yangin-algilama-sistemleri-eec-marmara-otel-haber-gorseli

DOĞRU ALGILAMA

İnsan hayatıyla ilgili olduğu için bu işte ucuza veya kolaya kaçılmaz.Bir otel binasında yaşanabilecek yangın riski; misafirlerin özellikle uykudayken dumana yakalanma ihtimalleri, konaklayanların binanın kaçış güzergahlarına hâkim olmamaları gibi sebeplerle anlık hatalar doğurabilir ve ciddi kayıplara neden olabilir.

Doğru algılama ile yangının başlangıç aşamasında tespit edilememesi veya sistemin hatalı ihbarlarla binadaki kişileri paniğe sevk etmesi, turizm sektöründe hizmet veren bir kuruluşun itibarını da kaybetmesi riskini doğurmaktadır.

Bu riskleri azaltmak ve kontrol edebilmek için güvenliğe yönelik tüm sistemlerin, binanın yapısal koşullarına özgün çözümlerle kurulması ve birbirlerine entegre çalışabilmesi gerekir.

Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri, EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri tarafından kurulan The Marmara Hotels Taksim ve Antalya’nın Teknik Müdürü Kemal Tunalı’ya konuyla ilgili yorumlarını sorduk.

1978 yılından beri Türkiye’de turizmin en köklü kurumlarından biri olan The Marmara’nın, çalışanlarının ve müşterilerinin can güvenliği için tedbiri elden bırakmadığına değindi.

Müşterilerinin güvenliğine gösterdikleri hassasiyete vurgu yapan Tunalı; “Bizde şöyle bir yaklaşım var, oteldeki misafirimiz bizim kardeşimiz, bizim evdeki çocuğumuz.

Onun güvenliğini nasıl sağlıyorsak, öncelik onun güvenliği, ondan sonra para kazanmak geliyor. Bu iş her gün para harcadığınız bir şey değil, onu alıp koyuyorsunuz ve 30 sene 20 sene kullanıyorsunuz.

Bu tür şeylerde paradan kaçılmaz diye düşünüyoruz açıkçası. Sonuçta; bizim açımızdan bu iş çok önemli bir iş, direkt insan hayatıyla ilgili olduğu için bu işte ucuza veya kolaya kaçılmaz. Bu işi en iyi şekilde yapabildiğine inandığınız firmayla devam etmelisiniz.” sözleriyle tercihlerinin sebebini açıkladı.

Sistemden bekledikleri faydayı anlatırken; Yangın algılama sistemimizin düzgün çalışması bizim için en önemli özelliği. İşimiz aslında teknik işletme, yani herhangi bir bina da olsa, biz onu işletme tarafındayız.

İşlettiğimiz binalarda önceliğimiz ilk önce yangın olayının ihbarının yapılabilmesi ve bunun kontrol edilebilmesidir. Önceliğiniz ne derseniz, ilk iki sıraya ihbar ve söndürme sistemini koyarım. Sadece ihbar almanız da yetmiyor, bunu söndüremiyorsanız çok da bir manası kalmıyor.” dedi.

Sistemi tek ekranda kontrol edebilmenin avantajını yaşadıklarını da paylaşan Tunalı: “En memnun olduğum özellik, bilgisayarda her şeyi o anda görmek. Bir alarm geldiği anda bizim işimizi çok rahatlatan bir şey.

Burada yapılan işin kurulum aşaması da doğru ve düzgün olduğu için, gelen alarmı proje üzerinde görebiliyoruz. Benim açımdan en güzel şey o bilgisayarla her şeyi rahatça kontrol edebilmek” diye konuştu.

Yangın Algılama ve Alarm Sistemini kullanıcı olarak deneyimleyen Teknik Servis Müdür Yardımcısı Özel Dinç ise; “Hatalı ihbar olmuyor, o konuda iyi. En faydalı özelliği olumsuz bir durumda direkt nokta atışı yapıp, mahal mahal izleyebiliyor olmamız.

Nokta atışı bizim için önemli, çünkü 44bin m2 bir binadan bahsediyoruz. En yakın örneği; havuz makine dairesinde kompresörün borusu patladığında yaşadık. Bölge çok da ulaşılabilir, çok göz önünde bir mahal de değildi. Direkt sistemden fark edip müdahale edebilmiştik” örneğiyle yorumunu aktardı.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.