matrix-isigi-yaban-hayvanlari-ile-kaza-riskini-azaltiyor

Yılın karanlık zamanları araç sürüşü için risklidir, özellikle ormanlık alanlarda kaza olasılığı artar . Yeni Astra adaptiv kamaşmasız uzun farları ile öncekilerden daha iyi.

Büyük Aydınlatma Teknolojisi Uygun Fiyatlarla

Rüsselsheim. İstatistiklere göre yılın karanlık zamanlarında özellikle ormanlık alanlarda her 2.5 dakikada bir yaban hayvanına çarpma olasılığı vardır.

En büyük risklerin olduğu zamanlar yılbaşı öncesi günün 16 saatinin karanlık olduğu zamanlardır, bu zamanlarda yaban hayvanlarına kaçmaları için yeterli süre verilmelidir.

Açıkçası, bu dönem içinda trafik açısından günün en yoğun saatlerinde araçların rotasında çarpışma riski oluşturmaktadır. Daha iyi görüş imkanları sürücüler için tehlikeleri tanıyabilme avantaji sağlayacaktır.

Yen Adaptiv LED matrix ışığı diğer sürücüler için kamaşma yapmadan daha yüksek düzeyde aydınlatma sağlar. Bu yaban hayvanlarının normal farlara göre daha çok fark edilmesini sağlar. Akıllı aydınlatma teknolojisi trafik unsurlarını önceden tanır ve onları aydınlatma dışına alır. Astra da bulunan bu yenilikçi güvenlik sitemi 850 euro’dan başlayan maliyetlerle.

Opel Araç Mühendisliği Başkan Yardımcısı Charlie Klein şöyle diyor: “Yenilikleri daha erişilebilir kılarak ve bunları yüksek hacimli modellerimize ekleyerek teknolojiyi daha geniş kitlelere ulaştırıyoruz. Bu aydınlatma teknolojisini kompakt araçlar sınıfına tanıtan Opel, oldukça verimli ve yüksek performans veren bu aydınlatma sistemini bu segmentte sunan ilk otomobil üreticisi. LED teknolojisinin kullanılması, sürücü ve çevresindeki kişiler için güvenliği artıran olağanüstü bir gece sürüş performansı sundu.”

Kompakt Sınıf Araçlarda Yenilik: Adaptif LED Matris Işık

Opel IntelliLux LED açık: 8 solda ve 8 sağda olmak üzere toplam 16 LED bölmesinden oluşan yeni LED matrix sistem, aydınlatma menzilini ve ışık dağılımını otomatik ve sürekli olarak her trafik koşuluna göre ayarlıyor. Bu esnada Opel Eye ön kamerasıyla birlikte çalışarak hareket halindeki diğer araçları tespit ediyor, LED bölümleri kapatarak diğer sürücülerin gözlerinin kamaştırılmasını önlüyor. Araç tespit edilmediği durumda ise LED bölümleri tekrar açıyor.

Araç şehir dışına çıktığı andan itibaren uzun farlar otomatik olarak devreye giriyor ve hep uzun farda kalıyor. Bu sayede, Darmstadt Teknik Üniversitesi ve Avrupa Aydınlatma ve Görüş Güvenliği Girişimi’nin yaptığı araştırmaların sonuçlarında da onaylandığı gibi güvenlikte ciddi bir artış gerçekleşiyor.

Bu araştırma gösterdi ki, 80 km/saat hıza kadar yapılan sürüşlerde sürücü, kısa huzmede geleneksel halojen veya xenon farlar ile yapılan sürüşlere kıyasla yolun kenarındaki nesneleri 30-40 metre önceden fark edebiliyor. Bu sayede sürücünün, yola fırlayan hayvanlar gibi tehlikelere tepki verebilmesi için 1.5 saniye daha fazla zamanı oluyor.

Bundan sadece Astra sürücüleri de faydalanmıyor. Olağanüstü aydınlatma ve görüş kabiliyetine ek olarak diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmıyor. Kamera, karşıdan gelen veya önde seyreden ışık kaynağı tespit ettiği zaman ilgili taraftaki LED bölümleri kapatıyor. Bu derecede bir hassasiyet ve uygulama ile LED matrix aydınlatma, aydınlatma teknolojisini bir adım öteye taşıyor.

Opel aydınlatma mühendisleri, sadece akıllı full-LED bir sistemi daha erişilebilir bir hale getirmiyor, aynı zamanda onu daha üstün bir seviyeye taşıyor. Bütün Astra müşterileri navigasyon sistemini tercih etmeyeceği için aydınlatma sisteminin aracın şehir içinde mi yoksa şehir dışında mı olduğunu, navigasyon sisteminden bağımsız olarak bilmesi gerekiyor.

Yeni Astra’nın IntelliLux sistemi, navigasyon sisteminden bağımsız olarak değişen koşullara sürekli uyum sağlayan seri üretim otomobillerdeki ilk matrix aydınlatma sistemi olacak. Pek çok otomatik aydınlatma sistemine ek olarak IntelliLux LED aydınlatma, gece sürüşlerini daha da güvenli kılan özel bir otoyol aydınlatma modu sunuyor. Karanlıkta Astra’ya giriş ve çıkışları kolaylaştıracak özel bir karşılama modu da bulunuyor.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.