öte yandan karşılıklı birbirine güven bayilerimizle güçlü bağlantılar kurmamızın bir diğer sebeplerinden diyebilirim. Hem de aynı zamanda markamızın sloganını da ön plana çıkarmış olalım.

Bu güçlü bağlantılar yurt dışına doğru uzanıyor bildiğimiz kadarıyla. Yeni ihracat planları var, bunlardan bahsedelim mi biraz da?

mete-enerji-ile-sanayi-sektorunde-guclu-baglantilar

Elbette. Öncelikle Yönetim Kurulu Başkanımız Murat Mete bundan yaklaşık 7 ay önce hem Amerika ayağını hem de Avrupa ayağını yönetmek için Kanada’ya yerleşti.

Bir oluşum kurma süreci içerisindeyiz açıkçası. Tek elden yönetimden ziyade, Avrupa’nın ve dünyanın birçok yerinde, şirketimize bölge müdürlükleri alıp, bu müdürlükleri ilgili yerlerde konumlandırıp, daha fazla ülkeye yayılmaya çalışıyoruz. Kısa sürede sanırım markamız Avrupa’da ve dünyada daha fazla yankı uyandıracak.

Peki bu süreçte öne çıkan ürünler var mı? Satışlar nasıl gidiyor?

Yaşanan Pandemi sürecinin devamında maalesef çok istemediğimiz savaş ortamı tabi ki biz ve bizim gibi üretimi güçlü ülkelerdeki potansiyeli arttırdı.

Satışlar bu nedenle biraz daha arttı diyebilirim. Aynı zamanda endüstri 4.0’ın da sektöre hükmetmesi, bizim ürün grubumuzun da bağlantı üzerine olması; haberleşme, iletişim, otomasyon tarafına hizmet ediyor olması açıkçası bizim işlerimizi de bir miktar hareketlendirdi diyebilirim.

İddialı olduğumuz ürün grubu aslında Metecon Serisi olan Çok Kontaklı dediğimiz, “Heavy Duty Connectors” olarak adlandırdığımız ürün grubu. Dünya üzerinde üretimini yapan bilindik 5-6 firmadan birisiyiz.

Gelecek 5 yıl içerisinde de bu ürün grubumuzla Avrupa’da ilk 3 firmadan biri olmayı hedefliyoruz. İddialı olduğumuz ürün grubumuz için Metecon Serisi’ni söyleyebilirim kısacası.

Çok teşekkür ediyoruz. Eklemek istediğiniz başka bir konu var mıdır Kemal Bey?

Fuardaki tüm katılımcılara başarılar diliyorum. Sizinle olan iş birliğimiz açısından da süreçteki desteğinizden dolayı teşekkür ediyorum.